IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Газовият шок за световната икономика

Енергийната криза се превръща във въпрос на оцеляване за много компании, а цените на петрола, газа и въглищата достигат рекордни нива

21:07 | 08.10.21 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Angel Garcia/Bloomberg</em></p>

Снимка: Angel Garcia/Bloomberg

Индия: Недостигът на въглища

Няколко милиарда тона въглища се съхраняват под Данбад, милионен град в североизточна Индия - това би било достатъчно за доставките за третата по големина икономика в Азия в продължение на много години. Но доставките от над 100 мини, които са в центъра на индийската въгледобивна промишленост, се забавят.

Тежки наводнения са парализирали обществения живот в Данбад, който индийците наричат „въглищната столица“, през последните няколко седмици. Многоетажни сгради се срутиха, важен мост беше силно повреден, а въглищните мини бяха наводнени.

Проблемите с доставката, свързани с времето, които освен Данбад удариха и други важни въглищни региони в Индия, сега водят до драматично влошаване на енергийната криза в нововъзникващата страна. А последствията могат да се усетят по целия свят.

 

 

Доставките за електроцентралите на страната, работещи с въглища, които произвеждат повече от две трети от консумираната електроенергия в Индия, паднаха до най-ниското си ниво от години. Според правителството те са достатъчни само за поддържане на операциите в продължение на четири дни - в началото на август тази стойност все още бе 13 дни.

 

В същото време Индия изпитва огромно увеличение на търсенето на електроенергия вследствие на икономическото възстановяване след икономическия спад през 2020 г. „Търсенето се увеличава рязко", каза енергийният министър Радж Кумар Сингх тази седмица. А засега търсенето  е задоволено. Но далеч не е сигурно, че ситуацията ще остане такава: „Не знам дали мога да се отпусна в следващите пет до шест месеца“, казва министър Сингх. И това се отнася за колегите му по целия свят: Индийският дефицит на въглища и енергия е превключвател за световния енергиен пазар.

Китай: неудовлетворен глад за суровини

Неизправни светофари, затворени фабрики, домакинства без осветление - статиите за прекъсвания на електроснабдяването в Китай в цялата страна ставаха все повече през миналата седмица. Анализаторската компания Trivium, специализирана в изследвания за Китай, говори за „най-големия недостиг на електроенергия от поне десетилетие" - защото Китай изчерпва най-важния си енергиен източник: въглищата. Страната все още черпи повече от половината от електроенергията си от тях. Народната република е най-големият вносител на въглища в света, изпреварвайки Индия.

Доставките ще стигнат за около две седмици. Много фабрики в цялата страна затвориха тази седмица поради националните празници, така че правителството ще спечели малко време. Но най-късно до средата на ноември, когато започва отоплителният сезон в Северен Китай, вероятно ситуацията ще се влоши. Асоциацията на въгледобивната индустрия вече предупреди, че „не е оптимист“ относно сигурността на доставките през зимата.

Междувременно правителството разпореди на големите държавни енергийни компании да осигурят доставки за зимата на всяка цена. Прекъсванията на електрозахранването няма да бъдат толерирани - гласи недвусмисленото послание на вицепремиера по енергетиката и промишленото производство Хан Чен на извънредна среща по-рано тази седмица.

Приоритетът на сигурността на доставките в Китай сега е „лоша новина за европейските правителства и потребители“, каза Лесли Палти-Гусман, президент на базираната в Ню Йорк консултантска компания Gas Vista LLC. Тъй като по-голямото търсене от Китай вероятно ще доведе до по-високи цени на газ и електроенергия в световен мащаб до края на зимата.

 

 

Недостигът на въглища се дължи на няколко фактора: Бързото възстановяване на китайската икономика след блокирането заради пандемията от миналата година повиши търсенето и цените на суровините.

Дефицитът обаче има и политически причини: В отговор на искането на Австралия за независимо разследване на произхода на пандемията, Китай наложи неофициална забрана за внос от втория по големина износител на въглища в света.

Много оператори на електроцентрали отчитат „загуби поради удвояването на цените на въглищата и непроменената тарифа за електроенергията“, казва Ян Цин, експерт по въглищата в анализаторската компания Refinitiv. В Китай цените на електроенергията се определят от държавата и не могат да се увеличават по желание от операторите. За да ограничат загубите, много оператори на електроцентрали са придвижили работата по поддръжката напред във времето и са спрели производството си на електроенергия, което наскоро изостри дефицита.

Успоредно с недостига на суровини расте и натискът върху промишлеността в Китай да намали консумацията на енергия и преди всичко свързаните с това емисии. И това не е случайно - правителството наложи на страната строги екологични изисквания: пикът на емисиите на най-големия емитент на въглероден диоксид в света трябва да бъде преодолян до 2030 г., а Китай иска да бъде климатично неутрален до 2060 г. Но повечето провинции изостават с целите си за икономии.

В краткосрочен план енергийната криза може да бъде разрешена, само ако Китай разреши повече производство на електроенергия от въглища - и по този начин не успее да се справи с целите за емисии, които си е поставил. В противен случай остава единственият вариант да се рационализира потреблението. Това може да отслаби още по-бавния икономически растеж.

В дългосрочен план важен фактор за енергийната сигурност на Китай, но и за намаляването на емисиите, е диверсификацията на производството на енергия, както е предвидено в 14-ия петгодишен план. За тази цел Народната република трябва в бъдеще да разчита повече на възобновяема енергия, на ядрена енергия и природен газ. Сякаш има достатъчно от тях по целия свят.

Последна актуализация: 10:33 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 2 rate down comment 1
Boicho Popov
преди 2 години
Всъщност във Венецуела е най-евтина, ако въобще я има - към я цент е. Не успяхме да извадим всички 195 държави, а и не знам каква графика би ги побрала
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 2
Императорът
преди 2 години
След като четох 5 страници мъдри анализи, сочещи във всеки абзац, че ограничаването на добивът на нормални горива и насилственото налагане на очевидно нецелесъобразните ВЕИ, са довели до жестоката енергийна криза, на шестата страница прочетох, че лекарството за кризата е... още ВЕИ. "Развитият" свят прилича на 16-годишна умираща анорексичка-булимичка - която е станала 30-килограмов скелет, но продължава да се напъва да повръща... вече само стомашни сокове, примесени с кръв. Жалко, че сте пуснали хубави картинки, особено колелцето на първа страница. Дори през кризисната и със силно намалено потребление 20-а година, делът на ВЕИ (ако не броим хидроенергията) е жалък. Дори и той не реален, защото знаем навикът на ВЕИ-измамниците да си измислят производство, често дори крадейки ток от мрежата. Е, сега, когато потреблението се възстанови, лъжите им лъснаха с пълна сила. Колчетата на цените също са хубави. Как красиво сте изкарали българия с най-евтиния ток - само дето в Русия - последно като гледах - е към 6 цента, със сигурност има и други страни с евтин ток, ама те не са заразени от зеланешески ***-0тии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 2
Valentin13
преди 2 години
причината за газовия шок е ясна, но никой не ще да я каже на глас - СПОТОВИТЕ цени, по които Европа реши да купува за да се избави от Русия. а самата Русия си изпълнява всички договори, и Меркел го призна. Германия и Западна Европа през юли и август без вятър, изчерпаха си газа и сега реват, че Путин не давал. а те и не купуват. сега в Германия горят мазут за електричество. ой-ой беда...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 3
abdul
преди 2 години
хаха.. точно така, руснаците си имат.. само, че дали европейците, които искат руския газ, имат? нищо.. и да нямат, ще им се наложи да си купят.. както сам каза руснаците имат бая.. ще им продадат малко :-))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 7
Стоян Петров
преди 2 години
То газ, нефт, диаманти та и цялата менделеева таблица ....... но клетите мyжици : " УФА, 8 окт РИА Новости. Количество погибших после употребления суррогатного алкоголя в Оренбургской области выросло до 21, сообщили РИА Новости в пресс-службе правительства региона. "
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 8
bgMan
преди 2 години
*** на тях рубли не им трябват, те си ги печатат колко си искат, трябват им фалирали американски $-ри. Защо ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 4
Иван Митев
преди 2 години
Държавните органи прилагат неправилни знания за инфлация. С този подход е невъзможно успешно противодействие срещу общото повишение на цените на стоките и услугите.Сгрешената обществена употреба на пари причинява инфлация.При голямо въздействие от паричната грешка е с поразяваща инфлация.Пример: Новите цени на електрическата енергия, природният газ, други стоки и услуги са проявления на поразяваща инфлация.Все още обществеността коментира инфлацията (последицата), а е мълчалива за причината.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 1
abdul
преди 2 години
ресурсите са практически неизчерпаеми. борбата е за лесните и достъпни ресурси, както и за тяхното разпределение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 1
nkavrakov1982
преди 2 години
Когато бяхме студенти ,един професор или доцент,вече не си спомням ни каза"третата световна война ще бъде за ресурси,защото те са ограничени",тогава това не ми се стори достатъчно сериозно,в момента обаче проблема е както се казва и в статията "цената на газа вече не е само въпрос на предлагане и търсене. Цената на газа се превърна в политически въпрос....."ситуацията загрубява от тук нататък...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 11
zelka007
преди 2 години
екстра си е газЪт , оня ден почти пипна $2000 за илядо кубика ... прелест ... ключовото определение е "оптимизиране на потреблението" ... и е крайно време да си дойдът цените на токът там където си им е мястото 1лв за киловат , стига социализъм , щото ще стане накрая като във венецуела уж ток и бензин по един цент , ама ги нема ... :))) ... и туканка зелената сделка и въглеродните квоти немат общо , щото който си е планирал нещата и си има ВЕИ-та оразмерени за търсенето-предлагането си има и ток и нормални цени ... примери колкото щеш по света , не е само нова зеландия с нормални цени ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още