Спадът на цената на жилищата в Норвегия продължава и през януари, въпреки че централната банка на страната се готви за по-твърда политика, съобщава Bloomberg.
Цените на жилищата в най-богатата икономика на Скандинавския полуостров намаляват с 0,4% през януари спрямо декември, сочат сезонно изгладени данни на Real Estate Norway. Спадът на годишна основа е 2,2%.
„Малко е рано да се каже, че тенденцията за спад на цените на жилищата е приключила“, казва Ерик Брус, икономист в Nordea Bank AB. Банката обаче прогнозира, че „цените скоро ще се уравновесят“, тъй като „икономиката се подобрява, а лихвите са ниски“, допълва Брус.
Курсът на норвежката крона спрямо еврото се повишава след новината до 9,61 крони за 1 евро към 11,15 ч. местно време в Осло.
След дълъг период на бърз растеж на цените на жилищата и на ипотечния дълг на фона на ниските лихви курсът на пазара се преобърна през пролетта на миналата година, което през декември тласна норвежката крона почти до най-ниското й ниво спрямо еврото в историята.


Виц на деня - 23 август
Времето във Варна на 23 август 2026
Честваме паметта на свети Ириней Лионски
Папа Лъв XIV призова за диалог за решаване на конфликтите
"Шест мрежи": Залогът за трилиони долари на Китай за икономиката на AI ерата
Путин призна икономическата болка от ударите по рафинерии на Украйна
Канада е "във война" със САЩ заради търговията, каза Марк Карни
Apple трябва да се вслуша в урока от "очилата за перверзници" на Meta
Коя е всеотдайната сътрудничка на Тръмп, предизвикала остър спор във Вашингтон
Citroen AX на 40: Малкият автомобил, който спаси марката
Шефът на Mercedes разкри как клиентите ще преминат на електромоболи
Колите на Volkswagen получават дигитален ключ чрез Samsung Wallet
Градска кола на старо за 10 000 евро – ето 4 добри варианта
Това е двигателят, който всички тунинг компании обожават
Евакуираха цяла дискотека в Царево, някой пръснал с лютив спрей
Какви са цените на основните продукти тази седмица?
35 души са ранени след земетресението в Япония
Медведев: 20% от териториите на Украйна вече са изчезнали