IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Коронавирусът не е шанс за изпускане не само за автократите

Лидери от цял свят приеха извънредни закони, които не е ясно дали някога ще отменят

08:15 | 01.04.20 г. 12
Автор - снимка
Създател
<p>
	Виктор Орбан демонстрира задоволство напоследък. <em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Виктор Орбан демонстрира задоволство напоследък. Снимка: Bloomberg

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху овласти вътрешната агенция за сигурност на своята страна да проследява гражданите, използвайки секретна база от данни за мобилни телефони, разработени за борба с тероризма. Проследявайки движението на хората, правителството може да накаже онези, които не се подчиняват на заповедите за изолация с до шест месеца затвор.

И като разпореди закриването на съдилища Нетаняху забави насроченото си явяване, за да се изправи срещу обвинения в корупция.

В някои части на света новите извънредни закони възродиха старите страхове от военно положение. Миналата седмица Филипинският конгрес прие законодателство, което даде на президента Родриго Дутерте извънредни правомощия и 5,4 милиарда долара за справяне с пандемията. Законодателите смекчиха по-ранен законопроект, който щеше да позволи на президента да национализира частни бизнеси.

„Това безгранично предоставяне на извънредни правомощия е равносилно на автокрация“, се казва в изявление на филипинската група за човешки права „Загрижени адвокати за граждански свободи”. Юристите отбелязаха, че веднъж Дутерте сравни конституцията на страната с "парче тоалетна хартия".

Някои държави използват пандемията, за да обуздаят несъгласието. В Йордания, след като извънредният „закон за отбраната“ даде голяма свобода на кабинета му, премиерът Омар Разаз заяви, че неговото правителство „ще се отнесе твърдо“ с всеки, който разпространява „слухове, измислици и фалшиви новини, които всяват паника“.

Премиерът на Тайланд Прают Чан-оча получи властта да налага полицейски час и да цензурира медиите. Журналистите там бяха съдени и сплашвани за критикуване на реакцията на правителството спрямо епидемията.

Докато самият вирус охлади желанието на протестиращите да се тълпят на обществени площади, обявявеното от Чили на „бедствено положение“ и присъствието на военните по градските улици заглушиха яростното несъгласие, което разтърсваше нацията от месеци.

Пандемията също осуети планираните избори. Този месец Боливия отложи много очакваните президентски избори, които бяха насрочени за началото на май. Спорните избори от миналата година предизвикаха бурни протести и принудиха президента Ево Моралес да подаде оставка.

Временният президент, който обеща да служи само като служебен държавен глава, оттогава консолидира властта и обяви плана си да се кандидатира за пълен мандат. Изборният трибунал на страната заяви в четвъртък, че ще проведе изборите между юни и септември.

Последна актуализация: 01:33 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 0
mrynmryn
преди 4 години
В САЩ има безумни закони останали от преди 100-200 години, които не са отменени, но рядко или изобщо не се прилагат, вероятно това ще стане и тук.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 0
dr.5rov
преди 4 години
Да, все по-често ще се обсъжда тази страна на кризата. Сега, освен здравната, се коментира основно икономическата страна на кризата. Въпросът в какви общества ще еволюират отделните старни в света след кризта, в това число и начина им на управление все още е далече от вниманието. А там са заложени бъдещите конфликти, с които ще живеят хората след година две. Няма съмнение, че почти във всички страни, отделните автократично настроени групи ще се опитат да задържат изключителните права, които са придобили. Световният опит показва това. Следователно, чака ни голяма борба в следващите години в много по-остри и безкомпромисни форми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още