IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Финансовият министър: България ще поиска конвергентни доклади за еврото, когато е готова

Няма да се режат разходи за заплати в МВР, анализира се и възможността за по-нисък данък за ресторантите и хляба

10:03 | 24.01.25 г. 9
Снимка: БГНЕС/НАДЕЖДА ПЕЕВА
Снимка: БГНЕС/НАДЕЖДА ПЕЕВА

България ще поиска извънредни доклади за влизане в еврозоната тогава, когато сме готови за това, каза пред bTV финансовият министър Теменужка Петкова. Тя посочи, че в момента страната не покрива критерия за ценова стабилност, макар и само с 0,1 процентен пункт, но според нея притеснението в момента е за „стабилността на публичните финанси“.

„Има процедура, свързана с това да бъдем изслушани в рамките на Еврогрупата, да бъде представена картината по отношение на публичните финанси на България в средата на февруари. Едва след това представяне в рамките на Еврогрупата ще видим какви са показателите, покрива ли България критерия за ценова стабилност и съответно – ако покриваме всички критерии, ще подадем искане за конвергентен доклад така, както изисква решението на българския парламент“, каза Петкова.

„Според мен очакванията са да се види дали ние ще се справим с това България да внесе бюджет, който да е с дефицит до 3% от БВП така, както предвиждат Маастрихтските критерии и Законът за публичните финанси“, каза Петкова.

От страна на европейските институции е налице очакване България да покаже устойчивост по отношение на всички тези показатели, свързани с ценовата стабилност, посочи тя.

Петкова отбеляза, че страната първо трябва да изготви Закон за бюджета за 2025 г., който да отговаря на изискването за 3% дефицит, а по отношение на критерия за ценова стабилност прогнозите са оптимистични.

„До 20 февруари европейските институции очакват от нас да представим структурно фискалния план на България, който трябваше да бъде представен до края на миналата година, но за нас беше направена отстъпка. Той е до 2028 г. и дава визия и хоризонта за това доколко устойчиви ще бъдат публичните финанси на България в следващите три години“, каза тя.

ГЕРБ са готови да променят Закона за БНБ, но само ако се наложи

Депутатите от ГЕРБ-СДС са отказали да подкрепят промените в Закона за Българската народна банка, които регламентират подаването на оставки от управителя или подуправителите на БНБ, ако приемат поста служебен министър, защото чакат решението на Конституционния съд за промените в Конституцията, обясни Петкова. Тези поправки бяха внесени във връзка с изразени тревоги от страна на европейските институции за независимостта на централната банка, ако неин гуверньор стане служебен премиер, а после се върне на поста си.

„Ако решението на Конституционния съд се забави и в същото време текат разговорите с ЕЦБ, разбира се, ние ще предприемем необходимите мерки и ще внесем законопроекта“, каза Петкова. Запитана многократно защо все пак този законопроект не е бил приет в зала, тя коментира, че „е въпрос на решение и на разговори с ЕЦБ – доколко те биха могли да изчакат с един такъв аргумент от наша страна, че в момента очакваме решение на Конституционния съд“. 

„Дупката“ в бюджета ще се пълни, но не за сметка на заплатите в МВР

„Безспорен факт“ нарече финансовият министър „дупката“ в бюджета от 18 млрд. лв. На въпрос как тогава ще се спази правилото за дефицит до 3%, ако при тази стойност на недостиг той е 9%, Петкова отговори: „От тези 18 млрд. лв., ако приспаднем дефицита, който е съобразно Закона за публичните финанси – до 3%, остават по-малко от 18 млрд. лв. за покриване със съответните мерки“.

Тя отказа да коментира кои са конкретните мерки, обсъждани в Министерството на финансите, но посочи, че се търси начин за увеличаване на приходите и събираемостта и там, където е възможно – „да минимизираме определени разходи“. Тези разходи обаче няма да са за сметка на ръста на заплатите в Министерството на вътрешните работи, стана ясно от думите на Петкова.

„Целият сектор „Сигурност“ е изключително важен и ключов за България. С членството на България в Шенгенското пространство, с всички наши нови ангажименти, които възникват, тази система в МВР трябва да има подготвени и мотивирани хора, които да работят там“, каза тя и припомни, че ГЕРБ-СДС са от вносителите на законопроекта за повишаване на заплатите в системата.

По думите ѝ той ще струва 1,2 млрд. лв., които ще бъдат покрити от приходите в хазната. Тя коментира, че проблемът в бюджета е, че разходите надвишават приходите и повтори тезата на Международния валутен фонд, че липсват реформи по отношение на приходите, които да покрият нарастващите разходи.

Припомняме, че при посещението си през 2024 г. Мисията на МВФ предложи въвеждането на прогресивен данък, възстановяване на ДДС от 20% за всички сектори и сериозна реформа в пенсионната система.

По думите на Петкова обаче планове за повишаване на данъци с бюджета за 2025 г. няма, а темата за ДДС за хляба и ресторантите подлежи на анализ.

Мерките, които ще бъдат заложени в новия бюджет, ще бъдат обсъдени в Съвета за съвместно управление и тези, които получат одобрение, „ще бъдат възприети“, а останалите – преосмислени. Тя обаче не пожела да навлезе в конкретика, защото „ситуацията е много динамична“. 

Реформите, които залагаме с бюджета, ще бъдат свързани с основните политики на партньорите в управлението, заяви тя. 

На въпрос дали ще бъде намалена ставката за ресторанти и хотели на 9%, а за хляба – на 0%, Петкова каза, че в момента се правят анализи.

„Правим анализи, знаем колко е важно това да се случи, анализираме има ли възможности в тези посоки. Всичко, което зависи от нас, ще бъде направено“, каза Петкова.

Новият финансов министър коментира и реформите, необходими за средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. Петкова заяви, че няма пречка законопроектите за личния фалит и подателите на сигнали да бъдат разгледани и приети.

Влизането в еврозоната – „политическо решение“

Още през февруари ще поискаме конвергентен доклад, каза малко по-късно пред журналисти в парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

„България ще влезе в еврозоната, това е политическо решение и ако това не стане, ние нямаме място в коалицията“, каза той и припомни, че по времето на управлението на ГЕРБ България е влязла в европейския банков съюз.

При встъпването си в длъжност като министър на финансите Теменужка Петкова заяви, че „имаме възможност да влезем в еврозоната и този шанс не бива да бъде пропилян“. Настоящият ѝ заместник и доскорошен финансов министър Людмила Петкова тогава обяви, че до края на януари е добре да се подаде искането за конвергентни доклади и „такива са водените преговори с ЕК и ЕЦБ“.

Текстът е актуализиран в 10:54 ч. на 24 януари 2025 г. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:54 | 24.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Данъци и бюджет виж още

Коментари

9
rate up comment 0 rate down comment 0
fortiss.
преди 1 месец
Како Теменужке, с тези бюджетни харчове никаго няма да си готова за еврото каквато ти е и целта де!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 1
Az_Kocho
преди 1 месец
При дефицит от 12 млд лева след като махнем 3 пр . разрешен такъв, правителството потвърди че ще вдигне заплатите на МВР с 50 пр. и на ДАНС с 70 пр. след като вдигна заплатите на военните с 30 пр. Това е безумие при положение че инфлацията е 2.7 пр. Няма друга такава държава. Румъния наложи мораториум по всички увеличения на заплатите в държавния сектор. До година се гответе за вдигане на ДДС , плоския данък и осигуровките. Всички ще храним държавните хрантутници и силовите министерства.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 13 rate down comment 12
data
преди 1 месец
А , Теменужка зе че каза нещо верно да го е............ . Та приемането на еврото е политическо решени - отдалечавани от империите който са ни владели в последно време : Русия и Турция .Икономическите последствия от приемането на еврото - като стабилна валута , цени и добри лихви са привнесени мноооооооого отдавна , въпреки че мноо ора си мислят че са се случили от само себе си .п.п. Който го блазни я руския ботуш , я турския фес му остана едничката алтернативата да съ пресели при тез благинки
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 1
Nuclear man
преди 1 месец
Защо всички макаци са толкова отвратителни?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 15 rate down comment 29
гъбко
преди 1 месец
До: Alex Silver Неприятелска валюта е това евро, а?! Друго нещо си беше навремето преводната рубла, а?! Ех какви времена, едни дънки панака и едни маратонки ромика ... А сега глей кво става. Нищо, нали в ру33ийката ги връщат в тез времена, само дето и дънките и маратонките нещо дефицита ги фана, заедно с маслото и дизела ... :))) ... Искаш и туканка да дойде ХУБАВОТО от ру33ийският мир, нали?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 19 rate down comment 17
aldy
преди 1 месец
При фактически дефицит на бюджета от 9% искат да ни набутат в разпадащата се ЕЗ. Безвъзмездно? Едва ли. Слещу шепа черни гологани са готови да продадат и Родител 1, и Родител 2.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 13
Alex Silver
преди 1 месец
Тия сичките са за нов Народен съд!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 24 rate down comment 20
Alex Silver
преди 1 месец
Бюджетът е с десетина млрд дефицит, а ТАЯ се загрижила за еврозоната, да ходи и да изплаща задълженията на такива, като Гърция. И целият ни валутен резерв да бъде харизан на ЕЦБ. След като има такива недодялани гаванки, защо не? Интересите на България не съществуват. Ние можем само да сме прислужници, слуги на другите. Срещу потупване по опашчицата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 21 rate down comment 3
Един Българин
преди 1 месец
Ясно, имитират желание за ЕЗ, но няма съгласие с коалиционните ******* , че на всичкото отгоре си и противоречи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още