Американската технологична компания Nvidia достигна пазарна капитализация от 3,92 трлн. долара в четвъртък, с което за кратко се оказа напът да се превърне в най-високо оценената компания в историята, след като Wall Street засили оптимизма си относно изкуствения интелект (AI), предава Ройтерс.
Цената на акциите на водещия разработчик на висок клас AI чипове се повиши с 2,4% до 160,98 долара в сутрешната търговия, което дава на компанията по-висока пазарна капитализация от рекордната стойност на Apple при затваряне от 3,915 трлн. долара на 26 декември 2024 г.
Последно акциите поскъпнаха с 1,5% до 159,60 долара в края на сесията в четвъртък, оставяйки пазарната капитализация на Nvidia на 3,89 трлн. долара, малко под рекорда на Apple.
Най-новите чипове на Nvidia отбелязаха напредък в обучението на най-големите модели за изкуствен интелект, подхранвайки търсенето на продукти на компанията от Санта Клара, Калифорния.
В момента Microsoft е на второ място по пазарна капитализация на Wall Street, като стойността ѝ достигна 3,7 трлн. долара, след като акциите ѝ записаха 1,7% ръст до 499,56 долара.
Apple записа 0,8% ръст на борсата, което ѝ даде пазарна капитализация от 3,19 трлн. долара и съответно - трето място.
Надпреварата между Microsoft, Amazon.com, Meta Platforms, Alphabet и Tesla за изграждане на центрове за данни с изкуствен интелект и доминиране в нововъзникващите технологии подхрани ненаситното търсене на висок клас процесори на Nvidia.
„Когато първата компания премина трилион долара, беше впечатляващо. А сега говорим за четири трилиона, което е просто невероятно. Това показва, че има огромен прилив на разходи за изкуствен интелект и всички се насочват натам в момента“, коментира Джо Салуци, търговски мениджър в Themis Trading.
Пазарната стойност на Nvidia, чиято основна технология е за захранване на видеоигри, се е увеличила близо осем пъти през последните четири години, от 500 млрд. долара през 2021 г. до близо 4 трлн. долара сега.
В момента Nvidia струва повече от общата стойност на канадския и мексиканския фондов пазар, сочат данни на LSEG. Технологичната компания също така надвишава общата стойност на всички публично листнати компании в Обединеното кралство.
Според данните на LSEG акциите на Nvidia наскоро се търгуваха на около 32 пъти очакваната печалба за следващите 12 месеца, под средните около 41 през последните пет години.
Акциите на компанията вече се възстановиха с над 68% от неотдавнашното си дъно на 4 април, когато Wall Street беше разтърсен от новините за митата на президента Доналд Тръмп. Американските акции, включително Nvidia, се възстановиха благодарение на очакванията, че Белият дом ще сключи търговски споразумения, за да смекчи митата на Тръмп.
Нарастващата пазарна капитализация на Nvidia подчертава големите залози на Wall Street върху разпространението на технологии за генеративен изкуствен интелект, като хардуерът на производителя на чипове служи като основа на всичко това.


Наградиха победителите в конкурса „Справедливостта има лице“
НСИ:1/3 от учителите у нас са над 55 години
Над 100 деца взеха участие във втората демонстративна регата „Млад гребец“
Какво време ни очаква в петък?
Спипаха петима варненци с дрога
СЗО поиска финансиране на кризата с ебола и хантавирус, САЩ реагираха
Airbnb тръгва към колите под наем
Кандидат на Тръмп в Кентъки печели в най-скъпата вътрешнопартийна битка досега
Вунш: ЕЦБ може да вдигне лихвите през юни, ако продължава войната в Иран, част 1
Вунш: ЕЦБ може да вдигне лихвите през юни, ако продължава войната в Иран, част 2
Най-странното Audi се върна на пътя
Прогноза: 23 милиона продажби на EV до края на 2026
Ferrari разработва виртуален съединител
Прегряването на спирачките е по-опасно от това на двигателя
Дилърите притискат Mercedes за бейби G-Class с ДВГ
Златният телефон на Тръмп е тук, но... има един огромен гаф
Няма Бойко, няма победа: Берое детронира бистришките "Тигри"
Ново 20: Пийт Дейвидсън подкрепя финансово дъщеря си
Рядък бивол-албинос наречен "Доналд Тръмп" стана сензация в Бангладеш
Петрова се срещна със Сибига, България стои зад усилията на ЕС И САЩ за мир в Украйна