Цените на петрола поеха нагоре във вторник, тласкани от несигурността около либийския износ. Въпреки това ръстовете бяха ограничени от очакваното увеличение на производството в страните от ОПЕК, както и от набиращия инерция търговски конфликт, в чийто център е САЩ.
Цената на международния бенчмарк Брент към 9:30 сутринта е 74,59 долара за барел, което представлява минимален ръст от 0,05%.
Фючърсите върху американския сорт West Texas Intermediate (WTI) се търгуват за 68,24 долара за барел, което е малко по-голямо увеличение от 0,24%.
Цените на „черното злато“ тръгнаха нагоре най-вече заради несигурността около износа на Либия, която също е членка на Организацията на страните износителки (ОПЕК), коментира Ройтерс.
Силите на военния командир Халифа Хафтар, които контролират територии в източните части на страната, предадоха контрола върху свои петролни полета на базираната в тази част на страната Национална петролна компания (НПК). Така официалната държавна петролна компания в Триполи, известна със същото име, няма да има право да оперира съоръженията.
„Ходът увеличава риска либийската петролна продукция да бъде неизползвана, тъй като НПК в Триполи е единствената законна организация с право да продава петрол“, заяви Сукрит Виджаякар, директор на консултантската фирма Trifecta.
Несигурността около износа на петрол от Либия се случва, след като групата ОПЕК+, в която влизат и партньори на картела, включително и Русия, се договориха за увеличаване на добива с 1 млн. барела дневно, с което производителките се опитват да охладят пазара на „черно злато“.
„Въпреки споразумението на ОПЕК (от миналата седмица) ние вярваме, че свитите доставки е много вероятно да увеличат цените на петрола през 2018 г.“, посочва Джейсън Гамел от американската инвестиционна банка Jefferies. Според него очакванията са цената за барел от сорта Брент да надвиши 80 долара през втората половина на 2018 г.
От своя страна Bank of America Merrill Lynch (BoAML) предвижда стойността да достигне до 90 долара за барел до второто тримесечие на 2019 г.
В същото време става ясно, че ескалиращото търговско напрежение в световен мащаб вече води до намалено търсене на суровината. „Изчислихме намаление на търсенето от 44 000 барела дневно за всяко понижение от 1% в световната търговия“, посочват от BoAML.
* Информацията е актуална към 9:30 ч.


Черно морепредставя отбора за новия сезон в събота
Катя Дафовска претърпя тежка катастрофа
България и Турция замразиха договора с "Боташ" за 15 месеца
Тръмп: Путин и Зеленски искат да сложат край на войната
Иван Иванов влезе в основната схема на турнир в Нотингам
При инфлация инвеститорите търсят алтернативи на класическия портфейл 60:40
SK Hynix стартира листване в САЩ за 28 млрд. долара
Йената е подценена с до 20%, смята бившият валутен цар на Япония
Анти-Мъск инвеститори на дребно се борят да не допуснат SpaceX в портфейлите си
Английската централна банка си играе със собствената независимост
Непознатата Гърция 3: Янина и Додона
Първият електрически мотоциклет на Honda навлиза на европейския пазар
Американци превърнаха Porsche 911 в офроуд машина
Проучване на пазара разкри 7 от най-здравите дизели в историята
Новата хиперкола на Hennessey получи 2031 к.с. и ръчни скорости
Инфантино защити ФИФА след скандала с отменения картон на Балогун
БТПП настоява за по-малко бюрокрация и по-бързи административни услуги
Здравният министър започва проверки на обектите за спешната помощ в цялата страна
Вижте синята мраморна кухня на Кейт Хъдсън в дома от детството й
Екатерина Дафовска катастрофира на автомагистрала "Тракия"