Собственикът на Uniqlo – Fast Retailing, отчете двуцифрен ръст на приходите и печалбата в Северна Америка през текущата финансова година, тъй като разширяването му в САЩ не се е повлияло от колебанията в митата, предизвикани от президента Доналд Тръмп по-рано тази година, предава Bloomberg.
Японският търговец на дрехи, известен с функционалните си базови продукти, включително тениски, панталони и пухени якета, отбеляза ръст на приходите и печалбата в Северна Америка съответно с 24,5% и 35,1% за финансовата година, приключила през август 2025 г., според публикувания в четвъртък отчет.
Това представяне е довело до стабилни печалби в Европа, Югоизточна Азия и Южна Корея, което е помогнало да се компенсира продължаващият спад в Китай – отдавна най-големият чуждестранен пазар на Fast Retailing – където потребителското търсене остава слабо от началото на пандемията от Covid-19.
Подкрепени от успеха в чужбина, общите продажби на Fast Retailing се повишават с близо 10%, а оперативната печалба се увеличава с 13%, надминавайки прогнозите на анализаторите. Компанията публикува оптимистична прогноза за следващата финансова година, като предвижда оперативна печалба от 610 млрд. йени (4 млрд. долара) и продажби от 3,75 трлн. йени, и двете над пазарния консенсус.
Основателят и главен изпълнителен директор на Fast Retailing Тадаши Янаи се стреми да постигне годишни продажби от 10 трлн. йени и да превърне бизнеса в глобален производител на облекло. За да изпълни това, компанията разшири усилията си да навлезе по-дълбоко в САЩ, Европа и други части на Азия, за да надгради успеха, който е постигнала в Япония и Китай.
Компанията заяви, че има още пространство за разширяване и се стреми към продажби от 1 трлн. йени в Европа и САЩ в „близко бъдеще“, както и 100 млрд. йени на пазарите в Югоизточна Азия и 50 млрд. йени в Индия, показва презентация след обявяването на резултатите.
Компанията заяви, че приходите и печалбата са скочили значително в САЩ през тримесечието юни-август, дори и след налагането на митата. Откриването на нови магазини в Северна Америка и Европа е било „изключително успешно и е започнал да се очертава положителен цикъл“, според отчета за приходите.
Fast Retailing също така засилва дейността си в Китай, като адаптира продуктовата си гама към сезонните климатични условия и местните нужди. Компанията съобщи, че както пазарът в континентален Китай, така и този в Хонконг отчитат спад в продажбите и значително намаление на печалбата през текущата финансова година.
Бизнесът на домашния пазар отбеляза значително увеличение, като приходите на Uniqlo Japan за първи път надхвърлиха 1 трлн. йени.


Бус блъсна и уби колоездач
Младеж е в безсъзнание, след като открадна кола и катастрофира
Петра Захариева и Калоян Драгнев спечелиха плувния маратон Галата – Варна
Борисов: Единствено обединена дясна кандидатура може да победи Йотова
Рекорден брой пътуващи се очакват през западната ни съседка
SpaceX се срина до ниво, което не предполага стойност за AI бизнеса
Огромните запаси на саудитски петрол все повече зависят от един-единствен изход
"Търговията на Тръмп" се превръща в губеща стратегия на фондовия пазар
Теория на игрите, "Одисеята" и Баб ел-Мандеб
В рядък ход Казахстан призовa Путин да замрази войната в Украйна
100 000 собственици избраха 10-те най-надеждни коли на пазара
Разработка на Toyota премахва един от проблемите на хибрида
Новият Mercedes AMG GT изгоря по време на тестове
Любимите коли на Ърнест Хемингуей
Porsche и Mini отново са марките с най-доволни клиенти
Гюров не отговори категорично дали ще се кандидатира за президент
"Продължаваме промяната": И от Москва не харесват бюджета на Радев
Нумерологична прогноза за месец август 2026
Дерматолог: Фактор 50 е задължителен през лятото
Борисов: Бюджет 2026 е фалстарт, ГЕРБ ще се върне на власт ВИДЕО