Криптовалутите продължават пониженията и в сряда, след като предишния ден стана ясно, че криптоборсата Binance се готви да придобие проблемния си конкурент FTX, съобщава Bloomberg.
Цената на биткойна спада с над 7% за последното денонощие минути преди 9 ч. до 18 408 долара, по данни на CoinDesk. Разпродажбите се простират до почти всяка друга монета – етерът изтрива от стойността си над 12% до 1304 долара, а рипълът близо 11%. Соланата – чиято блокчейн мрежа се свързва както с FTX, така и със свързаната компания Alameda Research, изтрива над 20% от цената си.
Binance Coin – едноименната монета на най-голямата криптоборса в света, също не е имунизирана и изтрива близо 2% от стойността си. В същото време сривът на FTT – монетата на FTX, добива все по-големи размери, достигайки близо 70% в сряда и цена от едва малко над 5 долара, по данни на CoinGecko.
Криптосветът бе разтърсен, след като Binance обяви във вторник, че купува FTX на фона на ликвидна криза, която можеше да се разрасне в сектора.
„Този следобед FTX помоли за нашата помощ“, писа в Twitter Джао Чанпън във вторник. „Има значителна ликвидна криза. За да защитим потребителите, ние подписахме необвързващо [писмо за намерение], с което възнамеряваме да придобием напълно http://FTX.com и да помогнем за покриване на ликвидните проблеми“, посочва Джао, цитиран от CNN.
Съобщението смая криптоинвеститорите, тъй като обвързването между двете най-големи криптоборси по обем би отбелязало тектонична промяна на силите в индустрията.
Джао публикува туит, в който се казва, че договарянето на споразумението между двете страни е необвързващо, което според трейдъри допринася за несигурността в сектора. Инвеститорите се притесняват да не се стигне до „заразяване“ и на други компании, като се има предвид ключовата роля на FTX и основателят ѝ Сам Банкман-Фрийд в сектора.
Новината за намеренията на Binance е факт, след като напрежението между Джао и Банкман-Фрийд изплува в общественото пространство. Изпълнителният директор на Binance открито изрази недоверие във финансите на FTX, което доведе до още проблеми за тригодишната борса.
Ден преди постигането на споразумение между двамата Банкман-Фрийд написа в Twitter, че финансите на FTX са „добре“.
Условията по сделката засега остават неясни, като от Binance посочват, че тя е била договорена, след като FTX се е оказала пред „значителен“ проблем с ликвидността и е поискала помощ.
В същото време Банкман-Фрийд и FTX са и едни от най-големите патрони на солана, отбелязва Тен Ян, анализатор за изследователската фирма Delphi Digital, в Twitter. „Тази епоха приключи. Binance пое нещата и те силно ще предпочетат BNB веригата вместо солана“, допълва той.
От своя страна, главният изпълнителен директор на Satori Research Теон Хън казва, че „ситуацията все още е много непостоянна“, но въпреки това изразява увереност, че двете компании ще направят „правилното нещо“, за да защитят индустрията и инвеститорите.


Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест
Двата икономически стълба, които поддържат Русия на Путин, може да се сринат
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
преди 3 години сега всичките биткoин рекламисти потънаха и се скриха... ние "завиждащите" отново се оказхме прави! :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Домино пада. Понци-крипто схема ушла в туалет. Жалко за люди, дали свои деньги за ето. Но так в жизнь - всегда есть накакая схема, коя общещава да станеш багат без работа. Дураци никагда не свършват. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години А нещо за боровата шишарка или за овчата дарадонка да кажете? Защото и в двете има много повече стойност отколкото в крипто "валутите".Нали щяха да са убежище от инфлацията. Нали скоро милион щеше да удари биткойна?И не е вярна информацията, 18400 беше в 10 сутринта. Сега е 12 часа и е 17400. отговор Сигнализирай за неуместен коментар