IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Структурно-фискалният план за 2025-2028 г. бави бюджета, обяви Петкова

Министерството на финансите има нужда от още „няколко дни“

11:58 | 14.02.25 г.
Снимка: БГНЕС/Антон Станков
Снимка: БГНЕС/Антон Станков

Финансовото министерство ще се забави с изготвянето на бюджета, защото има нужда от още няколко дни, за да изготви структурно-фискалния план за периода 2025-2028 г., който България трябва да представи на Европейската комисия (ЕК). Това обясни пред журналисти в кулоарите на парламента министърът на финансите Теменужка Петкова във връзка с обявеното удължаване на срока за внасяне на бюджета.

Петкова неколкократно през последния месец увери, че бюджетът ще бъде внесен до 14 февруари. Късно снощи обаче стана ясно, че това ще се случи със седмица забавяне – на 21 февруари. Информацията първоначално беше публикувана в редица медии на база решение на правителството, обявенo в правно-информационната система на Министерския съвет. Въпреки че решението е било взето на заседанието на парламента в сряда, то не беше публично обявено в рамките на деня, а в четвъртък Министерството на финансите го оповести едва след запитвания от страна на медии. 

Финансовият министър обясни, че в момента се провеждат консултации с Европейската комисия, като целта е по едно и също време да бъде изпратен структурно-фискалният план и внесен Законът за бюджета.

„Няколко дни все още са ни необходими, за да финализираме този процес“, посочи Петкова.

Тя обяви, че няма „никакъв риск“ за кандидатстването на страната за членство в еврозоната. По информация на премиера Росен Желязков се очакваше искане за конвергентния доклад да бъде подадено след 18 февруари с оглед внасянето на Закона за държавния бюджет.

Сега Петкова посочи, че преди подаването на искане за доклади от ЕК и Европейската централна банка (ЕЦБ) ще се изчакат данните от Евростат за инфлацията, които ще станат известни на 24 февруари.

„Ако България покрие критерия за инфлация, отговаря на всички изисквания – така, както предвижда решението на българския парламент, министърът на финансите веднага е длъжен да подаде искане за изготвяне на конвергентен доклад“, каза Петкова. Тя увери, че няма промяна в посоката по отношение на еврозоната и това остава приоритет за ГЕРБ.

Данните за инфлацията от декември показаха отклонение от изискването за членство в еврозоната от 0,1 процентен пункт и очакванията са критерият за ценова стабилност да бъде покрит с януарските данни.

По-рано днес от „Продължаваме промяната – Демократична България“ изразиха мнение, че правителството саботира собствения си план за влизане в еврозоната. Депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров заяви, че датата 14 февруари за внасяне на бюджета не е била случайна, защото в понеделник е срещата на Еврогрупата и с оглед на това е трябвало България да може да покаже бюджет с дефицит от 3% от БВП, за да може да поиска конвергентен доклад. 

По информация на БНР от източници от Брюксел, няма пречка България да въведе еврото от 1 януари 2026 г., ако покрие критериите, като се очаква решението да бъде взето през лятото. Националното радио също извежда 17 февруари като важна дата заради заседанието на Еврогрупата, на което се очаква новото българско правителство и финансовият министър да информират колегите си от еврозоната за това как България изпълнява критериите. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:58 | 14.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Данъци и бюджет виж още

Коментари

Финанси виж още