IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Газовият шок за световната икономика

Енергийната криза се превръща във въпрос на оцеляване за много компании, а цените на петрола, газа и въглищата достигат рекордни нива

21:07 | 08.10.21 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Angel Garcia/Bloomberg</em></p>

Снимка: Angel Garcia/Bloomberg

САЩ: газ и петрол за собствена употреба

Дерек Самман отговаря за търговията със стокови фючърси и варанти в най-голямата стокова борса в света - Чикагската стокова борса (CME). Опитният търговец никога не е виждал това, което сега се случва във важния център за контракти за доставка на природен газ. „Производителите на електроенергия настояват да се подсигурят за по-нататъшно увеличение на цените“, казва той.

Никога досега толкова много участници на пазара не са търгували толкова големи обеми на пазара на природен газ. Той наблюдава „изключително отвращение към риска" от страна на търговците. Производителите на електроенергия също се запасявали с договори за доставка, които продължават все по-дълго.

„Това ни показва, че не става дума  за краткосрочно увеличение на търговската активност. Пазарът се позиционира за все по-високи цени на газа за все по-дълъг период от време“, казва специалистът. Противно на общественото мнение обаче не толкова спекулантите със суровините повишават цената на природния газ, а по-скоро индустриалните клиенти, които търсят планиране на сигурност.

Дефицитът на природен газ също води до повишаване на цената на петрола: за последно той достигна седемгодишен връх от около 83 долара за барел за Брент. Някои електроцентрали, особено в Азия, сега изгарят мазут и дизел вместо газ.

 

 

Джовани Стауново, експерт по суровините в голямата швейцарска банка UBS, казва: „Повишаването на цените може да продължи“. В краткосрочен план е възможно цената на петрола да се повиши до 90 долара. Държавната саудитска петролна компания Saudi Aramco изчислява, че само недостигът на газ е причина за увеличаване на търсенето на петрол от 500 000 барела на ден.

Освен това Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) не предприе стъпки за увеличаване на добива на петрол на фона на газовата криза. 23-те министри на петрола от разширения алианс ОПЕК+, включващ Саудитска Арабия и Русия, се срещнаха в началото на седмицата на видеоконферентна среща. Но те се придържаха към плана, който приеха през лятото - за увеличаване на доставките на петрол само с 400 000 барела на ден през ноември. Исканията за увеличаване на производството на петрол с двойно по-високо количество не бяха дискутирани на срещата.

При това дори в САЩ, които всъщност са нетен износител на енергийни ресурси, запасите в момента са със седем процента под средното ниво за последните пет години. Според енергийния орган EIA това се дължи главно на изключително горещия август, щетите, причинени от урагана "Айда" и сушата в западната част на страната.

В писмо до енергийния министър Дженифър Гранхолм Асоциацията на потребителите на енергия - Industrial Energy Consumers of (IECA), призова министъра да намали износа в средата на септември: „Призоваваме Ви да действате незабавно съгласно Закона за природния газ, за да предотвратим кризата в предлагането и ръстовете на цените за потребителите тази зима чрез намаляване на експортните квоти за износителите на втечнен природен газ, така че складовете в САЩ да достигнат средните петгодишни нива“.

Малко след това, по време на посещение в Полша, министърката увери, че САЩ ще работят в тясно сътрудничество с европейските партньори, за да гарантират, че през зимата ще има достатъчно газ.

Но може би правителството на Джо Байдън не е единно: „Гранхолм не иска намаляване. Но американският отговорник по климата Джон Кери е по-песимистичен по отношение на износа на газ“, отбелязва Бари Рейб, професор по екологична политика в Мичиганския университет и старши сътрудник в мозъчния тръст Brookings. Причината за скептицизма на Кери е, че добивът на природен газ, не на последно място поради изтичащия метан, произвежда твърде много CO2, обяснява Рейб.

„САЩ сега са най-големият световен производител на газ и петрол“, отбелязва Рейб. На теория американските компании биха могли да добиват повече газ, казва той. „Но това означава огромни инвестиции и те ще ги направят, само ако знаят накъде ще се движи цената на газа през следващите години“, казва специалистът. А това зависи от това дали Азия ще продължи да е толкова гладна за природен газ, както и от решенията, взети от правителствата по целия свят за защита на климата.

Последна актуализация: 10:33 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 3 rate down comment 1
ing5rov
преди 2 години
https://***.youtube.com/watch?v=rvTm2HSu7SE..........Заявление Лаврова о ценах на газ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 0
abdul
преди 2 години
време е путин да си поиска газът да се заплаща в рубли.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 0
дядя Вова
преди 2 години
Газовият шок за световната икономика >> Деебилният шок, породен от лакомия за новонарисувани пари. Под бодрите вувузели на "журналистите".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още