Секторът на промишлеността в еврозоната отбелязва силно начало на 2018 г., става ясно от последния анализ на агенция IHS Markit. Въпреки че през януари темповете на растеж в производството и новите поръчки леко намаляват от близките до рекордните стойности в края на миналата година, те все пак са сред едни от най-добрите отчитани някога, откакто се прави проучването през 1997 г.
Индексът на мениджърите по поръчките в промишлеността (PMI) в еврозоната се понижи до тримесечно дъно през януари от 59,6 пункта. За сравнение - през декември стойността бе 60,6 пункта. Най-високи темпове на растеж се отчитат в производството на междинни и инвестиционни стоки. Ако при потребителските стоки имаше по-добро представяне, щеше да бъде отчетен ръст на PMI индекса и за последния месец.
Индексът на мениджърите по поръчките в промишлеността в Холандия достигна рекордно високо ниво през януари – 62,5 пункта, което автоматично го изпраща на върха на класацията в еврозоната.
Италия също отбелязва подобрение на растежа в промишлеността, достигайки до 83-месечен връх. Активността в сектора в Гърция се изкачи на най-високото си ниво от повече от десетилетие. Индексът PMI се намира на рекордни стойности и в Германия, Австрия и Ирландия.
Активността в сектора на промишлеността във Франция се изкачва на 17-годишен връх през януари и на 10-годишен в Испания.
Продължаващото разширяване на производството и новите поръчки през януари имат продължително въздействие и върху бизнес доверието, отбелязват от IHS Markit. Оптимизмът се повишава до рекордно високо ниво през януари във всички държави от еврозоната без Германия и Австрия (въпреки че тези държави поддържат силно положителни перспективи като цяло).
Компаниите отчитат приток на нов бизнес, както от вътрешния пазара, така и от външните. Растежът на поръчките от чужбина нарастват за всички страни, обхванати в изследването, като Испания, Ирландия и Гърция отчитат доста по-силно увеличение от нивата в края на 2017 г.
Заетостта в промишлеността в ерозоната нараства за 41-ви пореден месец през януари. Най-много нови работни места в бранша са били открити в Холандия, Австрия и Германия. Темповете на назначаване на работници се ускоряват и в Италия, Холандия и Гърция.
Производствената инфлация в еврозоната нараства до 80-месечен връх, като нарастват както производствените разходи, така и разходите за суровини.
„Производственият бум в еврозоната продължава с пълна сила през януари, като покачването на производствената инфлация е предупредителен сигнал, че това скоро може да се прехвърли върху клиентите и съответно да се наблюдава нарастване на инфлацията на потребителските цени“, обясни Крис Уилямс, главен икономист в IHS Markit.


Един от мъжете, включил се в издирването на Наталия и Асен: Търсим дронове и доброволци
147 години от създаването на МВР
Григор Димитров бележи победи на "Уимбълдън"
По-евтини чушки, картофи и моркови, но по-скъпи краставици и домати на борсите у нас
Украйна удари голям петролен терминал в Санкт Петербург
Страховете от пренасищане на петролния пазар се възраждат
Вашингтонският монумент разказва 250г история
Унгария внася конституционен законопроект за отстраняване на президента
Жадната за енергия Азия вече извлича поуки от кризата в Иран
Lindt се насочва към най-слабото си тримесечие от 17 години
Британец си купи къща за 58 000 евро, колите в нея са за над 1 милион
Как Bora преобърна историята на Maserati
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Отмениха присъдата за пияния шофьор, обвинен за смъртта на Йордан Бозуков
Мъж е с прерязана ръка след трудова злополука в Разградско
Хотелиери и ресторантьори в Созопол: Сезонът започна повече от успешно
ВиК авария в Пловдив превърна улица в "Кючук Париж" в кално езеро