IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Спасение в последната минута?

Гърция е предложила рязко вдигане на данъците и мерки за общо 7,9 млрд. евро

08:20 | 23.06.15 г. 69
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Последното предложение на гръцкото правителство за споразумение с кредиторите, което е с обем от 12 страници, предвижда фискални мерки в размер на почти 8 млрд. евро. По-голямата част от тях се предвижда да дойдат от повишени данъци и вноски за социални осигуровки. Това беше и най-слабото звено в новите идеи на премиера Алексис Ципрас, тъй като според кредиторите рязкото вдигане на данъците рискува окончателно да задуши икономиката, да задълбочи рецесията, да намали приходите и да предизвика нужда от нови мерки за съкращаване на държавни разходи и търсене на външна помощ, разказва Kathmerini.

Мерките са за  общо 7,9 млрд. евро, като от тях в понеделник сутрин Гърция е предложила на партньорите си от ЕС, ЕЦБ и МВФ общо 7,3 млрд. евро (или 93% от целия пакет) да дойдат от по-високи данъци, включително еднократно облагане на по-големите компании.


Гърция не отстъпва от позицията си за три различни ставки по ДДС и предлага най-ниската (6%) да бъде за лекарства, книги и билетите за театри, средната (13%) да е за храните (предимно пресните), електричеството, нощувките в хотелите и хранителните услуги, а най-високата (23%) да е за всички останали стоки и услуги. Така се предвижда събирането на допълнителни 1,36 млрд. евро годишно. Но понеже приемливата за кредиторите цел е по-висока (1.8 млрд. евро), правителството обмисля да вдигне ДДС за хранителните услуги с 10 пункта до 23% и да премахне привилегията на егейските острови за 30% отстъпка от нивата на ДДС.

Гръцките предложения гарантират нисък първичен излишък в размер от 1 и 2 процента съответно за 2015 и 2016 година. Въведени са поправки в размера на "данък солидарност", за да се стоварва тежко бреме върху хората с ниски доходи и пенсионерите, предава и БТА.

Според предложението на властите хората с доход от 12 до 20 хиляди евро ще плащат данък върху доходите от 0,7 на сто, от 20 до 30 хиляди евро - 1,4 на сто, от 30 до 50 хиляди евро - 2  процента, от 50 до 100 хиляди евро - 4 процента, от 100 до 500 хиляди - над 6 процента, а над 500 хиляди - 8 процента.

Атина предлага от 2016 г. да се увеличи данъчната ставка за юридически лица от 26 на 29  процента, да се създаде специален фонд в размер на 12 процента от приходите за бизнеса с печалба над 500 000 евро, да се  увеличи данък "лукс" (автомобили с двигатели над 2,5 литра, басейни, самолети, яхти с дължина над 10 метра), да се въведе данък върху телевизионната реклама, да се въведе данък за електронните игри, да се намалят разходите за отбрана на 200 милиона евро.

 

В новите предложение се предвижда от 2016 г. постепенно да се съкращават категориите на ранно пенсиониране (без ущърб за придобитите права). Към 2025 г. ще останат само няколко категории, които могат да претендират за ранно пенсиониране - работещите във вредни и тежки производства, майки на деца с ограничени възможности.

Всичко по темата четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:44 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

46
rate up comment 11 rate down comment 5
SSIW
преди 8 години
Това че това ще затормози реалната икономика, оттам няма да се събират достатъчно данъци, а оттам няма и да има достатъчно пари за разпределение на бедните (които уж защитава Ципрас) не може да мине през главата на един комунист.............................Не изпадаш ли в другата крайност (присъща на пазарните фундаменталисти), да твърдиш нещо също толкова упростенческо и НЕВЯРНО, че всяко намаляване на данъците, води до по-високи постъпления във фиска и това е единствения път за подкрепа/оздравяване на икономиката и за постигане на положителен ефект върху възможностите за преразпределение и социалната сфера?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 8 rate down comment 3
SS-23
преди 8 години
Бъркаш!Сега си поиграх да потърся информация, и ето какво излиза:Относно БВП-----------България / ЕС - 45%Относно средна заплата-----България/ ЕС = 407/1535 евро ~ 26.5%Т.е. простичко казано - заплаща ни се приблизително 70% по-малко за произведеното, отколкото би се заплатило за същото в ЕС!!Ето къде е заровено кучето на мизерията - в "инвеститорите". От тук идват и останалите проблеми!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 8 rate down comment 1
forum_rookie
преди 8 години
Производителността на труда в БГ е 45% от средната за ЕС, а заплатите ни са 22-23% от средните за ЕС. Сега "това показва ли ти и как"?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 3 rate down comment 6
Гари
преди 8 години
Ако разликата между нашата и средната за ЕС производителност на труда е 45%, а по средна заплата - 22-23% (както излиза по Иван Ангелов), значи заплатите трябва доста да паднат с 20%, за да съответстват на производителността на труда. На тебе какво ти показва и как - само ти си знаеш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 6 rate down comment 5
SS-23
преди 8 години
и тогава и лошите кредити щяха да са доста по-малко...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 5 rate down comment 3
SS-23
преди 8 години
Проф.д.ик.н.Иван Ангелов - ''Разликата във по БВП на човек от населението (т.е. по обществена производителност на труда) и по средна заплата на заето лице с тези в ЕС е огромна (съответно 45% и 22-23%) и противоречи на всякаква икономическа логика и на елементарната справедливост. ----което ясно показва, че реалните заплати трябва да са 2 пъти по-големи. Аз също съм си мислел, че реално - минималната заплата трябва да е около 700 лв, а средната около 1700-1800 лв
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 4 rate down comment 6
Атанасио
преди 8 години
Гърция има пари но се пазариха за лихва до 1% по държ.дълг макар ,че ЕЦБ държи около 60% от дълга - ако може повечеСветовната банка - http://bg.theglobaleconomy.com/rankings/personal_income_tax_rate/Ние сме на последно място Проф.д.ик.н.Иван Ангелов - ''Разликата във по БВП на човек от населението (т.е. по обществена производителност на труда) и по средна заплата на заето лице с тези в ЕС е огромна (съответно 45% и 22-23%) и противоречи на всякаква икономическа логика и на елементарната справедливост. - http://avtorski.pogled.info/article/62475/Trevozhni-misli-za-BalgariyaСредното равнище на корпоративния данък в ЕС е 2,5 пъти по-високо от нашия, а на данъка върху доходите на физическите лица 4 пътиОписал съм всичко в коментар 1 и 8 тук - http://darikfinance.bg/***/112887?&order=asc#commentsБюдж.излишъци през прозрачни обществени поръчки за точно определени неща за да се избегнат 3 планетарни катастрофи ,и за обществено полезни неща за да се подържа безработица до 2-3%
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 9 rate down comment 4
IMRO
преди 8 години
Няма да липсваш
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 9 rate down comment 4
lilivan
преди 8 години
Махам се от тоя сайт.Ще чета "Банкер" и др.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 14 rate down comment 5
IMRO
преди 8 години
От неокомунистическо правителство как очакваш добри решения? Ще прехвърлят проблемите върху работещите (хора и бизнеси), а *** ще продължават да смучат. Това че това ще затормози реалната икономика, оттам няма да се събират достатъчно данъци, а оттам няма и да има достатъчно пари за разпределение на бедните (които уж защитава Ципрас) не може да мине през главата на един комунист. Комунистите не могат да мислят толкова сложно.А това решение си го избра гръцкото правителство - което е избрано от гръцкия народ. Естествено че кредиторите ще го подкрепят, в крайна сметка отговорността за управлението на Гърция е на самите гърци, не на Меркел и ЕЦБ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още