Производители на череши от региона на Стара Загора днес излизат на протест срещу ниските изкупни цени. В 12 часа те планират да блокират магистрала "Тракия", предаде БНТ.
В старозагорското село Ракитница има около 1000 дка черешови градини. Там заради обилните дъждове в момента брането на реколтата е невъзможно.
Проблем е и това, че берачите намаляват поради понижаващите се цени. В началото на кампанията изкупната цена на плодовете е била 1 лев, но сега е паднала до 70-80 стотинки.
Загубите няма да са малки, за бране се плаща 35 ст. за килограм. Има и разходи и за торене и пръскане, каза производителят Райна Йовчева.
Друг проблем е, че тази година плодовете са с по-малък размер и прекупвачите не ги искат.
Градинарите казват, че изкупната цена на черешите миналата година е била 1,40 лв.
Проблем има и в други региони на страната. С 40 до 60% са по-ниски цените на ягодите и черешите и в Тутраканско.


Варненец: Внимавайте по велоалеята срещу Пожарната, че лято с гипс е кофти
Радев за Украйна: Тази война на изтощение, разрушение и опустошение трябва да приключи
Митничари от Варна спипаха контрабандни обекла, хавлии, завивки и над 4500 м плат от Турция
ГЕРБ: Радев ще се извини ли за Бюджет 2026?
Благомир Коцев иска съдействие от районните кметства по казуса “Баба Алино”
България има голям шанс да привлече пълноценно автомобилно производство
Тръмп: Кметът на Лондон е ужасен
Новините в развитие
Суса от Goldman: Все още сме в среда на скъп петрол
Суса от Goldman: Търсенето също се възстановява
Volkswagen ID. Buzz става кемпер срещу 2600 евро
Ferrari показа уникат за над милион долара
Винетките поскъпват с 30 % от 1 август
Масов агрегат поставя под въпрос надеждността на Toyota
BYD променя стратегията си – отказа се от завод в Турция
Николай Попов: В България съществува ПТП мафия
Лукашенко: Народите на Русия, Беларус и Украйна ще бъдат заедно
Промени: Трудовият стаж вече ще се изчислява по часове, а не по дни
Гюров с коментар за бюджета: Гражданите очакваха нещо съвсем различно
СОС реши: Парк "Заимов" запазва името си