IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Съветският съюз преживя своя Brexit

За националистите в Европа ЕС с неговите наднационални институции в много отношения прилича на Съветския съюз, смята Леонид Бершидски от Bloomberg

19:03 | 04.07.16 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Известният бивш дисидент Владимир Буковски, който сега живее във Великобритания, отдавна сравнява Европейския съюз със Съветския съюз, страна, която той мразеше и срещу която се бореше - е, в смекчен вариант, но по своему идеологизиран и недемократичен.

Малцина бяха склонни да се вслушат в него, но сега лидерът на френския Национален фронт Марин льо Пен казва, че ЕС започва да се разпада точно като Съветския съюз. Аналогията заслужава известно обсъждане.

Във въздуха след Brexit витае нещо, което напомня разпадането на СССР. Както се изрази тази седмица прессекретарят на президента Владимир Путин Дмитрий Песков, "вероятно ще е неразумно да се правят преки сравнения, но навлизаме в едно, да го наречем така, турбулентно, мрачно и непредсказуемо време".

За разлика от Песков, Льо Пен не е преживяла лично последните години на Съветския съюз. Може би затова тя няма проблеми с преките сравнения.

В неотдавнашно интервю Льо Пен заяви, че ЕС е също толкова невъзможен за оправяне, колкото комунистическата свръхсила:  "Те правят точно това, което правеха хората в Съветския съюз. Когато резултатите не бяха на висотата на очакванията, (съветските власти) казваха, че нещата не работят, защото няма достатъчно комунизъм. И Европейският съюз е същият. Всеки път, когато нещо се проваля, казват, че е защото няма достатъчно Европа". 

За националистите в Европа ЕС с неговите наднационални институции в много отношения прилича на Съветския съюз. Той се управлява предимно от неизбрани от никого бюрократи, има слаб парламент, разпространява политическа коректност. Те обаче главно се безпокоят от това, което според тях са опитите му да заличи националните идентичности и да насърчи някаква европейска свръхидентичност на тяхно място.

В този наратив случилото се във Великобритания се приема като началото на онзи вид националистическо пробуждане, което доведе до разпада на Съветския съюз. Това, което Льо Пен нарича неизбежната "пролет на народите" в такъв случай би било сходно с т.нар. "парад на суверенитетите" от 1988-1991 г., когато всички съветски републики и дори някои съставни части на самата Русия решиха, че искат да са национални държави.

Лесно е човек да се увлече с тези сравнения. Тези движения за независимост се засилиха на фона на предизвиканата от евтиния петрол икономическа криза. Тя, разбира се, бе по-тежка от всичко, което ЕС е преживявал - точно както господството на тоталитарния Съветски съюз бе по-репресивно и разрушително и от най-развинтените фантазии на евроскептиците.

Икономическите несгоди улесниха националистически настроените популисти в Украйна и балтийските страни да твърдят, че централните власти в Москва лишават републиките от ресурсите им. Гърците в отделни моменти изглеждаха поели по подобна траектория.

"В условията на криза и глад внезапно плъзна нещо като вирус на завистта. В балтийските страни крещяха "Стига сме хранили Москва!", а в Русия не искаха да "хранят" Централна Азия и Грузия", спомня си Сергей Шахрай, бивш сътрудник на първия президент на Русия Борис Елцин.

Това звучи доста като аргументите на привържениците на Brexit за бюджета на ЕС и злоупотребяващите със социални помощи имигранти в ЕС. Обаче след като съветските републики извоюваха независимостта си, благоденствието не се материализира незабавно. Вместо това икономиките им се сринаха, отчасти заради колапс в утвърдените производствени връзки и възникването на национални граници и митнически бариери.

Освен това движенията за независимост се превърнаха в прикритие за онзи расизъм и друга дискриминация, които станаха явни във Великобритания след гласуването и емоционално описани в пост във Facebook от литовска тийнейджърка:

„Мисля, че за хората, които вече бяха расисти, стана по-приемливо да са открито расисти, след като Великобритания извоюва "независимостта" си. Понеже стана приемливо да ми се казва: "Сега ще трябва да си вървиш, защото гласувахме за напускане и искаме да те няма".

Тийнейджърката, Егле Матулионите, е твърде млада, за да помни същите настроения по адрес на руснаците по времето, когато Литва стана първата съветска република, обявила независимост през март 1990 г. Рускоговорещите по улиците на литовските градове бяха наричани "окупатори" - по аналогия със Сталиновата окупация на балтийските страни след Втората световна война - и им се казваше да си вървят у дома.

Ако Brexit предизвика вълна от напускания на ЕС, лесно можем да си представим лидерите на най-големите страни да се съберат на закрити врата, за да договорят условията по окончателния развод, както се събраха президентите на Русия, Украйна и Беларус в Беловежската гора в края на 1991 г. И също толкова лесно можем да си представим как приемниците им наричат това трагедия и предателство, както направиха в постсъветските държави.

Британските привърженици на оставането в ЕС вече казват това за Brexit и архитектите му. А върхушката в САЩ сега се тревожи, че ерозията на ЕС може да е почти толкова дестабилизираща за сегашния свят, колкото бе тази на Съветския съюз в началото на 90-те години.

Аналогията обаче има един очевиден фатален недостатък. Съветският съюз бе основан на принудата. При ЕС не е така, каквото и да се говори за икономическия натиск на Германия над по-слабите членове. След отцепването на Литва съветският лидер Михаил Горбачов незабавно го обяви за незаконно.

Той опита икономически санкции срещу отцепническата република, но те не дадоха резултат и през януари 1991 г. бяха пратени войски в литовската столица Вилнюс. Тринадесет литовци загинаха в тези безсмислени атаки. В същото време в Москва стотици хиляди демонстрираха срещу употребата на сила. Въпреки националистичния характер на литовската революция, руснаците по онова време смятаха, че тя е стъпка в посока към собственото им освобождаване от комунизма.

Представете си само Брюксел да организира протест срещу решението на Великобритания да се отдели и да опита икономически ограничения, за да я накаже. Представете си подкрепящи Brexit демонстранти в Берлин, вдъхновени от надеждата, че смелите британци ще проправят пътя към свободата за останалата част от Европа.

Не може да се претендира за морална правота при напускането на ЕС, за разлика от излизането на балтийските страни от Съветския съюз, което сложи край на дълги години окупация. Няма застаряваща, но все още опасна ламя, срещу която да се води борба, а само една отворена врата, по която да се блъска.

Има обаче поуки, които може да се извлекат от рухването на Съветския съюз. Зле управляваните свръхдържави - известни още като империи - имат тенденция да се разпадат. Завистта, расизмът и упоритото желание да се справяш със свои сили обаче не водят към богатство. Балтийските страни намериха относително икономическо благоденствие в ЕС, към който свободно избраха да се присъединят.

Въпреки че те бяха първите, които разклатиха основите на Съветския съюз, те вероятно ще са сред последните, които ще напуснат ЕС, ако той се разпадне.

БТА

Всичко по темата Brexit четете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:08 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 3 rate down comment 4
ing5rov
преди 7 години
Да оставят хомодружинката начело с Юнкер още един мандат и те ше му еВат мамата на ЕС...ше го пишат Горби 2.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 6
studioaa
преди 7 години
ес има абсолютно аналогична управленска структура със ссср. ес се управлява от леви и крайнолеви партии точно като ссср. Елитът на ес е зает с налагането на своята лява идеология за мултикултурализъм без значение от това, че тя бива отвърлена от поне 75% от гражданите му, точно както ссср се опитваше да гради социалистическо общество. ес вреди на свободния пазар с абсурдни зелени политики както и конкуренцията чрез огромен брой регулации. Като капак на всичко ес води класова борба срещу работническата класа в цяла Европа чрез имиграция в библейски пропорции невиждана никога в историята на целия континент.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 14 rate down comment 7
misanthrope
преди 7 години
Колко е смешно, когато анализират хора, нямащи никаква представа какво говорят. СССР се бил разпаднал, защото се засилили националните идентичности.Пази Боже, щях да се задавя с кафе. Ако ЕС беше СССР, Льо Пен, Фараж и сие, щяха отдавна да са в Гулак или в Белене и никой нямаше да знае за тях. СССР и източния блок се разпаднаха по икономически причини и поради това, че Горбачов ги разпусна,
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 16 rate down comment 1
Hahoto
преди 7 години
"Съветският съюз преживя своя Brexit" - Бойчо, това заглавие и на три ракии не моам го измислим, барво, счупи умномера с него! :))))))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 5
scott
преди 7 години
Много смешна статиа!Ако изобщо западните страни наподобяват на нещо в миналото ТО Е САМО ЕДНО! ВАЙМАРСКАТА РЕПУБЛИКА! Елита печели парите си без усилие и докато спи. Останалите никога и нищо не могат да спичелът. Самозорно. Чрез кредитите, цените и политиката. МОДЕЛИТЕ НА ФЕД унищожиха средната класа. вече нема връзка и надежда за "издигане". Как така ше требва да работиш на 5 работи за еното "съществуване" и да си дивилен, че не си длъжник и у затворъ?!?!?!?! ЗНАЕТЕ КВО СТАНА С ВАЙМАРСКАТА. Е СЪЩОТО ШЕ СТАНЕ И СЪС СЕГАШНАТА СИСТЪМ. Нищо не е завършено, но и нищо не е НЕРЕШЕНО....Прочее, СССР се разпадна, щот другарете им писна да пропогандират едно, а да вършат друго. и си викат - я указ 56, я перестройка.......почти кат нулевите лихви и хеликоптерните пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 17 rate down comment 8
data
преди 7 години
1.Паралела между ЕС и СССР са нелепи и смешни . В СССР никога не е имало свободно движение на хора , стоки и капитали 2.ЕС ще се разпадне едва тогава когато стане неизгоден за големите страни ,а това за сега не се наблюдава даже напротив
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 4
Сините камъни
преди 7 години
Горките п_о_м_и_я_р_и и те в списъка на забранените думи!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 5
Сините камъни
преди 7 години
То че се срутва, срутва се ЕС, но аналогия няма, защото СССР и ние стях се срутихме благодарение алчността на партийците и предателството на Горбачов и имаше за крадене, ама пладнешко крадене на пазари, хора, суровини, ....ЕС като се срути, какво?! Ще настане дна суматоха, дето пак задокенаците ще събират ползите, а нас *** ни яли.Или ЕС просто окончателно става американска колония, да се знае, кой поръчва музиката1
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 23 rate down comment 12
Dimat
преди 7 години
Преди 26 години,"Някой",чрез двойката предатели на СССР(Горбачов и Елцин), цяла една система система в Европа,плюс цитаделата СССР беше унищожена без нито един изстрел и беше поднесена на тепсия,вече като отделни територии,за свободно разграбване и обезлюдяване.Според сериозни западни и не само анализатори,този "акт" е довел до спасяването на запада и главно САЩ,от надвисналата голяма криза.Кризата в крайна сметка не можа да се избегне напълно,но се разви в смекчен вид за САЩ и някои страни от ЕС(преди всичко Германия),докато други(второстепенни), си изядоха шамара,който още им звъни в ушите,но пък от друга страна ги направи по-привързани и по-послушни към ЕС.Явно,ситуацията в момента в Света е сходна с тази от преди 26 години и сега се готви полагане на поредната жертва в олтара на американското оцеляване,чрез разрушаването на "временната империя ЕС",която,както показват събитията е била създадена с такава цел - спасяване на САЩ и връщането на "Европа" в огъня на средновековието
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още