IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Между хаоса и Grexit

Три сценария за бъдещето на Гърция, представени от германското издание Handelsblatt

11:27 | 09.07.15 г. 39
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Сценарий 2: Grexit

Ако гръцките власти не предоставят списък с реформи, или те не са задоволителни, срещата на върха на ЕС в Брюксел може да се превърне в кризисно заседание, поставящо основите на излизането на Гърция от валутния съюз.

Търпението на европейците ще е свършило, и те може да обявят официално, че няма основа за нова спасителна програма за Гърция. Вината ще бъде у Ципрас.

Освен това правителствените ръководители биха могли, поне между редовете, да препоръчат на Европейската централна банка да си направи нужните изводи. Без перспектива за нова спасителна програма управителят на ЕЦБ Марио Драги и останалите централни банкери биха могли да преустановят захранването на гръцката банкова система със свежи пари.

Въпреки това Драги не е склонен да взема еднолични решения. Той нееднократно заяви, че става дума за политическо решение, което трябва да вземат премиерите на страните членки.

Ето защо те трябва не само да установят провала на преговорите, но и да поемат отговорност за последствията. Първото би било фалитът на гръцките банки, а с това – и на държавата. А всичко това ще доведе до Grexit.

Сценарий 3: Grimbo

Правителствените ръководители не вземат ясно решение за бъдещето на страната.

Сценарият "Grimbo" – смесица от "Greece" и "Limbo" – като израз за нещо, което се проточва, е най-вероятен, защото никой не вярва, че след оглушителното "Не" на референдума в неделя Ципрас ще е склонен да приложи тежки реформи. Освен това останалите държавни ръководители няма да са склонни да формулират ясен отказ от по-нататъшни преговори. Това ще направи по-тежко положението за гуверньора на ЕЦБ Марио Драги и неговите колеги в Съвета.

Защото финансовото състояние на гръцките банки и на икономиката като цяло се влошава от ден на ден. До 20 юли, когато е падежът за изплащането на кредит в размер на 3,5 млрд. евро на ЕЦБ, банката ще трябва някак си да обяснява защо снабдява гръцките банки със свеж капиталов ресурс. След това ЕЦБ ще трябва да формулира неплатежоспособността на страната и да не приема гръцки облигации като залог.

Вследствие на това гръцките банки ще се сринат, ако в този момент не се постигне изненадващо европейско споразумение. Гръцкото правителство ще трябва да започне да печата собствена валута или да плаща заплати, пенсии и сметки с дългови облигации – търговски ценни книжа (краткосрочни задължения от тип IOU),  но все още да запази и еврото като платежно средство. Тези IOU ще се обезценяват бързо спрямо еврото.

За гърците този сценарий ще е особено мъчителен, а най-късно през есента ЕС ще трябва да предостави хуманитарна помощ. Може би тогава ще се достигне до времето, в което отново ще може да се преговаря – или за нов спасителен механизъм, или за контролирано излизане от еврозоната.

Всичко по темата за Гърция четете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:41 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

16
rate up comment 7 rate down comment 19
крас
преди 8 години
НЕЩАТА СА ЯСНИ ИПРЕДВИДИМИ. Отива се на вариант на излизане от еврозоната и змяната на ГРЪЦКОТО ЕВРО с ДРАХМАТА.Това ще е началото на КРАЯ на т.н. "ЕДИННА ВАЛУТА" , която се окза не само, че не е единна, но и изцяло зависима от финансовото състояние на всяка една от банките участващи в ЕЦБ.Оставам с убеждението, че и Германия не би имала нищо против това да се върнат старите национални валути на страните от еврозоната.На немците им трябва ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАЗАР , а не някакава "ЕДИННА ВАЛУТА"ДОЙЧЕ МАРКАТА НА БУНДЕСБАНК ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ПО ДОБРА ОПЕРАТИВНОСТ И НЕОБВЪРЗАНОСТ С ПРОБЛЕМИТЕ НА ДРУГИ БАНКИ КАТО НАПРИМЕР С ГРЪЦКАТА НАЦИОНАЛНА БАНКА
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 23 rate down comment 0
comet
преди 8 години
Спомянм си едно мнение във форум на английската преса, според което гърците са били системно манипулирани (от световната преса в последните няколко десетилетия) че са елитарни граждани (спрямо останалите европейци). Сега се замислих за следната манипулация за отглеждане на предатели: Посади у някой обикновен човек (или общество) илюзията че е над другите; подкупи го с хвалебствия, лесни пари, незаслужени привилегии (защото го считаш роден много специален или богоизбран); изчакай да загуби способност да се труди като останалите; и той ще стане неспособен/нежелаещ да се върне в началното положение. Тогава той ще направи почти всичко което поискаш от него, включително предателства към обществата в които живее!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 21 rate down comment 2
smart-ass
преди 8 години
Най-голямото "унижение" за гръцкото правителство е то да се принуди на мерки, които ужким хората отхърлиха на референдума. Когато горделивия осъзнае, че неговата куха надменност го е довела до тази безизходица, тогава той започва пропаганда, че "друг му е ср*л в гащите", че друг го мачка и унижава. Сега пък гърците започвали да се "гнусят" от "българизацията" - явно са слепи за реалността в собствената си държава. Банки не работят без яснота кога реално могат да отворят, опашки за кеш, дефицитни стоки, неудобства за туристи, икономическа парализа. С банки, които стоят затворени задълго (и не си събират вноските по кредитите) е ясно какво се случва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 7
observer-ALL
преди 8 години
Ако почти всички страни в ЕС са с бюджетен дефицит от последните няколко години, кажи как биха оцелели без външно финансиране? http://ec.europa.eu/eurostat/tgm/table.do?tab=table&plugin=1&language=en&pcode=teina200
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 16
misanthrope
преди 8 години
Мисля, че всъщност вече въпросът не е какво ще стане, а как. Това е началото на края на европейския проект. Краят няма да е взривен и апокалиптичен, но чрез постепенно разграждане за 20 -30 год. Към решаване на гръцката криза можеше да се тръгне по 2 начина- или чрез консолидация на валутния, икономическия и административния съюз, при който се върви към въвеждане на еврото в целия ЕС, изчезване на националните централни банки, единна данъчна администрация и трансформиране на националните дългове в един ЕС дълг, или по начина по който се тръгна - на си ти куклите, дай си ми парцалите, което в крайна сметка води до разпад. Мисля, че стигнахме критична точка по този път, от която няма връщане. Ако Гърция напусне ЕЗ, това значи че ЕЗ никога няма да включи държави като нас. Просто няма да се разширява. Но ще има прецедент, как национални проблеми се решават с напускане на ЕЗ и ЕС и в даден момент всяка държава ще бъде изкушена да предприеме тази стъпка и можеби първа ще е Британия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 12 rate down comment 20
misanthrope
преди 8 години
Така една по една страните ще напуснат, коя поради проблеми, коя поради егоизъм и накрая ще останат само Франция и Германия, подобно на свадливи родители в семейството, които се ненавиждат, но стоят заедно, защото се страхуват кой ще вземе колата и кой къщата, ако се разделят.Европейският проект се провали, защото Европа е населена от тесногръди и егоистични ***, с високо самочувствие, раздирана от междунационални вражди и противоречия, пълна с взаимна омраза и презрение, отгеждани векове наред.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 19
ivan.kostov.39
преди 8 години
ЛАКОМИЯТА ЩЕ ПОГУБИ ЛИХВАРИТЕ. СКОРО ЩЕ ДОЙДА МОМЕНТА, КОГАТО ПРЕГОВОРИ НЯМА ДА ИМА. ЩЕ ИМА ДРАХМИ И ГЪРЦИЯ ЩЕ МИНЕ В ЛАГЕРА НА РУСИЯ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 37 rate down comment 7
юрист
преди 8 години
:) И хиляда минуса да ми се напишат, фактите са си факти- на тях им е безразлично дали някой им пише минуси или плюсове:) Както се казва- който търси- намира, и каквото сам си направиш, никой друг не може да ти го направи...И не- българите не сме злобни към гърците- просто вроденото ни чувство за справедливост ни кара да търсим истинските корени на 34 годишното НЕЗАСЛУЖЕНО гръцко благоденствие, след като е ясно, че то НЕ Е израз на реално висок СОБСТВЕН БВП, зад който стои реализацията на стоки и услуги с висока добавена стойност и собствена високоразвита икономика, която спокойно би оцеляла БЕЗ външно финансиране/ без ЕЦБ/...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 18 rate down comment 9
юрист
преди 8 години
До 3- Аз предпочитам търсене на юридическо решение за изритване на гърция от ЕС, а скоро и от НАТО - ако това е вярно:Интерфакс: НАТО подозира Гърция в предаване на секретна информация на Русия 8 Юли 2015 | 20:23 | Агенция "Фокус" Когато в манталитета на един народ продажността е висша ценност, то тогава той е напълно обезценен в очите на другите народи, за които трудът, достойнството и лоялността към себе си и към другите е висша ценност...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 4
юрист
преди 8 години
До 4- Консолидиран текст на Договора за Европейския Съюз http://eur-lex.europa.eu/legal-content/bg/TXT/PDF/?uri=CELEX:12012M/TXTЧлен 50 1. Всяка държава-членка може да реши, в съответствие със своите конституционни изисквания, да се оттегли от Съюза. 2. Държавата-членка, която реши да се оттегли, нотифицира за намерението си Европейския съвет.В съответствие с насоките, дадени от Европейския съвет, Съюзът договаря и сключва споразумение с тази държава, с което се определят редът и условията за нейното оттегляне, като се вземат предвидрамките на бъдещите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още