IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Не е ли най-добре в крайна сметка еврото да бъде изоставено?

Финансово здравите страни от ядрото на еврозоната може да се окажат само три – Германия, Холандия и Финландия

08:22 | 05.04.13 г. 72
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

След като през последните няколко дни станахме свидетели на поредния спад на доходността по испанските и италианските облигации, не може да не си зададем въпроса, какво точно пазарите не могат да проумеят, пише ТheАutomaticЕarth.

Проблемите на Италия ще се задържат над Европа като буреносен облак и през лятото, скандалите около Кипър се задълбочават, френският президент Франсоа Оланд трепери за поста си, тъй като личният му приятел и бюджетен министър Джером Чузак се оказа обикновен измамник, а в Испания дори щерката на Крал Хуан Каролс II Принцеса Кристина се оказа заподозряна във финансов скандал.

Европейският съюз (ЕС) захранва корумпираните страни PIIGS (Португалия, Ирландия, Италия, Гърция и Испания, a може би би било добре да намерим място и за едно C, което да обозначава Кипър – Cyprus) с парите данъкоплатците, при това съвсем открито. Сега обаче дори собствениците на депозити ще трябва да плащат... или поне такъв е планът и той вероятно ще се провали.

Да погледнем какво се случва с Италия 5 седмици след изборите. Краткият отговор е „не много“. Политиците не успяха да съставят ново правителство, тъй като повечето партии отказват да се включат в коалиция с останалите. Водачът на лявото движение Берсани отказва предложенията на Силвио Берлускони, докато анархистично настроеният комедиант Бепе Грило не желае да разговаря с никой.

Ето защо преди няколко дни президентът на страната Наполитано представи екип от 10 съветници, които трябва да му кажат как да постъпи. И тъй като за момента на хоризонта не се очертава никаква коалиция, те вероятно ще го посъветват да състави служебно правителство.

Това обаче няма да се хареса на мнозинството италианци, които ще настояват, че най-удачно в подобен случай е правителството на Монти да управлява, докато не бъдат проведени нови избори.

Ситуацията, откакто Марио Монти се появи на политическата сцена, се е променила чувствително и идеята за ново служебно правителство може по скоро да предизвика анархия, отколкото да гарантира стабилността.

Интересно е, че сред 10-те съветници, предложени от президента, има леви и десни политици, но не и представители на движението 5 звезди на Грило. Също е интересно, че за момента Наполитано е оставил една опция без коментар – възможността партията на Грило да състави правителство с подкрепата на Берсани. Всъщност Грило не е отхвърлял възможността той самият да заеме премиерския пост.

Между другото мандатът на Наполитано изтича на 15 май и италианският парламент ще трябва да назначи нов президент. Това обаче може да се окаже далеч не лека задача.

А какво да кажем за Кипър?

Едва седмица, след като двуседмичното правителство в Никозия сключи сделка с тройката международни кредитори – Международния валутен фонд (МВФ), Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейския съюз (ЕС) - финансовият министър подаде оставка, а доведеният син на президента Анастасиадес се оказа обвинен за това, че е изнесъл 21 млн. евро от Laiki Bank във Великобритания дни преди сключването на споразумението.

Причината за сгромолясването на Римската империя не е една, но динамиката в отношенията на Рим с провинциите определено е изиграла своята роля. Колкото повече Рим разчиташе на натиск върху периферията, за да затвърждава властта си, с толкова по-силна съпротива се сблъскваше. В края на краищата племената от периферията се надигнаха и опустошиха цялата империя.  

Може би най-добрият съвет към страните от Южна Европа е да си тръгнат, тъй като ако не го направят, в определен момент несъмнено ще бъдат обвинени, че застрашават сигурността на страните от ядрото на еврозоната. Друг е въпросът, че в крайна сметка страните от ядрото може да се окажат само три – Германия, Холандия и Финландия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:43 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

60
rate up comment 4 rate down comment 0
Chick-Chirick
преди 11 години
От мен получи едно БРАВО, сега ми е интересно дали ще има коментари особено за " Споделянето на обща валута означава и споделяне на общи фискални правила, емисионна, дългова политика, банкови регулации." Много отдавана е описано това в литературата, ама много удобно се забравя.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
59
rate up comment 10 rate down comment 0
Ибн ал Кан
преди 11 години
ЕС работеше добре може би докато наистина беше икономически съюз м/у държави със СХОДНО ниво на иконом. развитие и сходен манталитет: БЕНАЛЮКС плюс Германия, Франция и UK.Свободно движение на стоки, хора и капитали е възможно да се осъществи без КРИЗИ единствено м/у такива държави. Това важи още повече при опитите за споделяне на една валута.Споделянето на обща валута означава и споделяне на общи фискални правила, емисионна, дългова политика, банкови регулации.Точно в тези насоки европейските общества и правителства имат РАЗЛИЧИЯ.Из цялата средиземноморка част на ЕС има желание за харчене базирано на заеми, социален популизъм, бюджетни дефицити финансирани с инфлация.Няма лошо!След като въпросните държави и общества го искат! :)Това трябва да бъде удовлетворено:1. Или Германия и сие си вдигат чукалата от еврозоната2. Или останалите :)Обаче, като гледам последните, въпреки че плюят непрекъснато Германия, нямат намерение да скъсват с ЕЗ :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
58
rate up comment 18 rate down comment 0
Ricco
преди 11 години
"Много скоро в България няма да може да може да намерите българси магазин, а BILLA, LIDL, Kaufland, и тн...ЖАЛКО ЗА НАС"-----------------Жалко защото не се намери българин, който да може да създаде нещо толкова ефективно. Българите имаме прекалено краткосрочно мислене - искаме за година милионери да станем и надуваме цените. Това гони клиентите и те отиват в BILLA, LIDL, Kaufland, и т.н. Жалко е наистина!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
57
rate up comment 8 rate down comment 1
Mesoiadess
преди 11 години
Еврото няма никакъв проблем - Европа на 2 скорости.Много държави трябваше отдавна да са го изоставили , а първите вече обратно върнали в ЕЗ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
56
rate up comment 8 rate down comment 1
titocar
преди 11 години
Трябва да се мисли глобално , ало човек иска да изкара пари от акции и валути.!!!!Съединените Щати бавно и сигурно оттеглят парите си от Европа и ги насочват към Азия и Близкия Изток.Това само по себе си говори за упадък на Европа и водещтите Държави в нея.Затова колеги ИЗБЯГВАЙТЕ европейски акции ПРОСТО СА МНОГО РИСКОВИ :)) Лека нощт
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
55
rate up comment 11 rate down comment 1
nobel
преди 11 години
Така че колкото по-бързо погледнем към себе си и престанем да се чудим накъде още трябва да си завъртим гъ.ъ - толкова по-добре. Хиляда плюса за коментара. Не искам повече да чувам нищо за "европейски пари"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
54
rate up comment 19 rate down comment 3
titocar
преди 11 години
Днес войните се печелят от банкери и борсови агенти , а не от Генерали и войници.В момента сме свидетели на модерното съвременно робство.Защото войната е скъпа и разрушителна!!!!!!Раздавайки пари на държавици като нашата Големите банки ни правят зависими, спазваме техните изисквания, ядем техните храни, обличаме техните дрехи, и дори мечтаем да ни плащат с техните пари.Това обаче тотално оставя БНБ в историята като национална банка и я превръща в обикновенно ченч бюро.Много скоро в България няма да може да може да намерите българси магазин, а BILLA, LIDL, Kaufland, и тн...ЖАЛКО ЗА НАС
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
53
rate up comment 13 rate down comment 0
deant
преди 11 години
Ок прав си. Сигурно няма случай в който наистина да сме поставяли въпроси ребром на ЕК. Спирачката е била винаги на местно ниво с изразите: Ако направим това ЕК, ще ни накаже, ако направим онова ЕК ще ни накаже. И за другото съм съгласен. Народонаселението не вижда по-надалеч от следващия комат хляб. Респективно и политиците не виждат по-надалече от следващата далаверка. Та затова сме така сега и с енергетиката и с образованието, и със селското стопанско, и със здравеопазването. Гледам долу някакви муцуни чакат Орешарски да дойде на власт, което само подкрепя мнението ми за народонаселението.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
52
rate up comment 9 rate down comment 0
Ricco
преди 11 години
"търговските банки и инвестиционните се съединиха в едно и си играят на богове"---------------------Значи просто трябва да бъдат заобиколени! ЦБ започват да кредитират пряко бизнеса и населението (на същите лихвени нива на които кредитират и търговските банки) и готово. Ама за да не се случва това не са виновни ЦБ, а търговските банки и купените от тях политици, които не позволяват това да се случи. Засега. И не за много още дълго.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
51
rate up comment 10 rate down comment 1
Chick-Chirick
преди 11 години
"Не можеш да отречеш, че Меркел изобщо не е любимка в Германия."Не само, че отричам, а и всички допитвания показват и то от години насам, че Меркел е политикът с най-висок рейтинг в Германия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още