Плавното възстановяване на строителния сектор от 2014 г. явно се ускорява. Секторът отчита ръст за трета поредна година, като обемите са най-големи от 2009 г. насам, показват годишните данни на Националния регистър за ново строителство и реконструкции, които бяха представени снощи.
Въпреки силния ръст за 2015 г. обаче обемът на строителната продукция е 34% от обемите, отчетени през пиковата 2007 г. Т.е. секторът има още накъде да расте, като участниците на пазара очакват двуцифрени увеличения през тази година (от порядъка на 10-20%).
Пазарните участници са единодушни – основният тласък на строителния сектор, особено жилищният сегмент, е даден от фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ). Последвалото подобрение на лихвените условия и за купувачите на имоти, и за инвеститорите също подкрепя положителните тенденции в сектора и е направило инвеститорите доста по-смели. Ако допреди година-две обекти от по 2-3 хил. кв. м РЗП се считаха за сравнително големи, сега отново се строят комплекси от по няколко десетки хил. кв.м.
Същевременно се отчита и промяна в двигателя на активността на пазара. Ако преди кризата от 2008-2009 г. основните купувачи бяха от категорията “спекуланти”, които купуват всичко, излизащо на пазара, в момента се търси качество и добра локация. И при търсенето обаче има бум, най-вече в големите градове, което предизвиква съответен отговор и при предлагането, а това неминуемо ще доведе до нова корекция на пазара. Очакванията са това да се случи към 2018 г.
Строителният сектор през 2015 г. и първото тримесечие на 2016 г.
Стартиралото строителство през миналата година записва ръст от 16,4% на годишна база до над 3,329 млн. кв.м, отчитат от националния регистър. Резултатът оправдава напълно прогнозите за увеличение в диапазона на 15-18%, коментира основателят на системата Пламен Русев.
Най-голям дял от обемите заема започналото жилищно строителство – почти 1,8 млн. кв. м, следвано от промишленото с над 700 хил. кв. м., сочи още статистиката на регистъра.
През миналата година най-силен годишен ръст е отбелязало жилищното строителство – с 52%, следвано от офисите с близо 40%, промишленото строителство с почти 20% и търговските площи с малко под 17%.
Същевременно спад е отчетен при строителството на ваканционни имоти – с 56,32%, и на спортна инфраструктура – с почти 29%.


Основните причини за смърт сред българите са болестите на органите на кръвообращението
ЕС открива процедура за свръхдефицит срещу България
"Евронюз": С позицията си за патриарх Кирил Радев усложнява преговорите в ЕС за санкциите срещу Русия
Невиждани горещини в Европа: Температурите достигнаха 45 градуса, жертвите вече са 212
От космоса: Черно море и Босфора в млечносин тюркоаз
AI компаниите стават по-чувствителни към разходите и ги прехвърлят към клиентите
САЩ увеличават инвестициите в AI за по-строг митнически контрол
Финансовият срив в Йоханесбург засилва призивите държавата да поеме управлението
Горещите вълни в Европа вече намаляват доходите и излагат милиони на бедност
Путин вече не означава стабилност – поне за Крим
Бензиново завръщане: Най-интересните бъдещи коли с ДВГ - II част
Този мотоциклет вдига 100 км/ч за 0,4 секунди
Citroën сваля цената на Ami срещу отлични оценки
Шефове в BMW искат да направят наследник на M1
VW получи 7,4 милиарда евро, но съкращава 100 000 души
В Еквадор обявиха национален празник след победата над Германия на Мондиала
Крим е катастрофа за Путин: Перлата на Руската империя се превърна във военна зона
Тенденции при грима за лятото
Мащабна полицейска операция се провежда на територията на община Несебър, има задържани
преди 10 години Пропуснах най-важното , без него няма да ти светне....евтиното беше до Януари 2011 както в САЩ , така и тук отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години с чакане не става..трябва да Действаш ;)Мераците за евтин имот от банките бяха Насадени Умишлено , за да чакате....Прочети Това..белким ти светне под каскета :http://***.investor.bg/***/122/a/nai-golemite-pesimisti-na-uol-striit-napazaruvaha-apartamenti-v-manhatyn-111168/Всички Илюзии са в Минало Свършено Време!!виж какво пише колегата Beinsa в пост 6 и се сещай какво те чака отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Кога ли и банките ще извадят за продан имотните си активи.Около 30% бяха маи! Ще стане интересно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Не знам къде видяха само 2.2% ръст на строителството в Стара Загора, но е кран до кран навсякъде... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Рядко срещаме такива заглавия като "Възстановяването на строителния сектор в България се ускорява"Ще ми се да има и такива заглавия:"Възстановяването на промишления сектор в България се ускорява"и "Възстановяването на земеделския сектор в България се ускорява"В края на крайщата строителството е само началото. После идва производството. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Няма шанс 10 год да расте с такъв темп. 2018 е съвсем реалистично. Може да няма срив на цените но срив на ликвидността и спад на новото строителство отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Постепенно ще трябва да заменим панелните джунгли с по смислени постройки. По естествен начин част от тези квартали ще станат вид гета.Иначе за демографията - аз лично очаквам постепено да започне приток на чужденци, които в един момент ще станат двигател на пазара. Лошото е, че това ще повтори сценария от 2009 в един момент. За мен 2018 е твърде рано за повторение на тази строителна криза. По скоро следващият цикъл т.е. 2025-26 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Според мен сектора е наситен отдавна. В момента както си и пише се търси качество и локация. Мисля че ще виждаме все повече изоставени празни сгради или превръщане на някои малки райони в гета, населени с бедни мизерници и в същото време огромен ръст на цените в други райони Не мисля, че отделни квартали ще се превърнат в гета, по-скоро в няколко квартала каренца от блокове ще имат тази съдба отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Статията ми изглежда добра защото дава цифри за неща, които ги вижаме, че стават.Дано прогнозата за 2018 година и нататък не засегне промишленото строителство.А на фона на демографските данни, дадени наскоро, аз си мисля, че жилищното строителството по региони ще покаже силно различни трендове през следващите години, ако вече я няма очакваната от мен голяма разлика.Насищането на някои места може да настъпи и по-бързо. За мен като цяло секторът работи в режим на насищане. Това разбира се е само впечатление, гледано от страни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар