Изоставени с години кораби спъват работата на пристанищата, заяви пред в. „Черно море” к.д.п. Богдан Богданов, председател на Българската морска камара (БМК). Трупат се и загуби, защото заетите кейове не могат да се използват за други дейности.
Сега след арест с години са изоставени например корабите „Анатолий Колесов” и „Део Джоланти”, които стоят повече от 5 години във варненски кораборемонтен завод, защото собствениците не са платили за ремонта им.
Други два кораба - „Амсел” и „Тамор”, също са арестувани и не се знае колко време ще останат. (Бел. ред. - след година престой украинските моряци от „Амсел” се върнаха по родните си места без заплати.) В Бургас също в момента има арестувани два кораба.
Често арестуваните кораби остават с екипаж под критичния минимум, а понякога и без екипаж (като „Амсел”). Това крие сериозни рискове.
Богданов обмисля изход от проблема като прави аналог с изваждането на потънало имущество в морето. Той предлага, когато корабът е изоставен, да има разумен срок, в който собственикът да обяви своите намерения. Ако не направи това, идеята е корабът да бъде продаден и така да се покрият финансовите претенции към него.
БМК е готова да предложи изменение в Кодекса за търговско корабоплаване, допълни нейният председател.
Камарата е обсъдила с представители на Апелативен съд – Варна проблемите при опитите да бъдат арестувани кораби за неплатени задължения. Постигнато е решение за бърза процедура за достъп на съдиите до базата данни на ДП „Пристанищна инфраструктура”.


Голям пожар край Черноморец, горят бунгала и каравани
Наградиха зрелостници отличници на церемония във Варна
Общо €4 560 000 са похарчили партиите в предизборната кампания
Жена спаси малки щъркели, паднали от гнездото си заради силна буря
За първи път у нас отгледаха пъстърва в Черно море, рибата съжителства с миди край Каварна
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Спадът на инфлацията раздели ЕЦБ за следващото решение по лихвите
AI фабриките създават нови печеливши и губещи в енергийното оборудване
Великобритания настоява за участие в заседания на ЕС, Брюксел се противопоставя
Иран започна поклонението за Али Хаменей, очакват се до 20 милиона присъстващи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
Медицинският Mercedes C 32 AMG отбелязва юбилей
Д-р Бойко Пенков: Представях си НЗОК по-съвършена и по-организирана
ПБ събра депутати, министри и активисти на среща в Сандански
Делегация от "Възраждане" отишла на поклонението на Али Хаменей в Иран
В "Административна кома" изпадна сграда в центъра на Стара Загора
Предимно слънчево, със слаб вятър и температури до 30° ще е утре
преди 8 години че сега няма ли такъв закон ?Буда да се задейства!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар