От фармацевтичния сектор до енергетиката и производството на напитки корпоративна Европа дава своя принос за сделките с висока стойност на пазара на сливания и придобивания от началото на годината. А най-вероятно това няма да приключи още сега, твърди HSBC. Според банката сливанията и придобиванията на Стария континент растат от три години, а краят дори не е близо, въпреки че новините, свързани с предложението на Anheuser-Busch InBev да придобие SAB Miller, повдигат въпроса дали сливанията и придобиванията не са достигнали своя пик.
Ако съюзът между водещите в света пивоварни компании SABMiller и Anheuser Busch InBev стане факт, то тази сделка ще бъде третото по големина сливане/придобиване в историята, показват данни на компанията Dealogic, цитирани от Ройтерс.
След седмици предложения и отхвърляния бордът на SABMiller се е съгласил единодушно да отправи препоръка към акционерите да приемат офертата на AB InBev от 44 паунда на акция, което е с 50% над цената на акциите към 14 септември, ден преди да излязат първите медийни спекулации за потенциалната сделка. За 41% от акциите AB InBev предлага смесено плащане от пари в брой и акции с по-ниска цена от 39,03 паунда на акция.
Обвързването на двете компании за производство на бира ще обедини марки като Budweiser, Corona и Stella Artois с Pilsener Urquell, Grolsch и Peroni и ще предостави на новата компания силно присъствие в САЩ, Китай, Европа, Африка и Латинска Америка. Заедно AB InBev и SABMiller продават над 30% от бирата в света.
Слухове за подобна сделка се носят от години, като за някои анализатори това е финалният етап от консолидацията на сектора. Според оценката на компанията за проучвания Euromonitor пазарният дял на обединената компания след сливането ще възлиза на 29% след вероятни разпродажби, с което тя ще излезе на 20 процентни пункта пред следващия голям производител на бира – Heineken NV.
Но кои са най-големите пет сливания в историята досега, вижте в галерията на Investor.bg


Капитанът на националите по водна топка: Дадохме 110 % от себе си на европейското във Варна
Предстои 51-ото издание на Националната купа по шахмат „Морско конче“
Министрите на туризма и регионалното развитие започнаха съвместна работа по реформата, свързана с курортната инфраструктура
4499 фиша и 410 акта написа КАТ за ден
Турция издаде международна заповед за арест на Нетаняху
Продажбите на луксозни стоки в Китай се сриват заради данъчния натиск
Хонконг осъди организатори на бденията за Тянанмън за подривна дейност
Манли: Трудно ми е да си представя проблем с инфлацията
Манли: Намесата на Бесент е капка в морето
Персонализираната ваксина на Moderna отваря нова глава в лечението на рака
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
Разцепена на две Tesla Model X е изложена на търг
Съд постанови принц Хари, Елтън Джон и още звезди да платят 9,5 млн. паунда на "Дейли Мейл"
Морето и планината ще са спасение от жегата утре
Мъж атакува шведско училище с меч, има ранени
За първи път: efbet е Официален партньор за България на CEV EuroVolley 2026
МВнР предприема мерки за защита на Ива Михаилова и за лечението ѝ