Официалният вестник на Китайската комунистическа партия People’s Daily отправи остри критики към Apple за това, че компанията е позволила в нейния магазин за приложения да присъства такова, което следи движението на полицията в Хонконг и е било използвано от протестиращите по време на продължаващите, а често и прерастващите в насилие демонстрации, предава Ройтерс.
В коментара на вестника не се споменава името на приложението, но се твърди, че Apple е съучастник и е помагала на протестиращите, дори се поставя въпросът дали компанията има „ясна умисъл“.
Подобна карта, достъпна в App Store, е Hkmap.live, която често бе коментирана в Twitter във връзка с критики и подкрепа на протестиращите. Разработчикът ѝ не е отговорил веднага на запитването за коментар.
Apple е поредната чуждестранна компания, която е свързвана с продемократичните протести в Хонконг, продължаващи вече четири месеца.
Националната баскетболна асоциация (NBA) и американската спортна марка Vans също се забъркаха в проблеми около протестите.
Статията в уебсайта на People’s Daily посочва, че Apple няма усет за правилно и грешно и пренебрегва истината.
Допускането на приложението в App Store в Хонконг по това време е представлявало „отваряне на вратата“ към протестите с насилие в бившата британска колония.
"Допускането на отровния софтуер е предателство към чувствата на китайците“, допълва вестникът.
Apple не е отговорила на запитването за коментар.


AI създаде ваксина срещу бъдещи пандемии, тестваха я върху хора
Юли ще е по-топъл от предишни години
Радев: Държавата и Българската православна църква споделят обща мисия за духовното здраве на нашия народ
Иван Шишков: За всяко незаконно строителство ще последва реакция
Увеличават се случаите на морбили в страната, във Варна са 3
Путин вече не означава стабилност – поне за Крим
Хътчинсън: Трябва да помогнем на Украйна да спре войната
Пентагонът ще предостави по-голяма роля на AI при определянето на военни цели
Чаудхури от BlackRock смята, че Фед има време да държи лихвите на пауза
Мадяр: До 2030 г. Унгария ще изпълни критериите за еврозоната
Този мотоциклет вдига 100 км/ч за 0,4 секунди
Citroën сваля цената Ami срещу отлични оценки
Шефове в BMW искат да направят наследник на M1
VW получи 7,4 милиарда евро, но съкращава 100 000 души
Защо кола с автоматик „забива нос“ при рязко ускорение
СГП отвърна на Божанов: Разследването за имотната мафия във Варна не е блокирано
Диана Димитрова спази обещанието си и съди Рая Пеева
Асен Василев: Няма 2 млрд. стари фактури, това са „плоски лъжи“
Първан Симеонов, “Мяра”: Бюджетът е констатация на реалността