Бъдещето на книгите ще зависи от баланса между достъпа до култура и по-осъзнатото потребление. Това каса Елица Капушева, автор в Климатека, в предаването „Маde in Green” на Bloomberg TV Bulgaria.
„Социалните мрежи създадоха нови общности около четенето – от BookTok и BookTube до Bookstagram. Те дават възможност на читатели и инфлуенсъри да споделят впечатления от книги и да популяризират нови автори“, коментира социалният и културен антрополог.
Според Капушева това има и положителен ефект, защото създава повече разговори около литературата, но същевременно променя и начина, по който се произвеждат и потребяват книги. Тя обясни, че влиянието на социалните мрежи върху четенето е особено видимо сред по-младото поколение. „Gen Z има различен подход към книгите – младите читатели експериментират повече с жанрове, формати и езици, а онлайн общностите около литературата създават нови пространства за обмен на идеи и препоръки“, отбеляза събеседникът.
По думите ѝ този тренд променя и начина, по който издателската индустрия избира какви книги да предлага. „Подобно на модната индустрия, където "бързата мода" насърчава постоянното купуване на нови продукти, при книгите се наблюдава сходен процес – появява се т.нар. „бърза литература““, посочи тенденцията тя. И уточни, че това със сигурност не е феномен, но ни засяга, защото виждаме вече отражение и в българската действителност.
Капушева съобщи, че все по-често популярността в социалните мрежи определя кои заглавия ще бъдат издавани. Тя смята, че това може да стимулира свръхпотребление – купуване на много нови книги, които не винаги достигат до реално четене.
Социалният и културен антрополог отбеляза, че издателствата постепенно въвеждат промени, свързани с по-устойчиво производство. Сред тях са използването на рециклирана хартия, хартия от устойчиво управлявани гори и мастила с по-малко въздействие върху околната среда. „Все повече се използват биоразградими мастила, които не са на основата на нефт. Някои издателски къщи започват и публично да обявяват плановете си за постигане на по-голяма устойчивост или въглеродна неутралност“, каза още Капушева.
Могат ли да се намалят ресурсите при производството на книги? Хартиена или електронна книга – каква е екологичната им цена? Ще се наложи ли кръговият модел чрез по-дългото използване на книгите за четене и рециклиране?
Целия разговор гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости от предаването „Маde in Green” може да гледате тук.


Пожарите във Франция и Испания влошиха качеството на въздуха
Доклад разкри: 13 227 са жертвите на войната в Косово
Четири жени обвиняват Джаред Лето
Двама пожарникари загинаха при гасене на огъня в Крит
Стоянов: Правителството търси МиГ-29 само за резервни части
Според Rio Tinto търсенето на желязна руда остава стабилно
Заволок: AI продължава да води ръстовете в Европа
Рана очаква голям недостиг на пазара на памети през 2027
Зеленски изглежда има по-топли отношения с Тръмп
Директорът на UPS за връщането към растеж
ABT превърна Audi RS 3 в суперкола с 630 коня
BMW запази името на бъдещия си флагман
Забравеният бутон за превключване на фаровете
Bentley показа салона на първия си електромобил
16 или 22 градуса: коя настройка охлажда купето по-бързо
Битката за Индийския океан: Как Индия се готви да се противопостави на Китай
Кейт Мидълтън и принц Уилям споделиха прекрасни моменти от лятото си
Софи Търнър се върна при бившия?
Еленовата луна променя живота на част от зодиите
Как мозъкът ни се пренастройва, за да върши няколко неща едновременно