IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Златният стандарт може да бъде модифициран

Вместо да се фиксира цената на жълтия метал, може да се преследва стабилен индекс на потребителските цени

18:17 | 11.08.19 г. 35
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Правителствата не гарантираха парите и дълга си изцяло със златни резерви. Как тогава биха обещали винаги да обменят пари за злато? Златният стандарт беше изкуство, подобно на банкирането с частични резерви. Централните банки определяха лихвените проценти както днес, за да управляват потоците от злато. Изявленията на централните банкери разстройваха пазарите както и днес. Имаше периодични суверенни кризи, които се характеризираха с отклоняване на правителствата от златния стандарт. Те не можеха да издават повече пари, когато това бе необходимо. В резултат имаше банкови кризи, а паричните средства периодично бяха в недостиг. В отговор бе създаден Федералният резерв, за да „осигури еластична валута“, а не главно да определя лихвените проценти.

Златният стандарт наистина беше фискален ангажимент, а не паричен. Ако хората искаха повече злато от правителството, отколкото то имаше в резерв, правителството трябваше да повиши данъците или да намали разходите, за да купува повече злато. По-често правителствата вземат заеми, за да купуват злато, но те трябва убедително да обещаят да увеличат данъците или да намалят разходите си, за да вземат заемите. Този фискален ангажимент в крайна сметка придава на парите стойност, а не понякога празното обещание за обмен на пари срещу злато. Данъците в крайна сметка гарантират всички държавни пари. Златният стандарт направи този фискален ангажимент видим и проверяем.

С това разбиране Съединените щати днес биха могли да приемат политика, която да имитира добрите характеристики на златния стандарт. Наричам я ИПЦ стандарт (от индекс на потребителските цени). Първо, Конгресът и Федералният резерв трябва да се съгласят, че „ценова стабилност” в мандата на Фед означава точно това, а не постоянна инфлация от 2% годишно. Мандатът на Фед би бил да запази индекса на потребителските цени (или подходящо подобрен индекс) възможно най-близо до определена стойност.

Второ, ИПЦ целта ще обвърже фискалната политика (Конгреса и Министерството на финансите), както и паричната политика (Федералният резерв). Инфлацията ще изисква автоматично фискално затягане, а дефлацията ще предизвиква разхлабване, точно както правителство при златен стандарт, което се опитва да защити своята валута, трябва да осъществи фискално затягане, за да увеличи златните си резерви.

Трето, правителството ще подражава на обещанието за обмяна на злато срещу банкноти на съвременните финансови пазари. Има много начини да се направи това, но най-лесно е то да се ангажира да търгувава редовен дълг за такъв индексиран с инфлацията на същата цена. При тази система инфлацията ще струва на правителството пари и ще наложи фискално затягане по същия начин, както някога го правеше златото. И обратното - системата ще предотврати и дефлацията.

Застъпниците на златния стандарт предлагат убедителна критика на настоящата парична политика, но връщането към златото е невъзможно. Стабилният ИПЦ, имунизиран както от инфлацията, така и от дефлацията, подкрепен от същите фискални ангажименти, които лежаха в основата на златото, си струва да се вземе насериозно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:07 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

25
rate up comment 16 rate down comment 3
Kildirim_Bei
преди 4 години
Финансовата система в сегашния си вид е единственият вечен двигател, известен досега в света. Потрябва ли му гориво, сам си го осигурява от нищото.Намесят ли златото или каквото и да е друго силно ограничено нещо, двигателят спира. Затова няма златен резерв отдавна, щото на умните глави им е било ясно от самото начало. Проста математика от 6-ти клас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 12 rate down comment 3
studioaa
преди 4 години
От тогавашна гледна точка беше лесно човек да ме убеди да продам почти всичките си левчета когато филипчо димитров беше премиер беше това, просто защото съм заклет антикомунист и нямам никаква вяра в социалисти/комунисти социалдемократи... От днешна гледна точка разбирам, че съм имал късмета да съм вярната страна без да разбирам икономическата страна на нещата тогава. Днес мога да кажа, че когато лихвата на централната банка мине 0.5% месечно човек трябва да се замисли за продажба на съответната валута и когато лихвата е минала 1% трябва продажбата да е задължителна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 30 rate down comment 2
bertram
преди 4 години
жълтото 5000 е правило точно това - да съхранява покупателна стойност, без значение от строй, валута, държава.... не бързай да го погребваш...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 21 rate down comment 4
julian12
преди 4 години
И аз помня онова време много добре. Жалко, че някои мои роднини тогава не слушаха какво им се говори.Хубавото е, че след определен период, активите носят още повече доход и така... Седиш си, четеш си книжката и се радваш на хубавото време ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 29 rate down comment 3
studioaa
преди 4 години
Аз това го открих с времето и реално онази хиперинфлация от 1997 си я спомням много живо, но тогава аз бях обменил всичките си пари за $, DM и CHF още през 1993-1994. Естествено е, че такова събитие се помни от човек за цял живот и бях посъветван тогава да го направя от един сега възрастен роднина. Тогава бях хеджирал по неволя, но сега го правя вече по навик. Никога не вярвай на никое правителство или централна банка, това се потвърждава отново и отново във времето... Хартиени пари се държат само временно максимално кратко ако може в наши дни отрицателните лихви ще убият хартиените пари за много кратко време и реално ще изненадат всички много неприятно...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 30 rate down comment 3
julian12
преди 4 години
Браво! Дълбок поклон за последните няколко поста. Тоя път уцели десятката. Дано повечето хора разберат, че инфлацията наистина е скрит данък и по-добре активи отколкото хартийки. Активите са онези финансови инструменти, които запазват относителна си стойност с времето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 10 rate down comment 8
doba
преди 4 години
Айде честито не инвеститорите, аз предпочитам да инвестирам в дългове(разумно).Тях няма кой да ми ги вземе...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 9 rate down comment 3
doba
преди 4 години
Ами това е положението - 2+ милки за апартамент.Преди години беше 200 хилки - https://ephemeralnewyork.wordpress.com/tag/new-york-apartment-prices-in-the-1980s/Разбира се, всеки може да твърди, че инфлация няма...Нищо лично, търсихме жилище за приятелче тогава/така и не си купи и гледам цените в момента.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 10 rate down comment 6
studioaa
преди 4 години
В Манхатън около 2-2.5 млн $ 100 кв. м. луксозно строителство, не бутиков. Цената не е скочила повече от 5 пъти за 20 години...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 16 rate down comment 6
doba
преди 4 години
Като бях млад сносен апартамент в НЮ ситито беше $100-200 хилки, сега е пак толкова, но милки! Инфлация, май къде безброй(100 000) проценти...Колкото до златото - 1кг злато винаги си тежи 1кг...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още