Тайванската компания Hon Hai, производител на смартфона iPhone на Apple, отново е обвинена в лоши условия на труд в заводите й в Китай в два доклада, според които обстановката не се е променила въпреки обещанията на компанията след серията самоубийства по-рано тази година, предаде Ройтерс.
Единият от докладите, базиран на разговори с над 1700 работници, критикува Hon Hai за дългото работно време, „милитаристичната“ работна култура и масовото наемане на нископлатени студенти от професионални колежи и стажанти в производствените линии.
От Hon Hai и подразделението й в Хонконг Foxconn, което произвежда iPhone и iPad, както и продукти на Dell, Hewlett-Packard и други, са отхвърлили „недоказаните твърдения“ на докладите. Компаниите са заявили, че третират и плащат добре на служителите си.
Hon Hai и Foxconn попаднаха в обсега на общественото внимание след 13 самоубийства в техни заводи в Китай, които бяха приписани на тежките условия на труд и подозрителната корпоративна култура.
През последните години в действителност много международни компании, включително Honda Motor, наемат служителите си от техническите и професионални училища в Китай, плащайки им по-ниски заплати и пестейки от социални придобивки.
Според наблюдатели тези служители често подписват договори, в които липсват клаузи за безопасност на труда и застраховка на работното място.
След самоубийствата от Hon Hai обещаха да подобрят условията на работа на своите около 937 хил. служители в Китай, като им увеличат заплатите, намалят извънредното работно време и построят нови заводи в континенталната част на Китай, за да могат мигриращите работници да бъдат по-близо до дома си.
Според новия доклад обаче, базиран на разговори с работници, проведени между юни и август, работната натовареност все още не е отслабнала.
Според друг доклад на организацията за защита на човешките права Students & Scholars Against Corporate Misbehavior, голяма част от служителите все още получават едва малко над минималната заплата в някои заводи въпреки обещанията за повишаване на заплащането до около 2000 юана (близо 300 долара) до октомври.
От Hon Hai отричат твърденията в двата доклада. От компанията посочват, че само 7,6 на сто от работната им сила са стажанти, а тези служители, които работят извънредно, го правят доброволно.
Компаниите за електроника, чиито продукти се правят в Китай, също са обвинявани за условията на работа в местните заводи. По оценки на компанията за пазарни проучвания iSuppli производството на смартфон iPhone от четвърто поколение струва 6,54 долара в Китай, или едва 1,1% от цената му за продажба на дребно, докато в същото време марджинът на печалба на Apple е около 60%.


България между бума и капана на догонването – икономика на растящи цени, строителство и услуги
Най-богатите 10% от потребителите нанасят най-тежките щети на планетата - и вероятно сте сред тях
Морето в Гърция срещу родното море: Вечният спор къде е по-евтино
ЕЦБ: България вече е в еврозоната, докато останалите кандидати изостават
След началото на сезона: Прогнози за туризма по Черноморието
AI и VR превръщат публиката в съавтор на имерсивното изкуство
В ерата на AI SaaS компаниите трябва да се променят, за да останат на пазара
Фондовият пазар в САЩ е скъп, но не чак тревожно
Марвин Кинг: Анди Бърнам трябва да е смел
Твърде рано е да дишаме спокойно за икономиката на Китай
Плазмена лампа премахва микробите в колата
Адските жеги в Европа предизвикаха стачка в завод на Stellantis
Мечка разби чисто нов Ford F-150
Прогноза: Скъпото гориво слага край на модерните автомобили
Volkswagen ID. Buzz става кемпер срещу 2600 евро
Уилям и Хари ще се видят, Меган и Кейт - май не
ПП: Изборът на новия ВСС ще се проведе по старите правила
Рекорден възход: Около 1/4 от избирателите в Европа вече подкрепят крайнодесни партии