Юридическата конфронтация между Apple и американските власти във връзка с декриптирането на iPhone, без значение от резултата, вероятно ще насърчи усилията на технологичната компания да създава повече предпазни мерки срещу правителствен мониторинг, твърдят представители на технологичната индустрия, цитирани от Ройтерс.
Един от мениджърите на Apple твърди, че компанията ще засили своето криптиране, ако спечели битката в съда с ФБР. Поводът за всичко това е съдебната заповед, която технологичният гигант получи миналата седмица, да помогне за извличането на данни от телефон, който е принадлежал на единия от нападателите в Сан Бернардино.
Представителят на Apple е пожелал анонимност. От своя страна говорителят на Apple отказва да коментира въпроса публично.
Ако компанията от Купертино загуби делото, легалният прецедент ще даде на американското правителство по-голяма власт да нарежда на компаниите да ѝ помагат да извлича информация от криптирани продукти.
Но дори и победата на правителството да има непредвидими последици за прилагането на закона, това може да предизвика вълна от инвестиции в системи за сигурност от страна на технологичните фирми, до които дори техните собствени инженери да нямат достъп, твърди Джонатан Зитрейн, съосновател на Berkman Center for Internet & Society към Харвардския университет.
"Успехът на правителството в този случай може допълнително да стимулира Apple и други компании да разработят устройства, които самите производители не могат да разбият“, посочва той.
Бързо развиващият се доставчик на онлайн пространство за съхранение на данни Box вече е определил като свой приоритет това да дава на потребителите всичките права върху данните, твърди Джоел Де ла Гарза, главен директор по сигурността на компанията. Целта е да се направи невъзможен достъпът на компанията до потребителските данни, дори и при заявка от страна на правителството.
Не е ясно дали Apple може и дори дали иска да направи така, че да няма достъп до данните на смартфоните, които произвежда. Двама служители на технологичния гигант, които са запознати със стратегията ѝ по отношение на сигурността, твърдят, че компанията няма подобни планове.
Един от печелившите от сблъсъка на правителството и Apple е нишовата индустрия, която е базирана предимно извън САЩ. Става дума за проектирането и създаването на приложения и смартфони, които могат да осуетят опитите на властите да извършват подслушвания, бизнес конкуренти и престъпници.
Повече от две години, след като бившият служител на Агенцията за национална сигурност на САЩ Едуард Сноудън разкри, че е имало шпионаж на американски компании, редица фирми пуснаха на пазара „сигурни“ телефони с имена като BlackPhone, RedPhone и Priv. Те са насочени най-вече към опазването от подслушване от страна на правителството.
Телефони като Black на Boeing пък са насочени към държавни клиенти. Blackberry рекламира Priv, устройство с Android, на корпоративни клиенти, които търсят по-голяма сигурност.
Този бизнес може да постигне успех, ако битката на Apple се проточи.
Още по темата можете да видите във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.


Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Неволята кара Германия да загърби безрисковата си финансова култура
Съпротивата срещу центровете за данни вече влияе върху прогнозите на Уолстрийт
Нов ензим може да изтрие десетилетия молекулярно увреждане от тъканите
Tesla, Leapmotor и Xiaomi изтеглят 4 млн. коли в Китай заради опасни дръжки
Седмицата в развитие: Минималната заплата, АЕЦ „Козлодуй“ и пазарите
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
39 градуса на сянка е измерена днес в Русе
Черно море удари Дунав с два гола в продължението
Хали Бери предизвика фурор по прозрачен черен бански
Полша дава на Украйна последните си прехващачи Patriot: Какво остава за защитата на страната?