Загубите на Илон Мъск за 2022 г. достигнаха 100 млрд. долара, след като акциите на Tesla Inc. поевтиняха до най-ниското си равнище от две години насам.
Изпълнителният директор на Tesla остава най-богатият човек в света със състояние от 169,8 млрд. долара, показва индексът Bloomberg Billionaires Index, дори и след като състоянието му се сви с 8,6 млрд. долара само в понеделник. Така за годината сумата е надолу със 100,5 млрд. долара – най-голям спад от който и да е било друг в индекса – след като достигна пик от 340 млрд. долара преди малко повече от година.
Производителят на електромобили, който представлява по-голямата част от състоянието на Мъск, в момента е изправен пред нарастващи проблеми заради свързаните с коронавируса ограничения в Китай – най-големият му пазар след САЩ. Фирмата, базирана в Остин, Тексас, наскоро обяви, че изтегля над 300 хил. автомобила заради проблеми със стоповете, като в същото време има трудности и заради забавяния по веригата на доставки и поскъпващи суровини.
Акциите на Tesla поевтиняха с 6,8% до 167,87 долара в понеделник – най-ниската им цена от ноември 2020 г. насам. За годината спадът е от 52%. За сравнение, свиването на технологичния индекс Nasdaq 100 е от 29%.
Напоследък 51-годишният Мъск е зает и с новата си придобивка Twitter – социалната мрежа, която купи миналия месец за 44 млрд. долара. Компанията загуби около 60% от работната си сила, откакто Мъск пое ръководството, като последният кръг съкращения бе в неделя. Инвеститорите си задават въпроса дали милиардерът не се разкъсва твърде много между високопрофилните си начинания, което може да е в ущърб на останалия му бизнес.
Зависимостта на Tesla от Мъск е посочена като рисков фактор в документите пред регулаторите, като се подчертава, че „въпреки че г-н Мъск прекарва значително време с Tesla и е много активен в нашето ръководство, той не е посветил пълното си време и внимание“ на компанията.


Коя е най-голямата грешка на шофьорите в трафика?
Първо заседание на Съвета за реформи в туризма ще се проведе в Министерския съвет
Добра реколта на ечемик и пшеница в Добружда
Черно море започна седмицата с двуразови тренировки
12-годишна спаси майка си след инсулт зад волана на АМ „Струма“
Зелената енергетика в действие: Иновациите на Веолия Варна
Златото може да загуби само при трайна стагфлация, но тя е малко вероятна
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 6
Дебютът на Amazon в бързите доставки изтри $15 млрд. от оценката на конкурентите
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 5
В Китай направиха ван с лукс на частен самолет и собствена тоалетна
Най-странният автомобилен клаксон е измислен от филмово студио
Новото Audi Q7 дебютира в България
12-годишно момиче спря аварийно кола и спаси майка си на магистрала "Струма"
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
Кортни Кокс се раздели с дългогодишния си приятел
Лято 2026: Сандалите с дебела подметка се завръщат
25 надуваеми лодки задържаха митничарите на „Лесово“
Екоминистърът освободи шефа на РИОСВ - Бургас
Жертвите на земетресенията във Венецуела надхвърлиха 1700 души