Реакцията на Едуин „Бъз” Олдрин (пилотът на Аполо 11, стъпил на Луната след Нийл Армстронг - бел. прев.) спрямо един привърженик на конспирациите, който му каза, че кацане на Луната не е имало, беше разбираема, ако не и извинима. Астронавтът го фрасна в лицето, пише Джон Торнхил за Financial Times.
Малко неща в живота са по-уморителни от общуването с чудаци, които отказват да приемат доказателства, опровергаващи конспиративните им убеждения - дори насилието не помага. Може би е по-лесно вярващите в конспиративни теории да се отхвърлят като безвредни ексцентрици? Но макар това да е изкушаващо, в много случаи то е погрешно.
Както видяхме по време на пандемията от Covid-19 и при метежа срещу Конгреса на САЩ, теориите на конспирацията могат да заразят реалния свят – с пагубен ефект. Реакцията ни на пандемията ще бъде подкопана, ако антиваксърското движение убеди достатъчно хора да не се имунизират. Демокрациите няма да устоят, ако много избирателите откажат да приемат доказаните резултати от изборите. Трябва да оборим недоказаните конспирации. Но как?
Първото нещо, което трябва да се признае, е, че скептицизмът е добродетел и критичното мислене е от съществено значение. Правителствата и корпорациите наистина заговорничат. Силните трябва ефективно да бъдат държани под отговорност. Водената от САЩ война срещу Ирак през 2003 г. за премахване на оръжия за масово унищожение, които никога не са съществували, е отличен пример.
Второто е да се подчертае отново значението на експертите, като същевременно се приеме, че има спектър от експертни мнения. Обществата трябва да основават решенията си на възгледите на специалистите в много области, като медицината и изменението на климата, в противен случай няма смисъл да се водят дебати. Отхвърлянето на възгледите на експертите, както Майкъл Гоув направи по време на кампанията за референдума за Брекзит, цели да разруши основите на рационалното общество. Никой нормален пътник не би се качил на самолет, управляван от неквалифициран пилот.
В екстремни случаи обществата е възможно да решат, че конспиративните теории са толкова вредни, че трябва да бъдат потискани. Например в Германия отричането на Холокоста е престъпление. Социалните мрежи, които не изтриват подобно съдържание в рамките на 24 часа след сигнала за него, биват глобявани.
В Швеция правителството сега дори създава национална агенция за психологическа защита за борба с дезинформацията. Изследване, публикувано тази седмица от Оксфордския интернет институт, установи, че „сметкаджийската пропаганда“ сега се разпространява в 81 страни.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина


преди 5 години Трябва да. Всички, които тръбят колко опасен е вируса разпространяват конспиративни теории. Всички, които твърдят, че новите ваксини са безопасни също влизат в тази категория. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Точно за това говорех, но той не ме разбра по обясними причини... Говоря за образование, а не дипломи и сертификати! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години така ще кажеш, като го нямаш.... :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Я малко конспиративни практики:Агенцията за разузнаване на Министерството на отбраната на САЩ (DIA) купува без съдебна заповед бази данни, които проследяват движенията на американци и граждани на други държави, твърди публикация на Ню Йорк Таймс от събота, предава technews.bg.https://it.dir.bg/tehnologii/razuznavaneto-na-sasht-kupuva-dannite-ot-smartfoni отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години ми те "конспиративните теории" са истината щот ответната страна нема аргументи по случая .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години що не идеш да се правиш на многознайко в некой арабски или азиатски катун ... ?! *** там да редиш дитирамби за 1984 ... :))) ... ще те излекуват на момента , още нема да си изключил компютъра . в китай задължително си сваляш правителственото приложение и по половин час на ден слушаш и гледаш речи на сидзипин , имат си въведена система за социален рейтинг ... що не ривете за хората там ... ?! и никой не те кара да ходиш със смартфон постоянно с теб , никой не те кара да имаш профили из социалните мрежи и никой не те кара да имаш телевизор , никой не те кара да купуваш неща от рекламите ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години тоя работи много свободно с удобни клишета и ги комбинира според аудиторията пред която приказва ... бъди сериозен , мисля че няма партия през която да не е минал . днес е при волгин и приказва така , утре ще е при някой друг и ще приказва иначе ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години така е ... образованието не е гаранция ... образованието е системен процес продължаващ през целият съзнателн живот ... наличието на диплома за средно не те прави образован , както е твоят случай , а и на много други . образованието ти дава система , да можеш да артикулираш , да работиш с абстрактни факти , за теб например е ваксиниране ... :))) ... ти си типичен пример , защо не трябва всички да завършват средно образование задължително , трябва да може да отпадат от системата и съответно да губят част от гражданските си права ... например писане по форумите ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Образованието не е гаранция за абсолютно нищо. Ама, ти си .... Няма как да знаеш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години умните хора не ходят при волгин... отговор Сигнализирай за неуместен коментар