Работодателите и синдикатите в България настояват за преустановяване на спекулациите и насаждането на негативизъм и апокалиптични очаквания в обществото във връзка с присъединяването на страната ни към в ERM II и еврозоната. Това се посочва в декларация на национално представителните организации на работниците и служителите и на работодателите в България, изпратена до медиите. Декларацията е по повод редица негативни реакции в общественото пространство относно промените в Закона за БНБ (ЗБНБ).
От бизнеса смятат за необходимо своевременно и достоверно информиране на обществеността относно очакваните ефекти и резултатите от преговорния процес по присъединяването на страната ни към в ERM II и еврозоната. По този начин ще бъде подобрена общата информираност и подкрепа на цялото общество за тази стратегическа национална цел, пише в документа.
От двете организации възразяват срещу опитите за манипулиране на общественото мнение чрез инициативи за провеждане на "лишен от мотиви референдум, несъобразен с Договора за присъединяване към ЕС, който дава съответни права, но и задължава категорично Р България да възприеме еврото и се присъдени към паричния съюз в съответствие с постигнатата договореност, посочва се още в становището на работодателските организации".
Те изразяват готовност да бъдат включени преговорния процес по присъединяването на страната ни към в ERM II и еврозоната.
Разумният и практически безалтернативен изход от Паричния съвет чрез приемане на еврото при действащия валутен курс е деклариран по категоричен начин в редица официални документи, вкл. в сключеното споразумение между МС и БНБ от 2004 г. за въвеждане на еврото в Р България, припомня се в позицията.
Работодателите подкрепят ускорена подготовка и бързо присъединяване към еврозоната в свое становище от декември 2017 г. Становището отбелязва очакваните многобройни ползи от присъединяване към еврозоната и подчертава, че „ускоряването на подготовката и осигуряването на външнополитическа подкрепа за присъединяване на Р България към еврозоната придобива значението на непосредствена национална цел и задача на външната и икономическата политика с най-висок приоритет, на един от основните фактори за радикална промяна на инвестиционната среда. Едва ли може да се посочи друга предстояща икономическа реформа, която да се сравни с дълбочината, важността и значимостта на очакваните последици от присъединяването към ЕЗ.“
Национално представителните организации на работниците и служителите и на работодателите в България изразяват пълна подкрепа на решението на Народното събрание, според което страната ни ще излезе от участие във валутно-курсовия механизъм, ако бъде предложен различен от сегашния курс на лева към еврото. По такъв начин техническите промени в чл. 29 на ЗБНБ, поискани от ЕЦБ в хода на водените преговори, елиминират последната формална юридическа пречка пред влизането в ERM II и еврозоната.


Донев със защита: Бюджет 2026 е бюджет на реалността
Над 100 млади каратеки излизат на татамито за шестото издание на „Черноморска купа“ във Варна
Софийската градска прокуратура разследва ОПГ за имотни измами във Варна
Мартин, създал "Черна писта", със стряскащи данни за катастрофите у нас
Ето къде няма вода във Варна днес
Оман е уведомил съюзниците, че ще има такси за Ормузкия проток
Разгромът на AI сектора разкри машината за спекулации на Уолстрийт
Инфлацията в еврозоната вероятно се забавя за първи път от месеци
Износът на петрол от Персийския залив се върна до 75% от нивата преди войната
С рекорден дефицит доверието в бюджетния разум се връща трудно
Китайските производители отнеха големия коз на японците
Нови данъци и такси за паркиране трябва да изгонят SUV от градовете
Проблем за Chevrolet Corvette ZR1 - след 295 км/ч съсипва боята си
Смяна на предавки без връщане на газта - как е възможно?
Бензиново завръщане: Най-интересните бъдещи коли с ДВГ - II част
Колоната от коли в посока Гърция е над километър ВИДЕО
Вицепремиерът Гълъб Донев: Това не е бюджет на реалността
Автомобил изгоря на магистрала "Хемус"
Спецакция в Созопол, задържаха мъж с райски газ и кокаин
Четири от US самолетите отпътуваха от летище “Васил Левски”


преди 6 години Референдум да направят дали искаме да дадем 2,2 млрд. за самолети... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години +1 ... никви референдуми не трябва да се правят у нас, на последните доказахме че не ги разбираме тия неща ! с всеки референдум само се самонаказваме! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Искаш да кажеш Амон Ра отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години И това на база на какво го твърдиш бе, трoл??!Сигурно в Словакия или в Естния така стана, а? Аман от празноглави копейници! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Абсолютно съм съгласен с работодателите. Нещо повече - конституционно трябва да се въведе образователен и имуществен ценз сред избирателите. Не може неграмотни хора и такива, които не могат да се справят с личния си бюджет - да казват как да се управлява държавата! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години алооооу ... ако получаваш 1000 льова , в най добрия случай ше ти дадат 500 евро , за хляба от левче днес , ша плащаш вече едно евро ...и забрави бензина от два льова ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Към днешна дата може да се счита за доказано, че никъде освен в Швейцария референдумите не работят. Експертните въпроси трябва да се решават от експерти. Бих подкрепил референдум по някои етични въпроси, например за легализация на дрогата и проституцията. Макар че и в този случай почти сигурно ще се вземе грешно решение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Някой от 'компетентите' във форума би ли ми обяснил как българският народ ще бъде ограбен след приемането на еврото и какъв апокалипсис се случи например в Латвия или Словакия след като го приеха? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години На НАС евро не ни трябва. Обаче за Германия така ще е още по-лесно да смуче периферията. И понеже Полша с топ не могат да я накарат, ще сме ние.И тук Бойко не обвинявам Бойко. Който и да беше на власт, все щеше да клекне. Кофтито е, че не се научихме, че всеки съюз с Германия ни завлича към дъното. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Може ли да обясниш подробно защо смяташ че твоя коментар следва моята логика ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар