По време на визитата на руския президент Владимир Путин в Китай в края на май Пекин и Москва подписаха огромна газова сделка за около 400 млрд. долара. От споразумението печелят и двете страни, след като Поднебесната империя си подсигури дългосрочни резерви (за 30 години) от природен газ, а бившият Съветски съюз – възможността да намали зависимостта си от Европа, както и да заздрави позицията си срещу санкциите на Запада, пише The Diplomat.
Същевременно Русия и Китай проведоха съвместно военно учение в Източнокитайско море, изпращайки предупредителен сигнал към Япония и САЩ. Това е и знак, че Путин все по-явно заема страната на Китай в спора с Япония. Нещо повече – миналата седмица Китай и Русия наложиха вето на проекта на ООН, чрез който се целеше Сирия да бъде изправена пред Международния съд по обвинения във военни престъпления. Страните наложиха вето и на предишни три предложения, свързани със Сирия.
В общото становище на Пекин и Москва основното послание бе, че връзките между двете държави се намират в нов период на всеобхватно стратегическо партньорство, а това ще спомогне за подобряването на международните позиции и влияние на страните, като по този начин допринесат за въдворяването на по-справедлив международен ред. От особено значение е споразумението, чрез което Китай и Русия ще задълбочат сътрудничеството си в рамките на Конференцията за взаимодействие и изграждане на доверие в Азия (CICA) - новата рамка на сигурност в Азиатско-тихоокеанския регион, в която не попадат САЩ и Япония.
Въпросът, който всички си задават сега, е следният: На какво се дължи това ново развитие в отношенията между Китай и Русия?
Очевидно основният двигател е кризата в Украйна, която навреди сериозно на отношенията между Русия и Запада и сближи Путин със своя колега Си Дзинпин. Въпреки това съществува и по-основателна стратегическа причина. Тя е, че са налице взаимни стратегически нужди, след като и Китай, и Русия искат да създадат мултиполярен свят, в който не доминират САЩ, особено след като Поднебесната империя е изправена пред заплахи от щатските съюзници в Азия.
Както посочва Закъри Кек, вероятността Китай да спечели морския диспут с Япония зависи от поддържането на добри взаимоотношения с Русия. От гледна точка на Путин, експанзията на НАТО е сериозна заплаха за руската национална сигурност, а щом е така Москва трябва да реагира. Текущите и бъдещите възможности на Русия са ограничени и страната отчаяно се нуждае от надежден стратегически партньор, който очевидно е Китай.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?


преди 12 години Еднополярният момент т.е времето на еднолично господство на САЩ е вече минало. Всички опити този момент да бъде превърнат в по продължителен отрязък от време се провалиха и единственото, което остана за САЩ е тактически да бавят процеса на формиране на многополярен свят. Русия и Китай ясно изразяват желанието си за този свят, вървейки по различни пътища. В определен етап от време двете със сигурност ще съчетаят интересите си, фокусирайки се върху общата цел-многополярен свят. За съжаление САЩ успешно разбиха лично за мен много по естествения и перспективен геополитически съюз Европа - Русия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Разбирането на Русия за съюз е тя да командва, другите да изпълняват. Но това е възможно само ако другите са по-слаби от нея.----Аз не съм сигурен дали се отнася за русия, защото през последните 25 години бяхме доста откъснати от тях, обаче се сещам за други политически ядра действащи точно по този начин - ЕС и САЩ. Вторите, не само на отделни държави дават наклон, ами дажи си позволяват да го правят на целия свят. Еми нормално е на някой да му писне. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ти в пещера ли си живял досега? Дори в промитата ТВ реалност тези неща личат.. ама нищо живей в розовия свят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Разбирането на Русия за съюз е тя да командва, другите да изпълняват. Но това е възможно само ако другите са по-слаби от нея. Затова Русия се дърпа от Европа. Защото е по-слаба икономически, а военната сила вече не е решаващ фактор. Не и след като загуби Студената война по икономически причини, без да изстреля нито една ракета.Ако стане съюз между Русия и Китай, то Русия ще е банановата република. Ще изнася нефт и газ, ще внася почти всички потребителски стоки. Китайците ще са доволни, а руската пропаганда ще подхранва националното самочувствие на руснаците. А руските *** ще продължат да се продават в Пекин. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Извинявай, Камък - кога стана това? Защото Щатите доста са изтърпяли навремето във Виетнам (където губят в крайна сметка) и очевидно не им се водят продължителни войни. А откакто откриха собствения си шистов газ и петрол, предпочитат да са "във форма", но да си стоят вкъщи.Но не съм останал с впечатления, че са тръгнали на Трета световна война! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Тъжната истина е, че няма единен европейски елит, които е в състояние да отстоява интересите на континента и да задава дневния ред и хоризонт за развитие. Съответно, разпокъсаната лидерска класа на Европа търпи поражение от елита на англо-саксонското пространство, по всички фронтове на съперничество. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години А, на практика, и УСА и ЕС водят контрапродуктивна политика на противопоставяне, вместо на коректно, предвидимо и добронамерено партньорство. От това страдат всички а, който има да губи най-много, вместо да снижава рисковете, ги увеличава. Малоумно.Естествено, при това положение, останалите си подават ръка и няма що да се чудят убедените конкуренти, защо светът ъъъ...абе, не *** все повече от тях. Това пък, е разбираемо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Съвсем точно си го казал: щатите като хегемон ще приемат близко партньорство с една Русия от типа Елцин. Ако руснаците търсят курс на суверeнитет и възстановяване на икономическото си и гео - политическо влияние, отношенията им с чичо им сам, ще бъдат такива на съперничество и противостоене в различните му разновидности и със съответната градация. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Според тебе Русия тряБва да се съюзява с краварите за дашимпомога в политиката им за световно господство като ратай? Така ли?Да го духат краварите от УСА, колкото повече ги бесят из Ирак и Афганистан, толкова по-добре отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ако Путин има акъл, никога няма да се съюзи с Китай.-------------------Със сигурност е съобразителен човек, както и китайските лидери. Действията им , вкл. общи проекти и сътрудничество, ще се случват на базата на, и там където са налице, допирни точки на интересите, едва ли ще видим съюз тип ЕС ;)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар