ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР – Николай Шуманов
Щатският долар се повиши до 14-годишен връх във вторник спрямо кошницата от валути след резкия скок на производствения сектор в САЩ.
През декември промишленият сектор в страната се ускори с най-солидно темпо от две години насам. Индексът ISM, измерващ бизнес активността в производствения сектор, се покачи до 54.7 пункта при очакван ръст от 53.6 пункта. Това е добър знак за състоянието на иначе проблемния за щатската икономика сектор, който записа четвърти пореден месец на подобрение.
Вследствие на данните зелените пари записаха ръст от 0,42% спрямо кошницата от валути, като най-сериозното повишение бе спрямо еврото от 0,48% до 1.0417 долара за 1 евро.
Европейската валута се опитва да пробие от декември психологическото ниво от 1.0400 долара за 1 евро. Очакванията на анализаторите са щатският долар да остане силен, като следващите важни данни, които могат да подкрепят валутата, са тези за промяната на заетостта в неселскостопанския сектор в САЩ, които ще бъдат публикувани в петък.
Петролът записа сериозен спад от близо 4% в края на вчерашния ден след излезлите данни, че Либия е повишила добива си от най-голямото си петролно поле. Либия е страната с най-много петролни резерви в Африка и това натежа сериозно на цената на черното злато. Днес лекият суров петрол сорт WTI продължава понижението си, като се търгува на ниво от 52.42 долара за барел. Вниманието на инвеститорите до края на месец януари ще бъде насочено към действията на ОПЕК и страните извън картела, когато ще стане по-ясно дали ще бъде спазено споразумението, сключено в края на миналата година, относно намаляване на добива на черно злато. Тогава ще бъдат оповестени първите проучвания за реалното производство.
Позитивните данни от Китай и САЩ спомогнаха на повечето европейски индекси да запишат повишения, като единствено немският DAX30 се търгуваше на червена територия. Индексът на Франкфуртската фондова борса записа понижение от 0.1% до 11 595.35 пункта. Лондонският индекс UK100 записа ръст от 0.5% до 7 187.30 пункта, след скок в цената на акциите на Glencore и BHP Billiton съответно с 2.9% и 1.9%. Резкият спад в цената на петрола по време на американската сесия не попречи на индексите зад Океана да приключат на зелена територия. С най-голям скок от 0.9% се отличи широкият S&P500, следван от Dow Jones с 0.6% до 19 855.45 пункта. Акциите на Ford Motor Co. се покачиха с 3.8%, след като компанията обяви, че планира да построи фабрика в Мексико и да назначи 700 работника във фабриката си в Мичиган.
ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР – Стефан Продев
USD/CAD


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам