IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

11 държави от ЕС изпълняват предсрочно целите за ВЕИ

В някои от тях вече се вижда забавяне на темпото, става ясно от статистиката на Евростат

13:29 | 14.03.17 г. 16
<p>
	Снимка: <em>Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

11 са държавите от Европейския съюз, които изпълняват предсрочно заложените цели за възобновяемите енергийни източници (ВЕИ), сочи статистиката на Евростат. Една от тези държави е България.

Европейските власти си заложиха амбициозна, според всички определения цел, за намаляване на енергийното потребление (с 20%), за повишаването на енергийната ефективност (с 20%) и за 20% дял на възобновяемите източници в крайното енергийно потребление през 2020 година. Този план доби публичност под наименованието 20-20-20.

За реализацията на тази идея в областта на възобновяемите технологии Брюксел определи цел за всяка една държава. Пет години преди крайния срок 11 държави вече са преизпълнили плановете си.

Данните за България например сочат, че при заложена цел от 16% дял на ВЕИ, 18,2% от енергията в страната се произвежда именно от такива инсталации. Значително се разминават постиженията и заложените цели в Хърватия (29% през 2015 година при очаквани 20% през 2020 година), както и в Естония и Швеция. Швеция всъщност е страната в ЕС, в която ВЕИ имат най-голям дял при производството на енергия – 53,9% през 2015 година.

Преизпълнение на заложените от ЕК цели отбелязват още и Чехия, Дания, Италия, Литва, Унгария, Румъния и Финландия. В допълнение Австрия и Словакия са на косъм от изпълнението на европейските директиви.

На обратния полюс е Холандия, която се разминава с 8,2 процентни пункта в изпълнението на целите, но все пак страната има още пет години да навакса. Все още под очакваното са и Франция, Ирландия и Великобритания.

Като цяло през 2015 година 22 държави от ЕС отбелязват напредък по отношение на „зелените“ технологии спрямо предходната година. Данните на Евростат показват още, че Чехия, която преизпълнява очакванията, на практика е спряла развитието на сектора – 15,1% от произведената енергия в страната идва от ВЕИ технологии и липсва промяна спрямо предходната година.

България също леко забавя темпото – бумът на зелените технологии у нас е между 2012 и 2013 година, когато произведената енергия от възобновяеми източници се увеличава от 16% на 19% от общото. Последва спад до 18% през 2014 година, а през следващата вече има леко покачване – до 18,2%.

Именно между 2012 година и 2013 година в страната бяха инсталирани най-много слънчеви панели. Технологията тогава беше скъпа, а ангажиментите на властите да подкрепят развитието на „зелените“ технологии доведоха и до изкривяване на пазара на електроенергия. Регулаторът въведе няколко поредни нулеви години за присъединяване на нови „слънчеви“ мощности, на което се дължи и забавянето на развитието на сектора.

Забавяне на темпото се наблюдава още и в Унгария, която също преизпълни очакванията на Брюксел за развитието на чистата енергетика.

Като цяло в ЕС 16,7% от енергията се произвежда от възобновяеми източници. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:37 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 13 rate down comment 9
Jay Gould
преди 7 години
Къде бяха тия 18,2% като бе *** студ и сняг и когато ни трябваха?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 3
KPetkov
преди 7 години
То това е далаверата. Виж кои са най-големите собственици на ВЕИ и ще ти стане ясно :)Трябва да плащаме и за ВЕИ и за конвенционални генератори. Средно печалбите са по-високи за мегават.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 16
Императорът
преди 7 години
Какви 18.2% ви гонят, бе - януари ВЕИ произвеждаха 4 (ЧЕТИРИ) процента !!! Стигна се дотам да просим ток от Румъния и Гърция !!! Само 6-годишно детенце може да си мечтае как някакви *** черни плочки и перчички ще поемат ако не цялото, то огромна част от производството на точец - и то например през сезонът, в който хем слънце почти няма, хем консумацията на точец е най-голяма... защото ако детенцето продължи да вярва в това и когато стане на 11 годинки, значи има забавено интелектуално развитие.А и като навлязат електрическите коли (също заложено от европейските програми май) - къде отива намаляването на потреблението с 20%? Тия в ЕК вземат баcи заплатите, за да бълнуват като напушени наркоманци !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още