Деветима от 25-мата руснаци в индекса за милиардери на Bloomberg имат дялове в най-малко един вид активи във Великобритания. И не става въпрос за каквито и да е активи – списъкът включва собственост на най-голямата частна резиденция в Лондон (След Бъкингамския дворец), както и на футболните клубове Челси и Арсенал.
Подобни притежания са символ на впечатлението, което Великобритания оставя у свръхбогатите руснаци, а именно, че е сигурно място за техния бизнес и за образование на техните деца. Но след отравянето на бившия руски шпионин Сергей Скрипал и поредния кръг от американски санкции настъпват промени, посочва Bloomberg.
Британското правителство също така вече обяви, че преразглежда отпускането на 700 визи, предоставени на богати руснаци, и прилага нова разпоредба – Заповед за необяснимо благосъстояние, според която властите могат да изземват недвижима собственост, ако цената ѝ не отговаря на приходите на собственика.
Макар да е малко вероятно това да важи за милиардери с многобройни източници на доходи, от значение е колко лесно може да бъде проследен източникът на дохода, посочва Джеймс Флетчър, експерт към адвокатската фирма Five St. Andrew’s Hill. „Ако източникът на пари е твърде неясен, те все пак могат да издадат заповед за необяснимо благосъстояние“, посочва той.
В същото време няма признаци някой от деветимата руснаци с активи във Великобритания да е разследван.
Говорител на Алишер Усманов, чиито притежания включват имение за 100 млн. долара в Съри и дялове във ФК Арсенал, заяви, че милиардерът разполага с „всички необходими документи“, за да докаже, че те са придобити законно.
Самият Усманов притежава общо активи за 1,1 млрд. долара във Великобритания, като освен имота в Съри и книжата на Арсенал, той притежава и имение за 85 млн. долара в лондонския квартал Хайгейт.
С най-много активи на Острова е Роман Абрамович, чието богатство в страната е 4,3 млрд. долара. Най-голяма част от него – 2,44 млрд. долара, са дяловете му в компанията Evraz. Милиардерът е собственик на футболния клуб Челси, както и на имение в Кенсингтън за 200 млн. долара.


Виц на деня - 24 юни
Извънредно! Откриха три трупа в общежитие в Угърчин
Времето във Варна на 24 юни 2026
"Войната" по пътищата взе една жертва за последните 24 часа
Огнеборците са реагирали на 151 сигнала през последното денонощие
Финансовият екип на Бърнам вдъхва увереност в несигурността
Туаймън: Разходите за живот свалиха Стармър
Туаймън: Тенденцията към многопартийна система във Великобритания ще продължи
Ziemba: Едва ли ще се върнем към статуквото отпреди войната с Иран
Историческите спорове с Полша засенчват усилията за възстановяването на Украйна
Skoda Peaq: 7 места, до 300 к.с и над 610 км пробег
Кражбите на катализатори придобиват чудовищни размери
Стар VW Golf стана звезда, след като беше пратен за скрап
Hummer отиде на дъното при пускане на лодка на вода
Nissan спира работа по електрическия Qashqai
Ким Чен Ун обяви мащабно превъоръжаване: Северна Корея ще строи по два бойни кораба годишно
Шампионът по гимнастика Еди Пенев разкрива, че е гей
Две жени и мъж са намерени мъртви в общежитие в Угърчин
Сенатът на САЩ гласува за прекратяване на войната с Иран
Мащабно прекъсване на тока удари Крим и окупирани райони на Херсон