IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Икономиите на мизерията

Европейските лидери все още подкрепят бюджетните икономии, които се оказаха пълен провал, коментира Нобеловият лауреат Пол Кругман

16:11 | 20.02.12 г. 24
Автор - снимка
Създател
Икономиите на мизерията

Миналата седмица Европейската комисия (ЕК) потвърди това, което всички очакваха – повечето европейски икономики се свиват. При това засегнати са икономики, които все още не са се възстановили напълно от последната рецесия.

Въпреки че това все още не е официална рецесия, единственият адекватен въпрос който може да си зададем е колко дълбок ще се окаже този икономически спад, пише в коментар за New York Times Пол Кругман, носител на Нобелова награда за икономика.

Въпреки всички проблеми в САЩ, брутният вътрешен продукт (БВП) на страната най-сетне надхвърли нивата отпреди кризата. БВП на Европа обаче все още е под този праг. При това, някои европейски страни преживяват икономически несгоди, сходни с тези от дните на Голямата депресия.

Икономиките на Гърция и Ирландия са се свили с двуцифрен процент, безработните в Испания са над 23%, а спадът във Великобритания вече продължава по-дълго от този през 30-те години.

Още по-лошото е, че европейските лидери все още подкрепят икономическата доктрина, довела до тази катастрофа, посочва Кругман.

Нещата можеше да не са толкова зле. Гърция щеше да има сериозни неприятности независимо от провежданата политика. В по-малка степен същото важи и за други страни от периферията на еврозоната. Европейските лидери обаче се постараха ситуацията да се влоши доста повече от необходимото, като подмениха рационалния икономически анализ с морални поучения, а уроците на историята - с фантазии.

В началото на 2010 г. политиката на тотални бюджетни икономии – ограничаването на правителствените разходи, дори с цената на висока безработица – се превърна в стандарт за европейските столици.

Според тази доктрина прекият негативен ефект от бюджетните съкращения върху безработицата трябваше да се компенсира от повишаването на „доверието“. С други думи бруталното орязване на бюджетните разходи трябваше да доведе до ръст на потреблението и инвестициите, докато страните, които не се придържат към тази политика страдат от изтичане на капитали и нарастване на цената на кредитирането.

Ако това ви звучи като една от идеите на Хърбърт Хувър (31-вият американски президент, оглавявал Белия дом от 1929 г. до 1933 г.), значи сте прави. Неговата икономическа теория е точно такава.

Сега обаче резултатите са точно такива, каквито са описани в анализите на три поколения икономисти и каквито можеше да очакваме, ако се бяхме поучили от историята.

Последна актуализация: 15:10 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 11 rate down comment 1
sillyboy
преди 12 години
Както казват химиците - "Няма отровни вещества, има отровни дози!"Подобен е и отговорът на твоя въпрос. Зависи в каквоа ситуация и в каква степен се генерира инфлация.Умерената инфлация е полезна - принуждава хората да не задържат пари, а да ги влагат в икономиката. С това се ускорява и скоростта на обръщение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 0
dex
преди 12 години
Инфлацията не е ли майка на мизерията?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 5
sillyboy
преди 12 години
Дълговете на Щатите ще ги плащаме всички.Нашите дългове ще си ги плащаме ние.Относно статията, за съжаление човекът е прав - икономията е майка на мизерията. Реформи базирани единствено на фискални икономии е рецепта за иконоиески колапс.За съжаление инфлацията е единственото лекарство...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 13
all_trader2
преди 12 години
Световно беизвестният разбирач - пуделът Роджи пак се обади и каза тежката си дума ..... с Брат Пит с очилата и строгите икономии *** смело върви в пропастта и е на последно бястоа по почти всички икономически показатели но виж разбирачи като пуделът Роджи ще оправят Бантустана.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 21 rate down comment 2
rogers
преди 12 години
БВП на САЩ се бил върнал на нивата отпреди кризата - хубаво ама с цената на какви дългове и кой ще ги плаща тези дългове? Да си гледа фалиралата държава и да не дава акъл на другите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 10
rogers
преди 12 години
Този е пълен и тотален завършен ***, провала е точно това което той препоръчваше. Ако Нобелова награда се даваше наистина по заслуги в днешно време той никога нямаше да спечели
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още