IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Федералният резерв на САЩ повиши основния си лихвен процент

Централната банка на САЩ на практика слага край на спешната си реакция след кризата от 2008 г.

21:02 | 16.12.15 г. 89
<p>
	Председателят на Федералния резерв на САЩ Джанет Йелън. <em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Председателят на Федералния резерв на САЩ Джанет Йелън. Снимка: Архив Ройтерс

Федералният резерв на САЩ (Фед) очаквано затегна паричната си политика и за пръв път от 9 години вдигна основния си лихвен процент от исторически ниското му ниво.

Централна банка увеличи с 25 базисни пункта целевото ниво по федералните фондове: от 0-0,25% то става 0,25 – 0,50%.

Така на практика Фед слага край на спешната си реакция след кризата от 2008 г. и оттук нататък от ключово значение ще бъде темпът на поетапното увеличение на лихвите.

Пазарите предвиждаха около 80% вероятност Фед да вдигне ставките. 

Фед се потопи в непознати територии през 2008 г., когато понижи основния си лихвен процент до нулата, след като САЩ изпаднаха в рецесия. Банката експериментира с неконвенционални начини за стимулиране на икономиката, като наля около 3,5 трилиона долара, за да насърчи възстановяването, припомня Washington Post.

По-рано този месец председателят на Фед Джанет Йелън заяви, че рисковете пред икономиката са „почти балансирани“, което според мнозина анализатори е кодова дума за увеличаване на ставките.

Този ход обаче е само първата стъпка към нормализиране на икономиката и паричната политика на Фед. Процесът вероятно ще отнеме години, а и има разгорещен дебат за това, дали стандартите от преди рецесията въобще са постижими, посочва Washington Post.

САЩ отчетоха стабилна инфлация на нулево ниво през ноември, каквито бяха и очакванията на повечето анализатори. Въпреки че оправдава прогнозите, ръстът на потребителските цени остава далеч под целевото ниво от 2%.

Друг фактор, който Фед следи при решението си за паричната политика, е трудовият пазар. Той показва завидна стабилност, като през последните два месеца новите работни места отбелязват изненадващи повишения. Именно данните за заетостта от октомври и ноември до голяма степен увеличиха очакванията на пазарите, че Фед ще увеличи лихвените проценти.

Американската централна банка на практика започва парична политика, противоположна на тази в Европа, както и в държави от други континенти. В началото на декември Европейската централна банка понижи лихвата си по депозитите от -0,2 до -0,3% и удължи плана си за стимули поне до март 2017 г. Гуверньорът на Английската централна банка Марк Карни заяви в интервю за FT в сряда, че във Великобритания условията за вдигане на лихвите все още не са налице. В Япония също има твърдения, че централната банка трябва да въведе още стимули за затруднената икономика.

Акценти от пресконференцията на Джанет Йелън гледайте във видеото на Bloomberg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:27 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

39
rate up comment 8 rate down comment 4
Hermes73
преди 8 години
В краткосрочен план златото ще падне поне със 100 $
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 2 rate down comment 4
michaelis21
преди 8 години
Aдаш стига с тази Bavaria от Лидл, пробвай нещо белгийско, от монастирите, кат бел чиляк
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 4 rate down comment 8
Атанасио
преди 8 години
Вдигането на лихвите означава и инфлация ,и няма лошо ако доходите е следват защото ''през периода между 1979 г. и 2007 г. доходите на средните 60% са се покачили с по-малко от 40% докато инфлацията е била 186%.'' - http://ekipbg.com/kak-centralnite-banki-prichinyavat/ тоест увеличава се неравенството и последствията се знаят ,и св.икономисти бяха категорични в Давос(2014г.) и МВФ признаха http://***.dw.de/новите-прозрения-на-мвф/a-17488238 ,и проф.Пикети го доказа емпирично - http://***/article?id=428257 както и нобелиста проф.Стиглиц в книгата ''Цената на неравенството''Казано иначе така наречените кризи на капитализма ''бизнес кризи'' са просто кражба през банки ,инфлация и т.н. ''методи'' ,и съм събрал фактите как са откраднати десетки трилиони и ако се върнем от 1913год. са стотици - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 3 rate down comment 4
abdul
преди 8 години
Само Русия ще е.Незнам какво са си говорили онзи ден с джим кери в москоу, но юан-а в МВФ кошницата, заедно с http://***.investor.bg/sasht/337/a/kongresyt-v-sasht-shte-prieme-promeni-pri-kvotite-za-glasuvane-v-mvf-207985/За мен означават, че САЩ и Китайците вече играят заедно.Не очаквайте бомба на борсата в Китай след няколко часа. В Китай знаеха за вдигането на лихвата още преди няколко дена...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 3 rate down comment 4
studioaa
преди 8 години
Никой не знае тези неща. Но все пак можете лесно да си купите инстинско щом толкова държите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 18 rate down comment 2
julian12
преди 8 години
И сега да си дойдем на въпроса. Кой колко злато има? Ама, истинско не на хартия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 4 rate down comment 4
Tyrista
преди 8 години
cool 10x bro :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 16 rate down comment 9
sssaaa
преди 8 години
Сега надявам се най-после противниците на златото видяха, че каквито и лихви да вдигат Сашовците, златото няма да им играй хорото.Скоро хорото ще се играе със злато.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 4 rate down comment 3
michaelis12
преди 8 години
sorry nobel тва е за колегата една много специална песен за банките ..... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 3 rate down comment 5
michaelis12
преди 8 години
страшен непобедим си ама ей тва е поздрав за тебе айде засилвай ..... :))https://***.youtube.com/watch?v=ckVbpgvutiU
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още