ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Николай Шуманов
В Австралия продължава броенето на гласовете от проведените на 2 юли избори за парламент, като се очаква крайните резултати да бъдат обявени в края на седмицата. Социолозите предвиждат, че действащият министър-председател Малкълм Търнбул ще спечели с малка преднина, което означава, че в Австралия предстоят трудни коалиционни разговори за съставяне на правителство. През вчерашния ден австралийският долар записа ръст от 0.7525 щатски долара на фона на покачващите се цени в суровинния сектор. В същото време рано тази сутрин стана ясно, че централната банка на страната запазва непроменен основния лихвен процент на ниво 1.75%. Няколко часа преди това излязоха и разочароващи данни за продажбите на дребно и търговския баланс на Австралия. От своя страна новозеландският долар се покачи спрямо щатския долар през вчерашния ден, повлиян също от покачването на цените на ценните метали и желязната руда, като се търгуваше на ниво от 0.7212 щатски долара.
На Стария континент еврото записа ръст срещу щатската валута и се търгуваше на ниво от 1.1144, което бе ръст с 0.13%. За разлика от единната валута, европейските борси записаха червена сесия в първия ден от седмицата, на фона на нарасналия страх от задлъжнялостта на италианските банки. Германският DAX приключи със загуба от 0.7% и затвори на 9 739.80 пункта, а френският CAC 40 приключи сесията на 4246.50 пункта. Британският FTSE 100 потъна до 6551.80 пункта, след като Лондонската стокова борса обяви, че приема офертата на Германската стокова борса за обединение, което се изчислява на стойност 27 млрд. долара. Опасенията на инвеститорите във Великобритания идват от това, че седалището на новия борсов оператор, ще се премести от Лондон във Франкфурт. От своя страна американските борси записа леки повишения, като Dow Jones и S&P 500 се покачиха съответно с 0.1% и 0.2% до 17 949 пункта и 2 103 пункта.
Цената на златото се повиши в понеделник с 0.61% до 1 349.51 долара за тройунция. Другата суровина, която беше във фокуса на инвеститорите беше петролът, като сорта WTI се търгуваше на ниво от 48.62 долара за барел. В основата на спада е новината за повишения добив в страни като Нигерия и Саудитска Арабия през месец юни.
През днешния управителят на Английската централна банка Марк Карни ще има пресконференция за финансовата стабилност на страната.
ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Стефан Продев
EUR/JPY
На 4 май коментарът ни за двойката беше: „Поради факта, че разгледаните 2 валути са в сериозен подем, смятаме, че не е настъпил подходящият момент за действие, въпреки че графично цената е на подходящото място.“
Коментарът се отнасяше за моментното състояние на пазара. Впоследствие еврото започна своето поевтиняване под натиска на референдума, докато йената, считана от инвеститорите за валута убежище, поскъпна драстично, заедно със златото. Към момента дивергенцията между двете валути започва да придобива все по-изразен характер на преразтегляне. Консолидация около настоящата зона на подкрепа, ще бъде условен, но силен сигнал за моментното изчерпване на продавачите.
Настоящата цена при двойката NZDUSD е подходящо ниво за затваряне на дългите позиции, отворени около 0.68440, след обявяването на NFP. Спечелените 350 пипса са напълно оптимални за настоящата ситуация.


Министрите на туризма и регионалното развитие започнаха съвместна работа по реформата, свързана с курортната инфраструктура
4499 фиша и 410 акта написа КАТ за ден
Турция издаде международна заповед за арест на Нетаняху
Идея: Апартаментите в курортите да плащат същите данъци като хотелите
Илин Димитров: Промени в Закона за туризма ще задължат общините да насочват туристическия данък към събития, транспорт и инфраструктура
Персонализираната ваксина на Moderna отваря нова глава в лечението на рака
US Open гони рекорд от 100 млн. долара, докато цените за феновете скачат
Адегбембо: На пазарите е нужно време да осмислят действията на Бесент
Сърбия влиза в предизборна битка между Вучич и студентското движение
Заволок: Силното евро не е проблем с конкуренцията
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
Разцепена на две Tesla Model X е изложена на търг
Китайското AUDI вече се продава в Европа
МВнР предприема мерки за защита на Ива Михаилова и за лечението ѝ
С три вида дрога зад волана: Задържаха 25-годишен в Чепеларе
Турция поиска червена бюлетина от Интерпол за арест на Нетаняху
Среднощна акция: СДВР хвана моторист дрифтил на една гума с 1,08 промила
Бивш зам.-министър и генерал-майор в оставка от ФСБ се самоуби в Москва