Китайският президент Си Дзинпин призна, че икономиката на страната е изправена пред риск от влошаване на растежа, но увери останалите лидери, че тя е издръжлива и ще продължи да се реформира, предава Bloomberg.
Китай работи върху преодоляването на предизвикателствата от по-бавния глобален икономически растеж през тази година, като продължава с реформите и няма да променя политиката си за чуждестранните инвестиции. Това заяви Си Дзинпин на срещата на върха на страните от Азиатско-тихоокеанското сътрудничество (АРЕС), която се провежда в Манила.
„Като цяло позитивните основи на икономиката на Китай остават непроменени в дългосрочен план“, посочи той. „От друга страна, тя все още се бори със затрудненията от вътрешната и външната среда, понасяйки значителен натиск и краткотрайна болка от дълбоките реформи“, допълни още Си Дзинпин.
Китай е на път да запише най-бавната експанзия от 25 години насам, което е обезпокоително за по-малките азиатски икономики, станали изключително зависими от износа. Властите в Китай засилват фискалните стимули, след като шестте намаления на лихвените проценти не успяха да възродят растежа.
Данните от Поднебесната империя сочат, че индустриалното производство се забавя през октомври, като нараства с 5,6% на годишна база. През септември ръстът възлизаше на 5,7%.
В същото време продажбите на дребно нарастват с 11% на годишна база през миналия месец.
„Някои икономически индикатори показват известни колебания между месеците и тримесечията, но като цяло икономиката е функционирала в рамките на разумен обхват и поддържа постоянен и сравнително бърз растеж“, отбеляза още Си Дзинпин.
Президентът на страната изтъкна и усилията на Китай да заеме водеща роля в развитието и интеграцията на Азия, като посочи инициативата си да свърже страната с Европа през Западна и Централна Азия, а също и ръководената от Китай Азиатска инфраструктурна инвестиционна банка.
Китай иска да приключи работата по Регионалното всеобхватно икономическо партньорство рано, каза още Си Дзинпин. Страната се стреми и да постигне високи стандарти в договорите за търговия с други страни. Той призова лидерите да работят по-бързо върху Зоната за свободна търговия на Азиатско-тихоокеанския регион. Този договор беше поставен на първо място в дневния ред, когато членовете на АРЕC се събраха миналата година в Пекин.


Променливо време ни очаква днес
Полша намали наполовина жертвите на пътя за 5 години, докато България гони рекорди по смърт в ЕС
Доктор предупреждава: Жегата натоварва сърцето!
Може ли недоволството в Русия да прерасне в революция?
Скритата цена на изкуствения интелект: центровете за данни изразходват много повече вода, отколкото показват отчетите
Вашингтонският монумент разказва 250г история
Унгария внася конституционен законопроект за отстраняване на президента
Жадната за енергия Азия вече извлича поуки от кризата в Иран
Lindt се насочва към най-слабото си тримесечие от 17 години
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
Зеленски видя реален шанс за край на войната след разговор с Тръмп
Гришо издържа трилъра срещу Беретини и гледа към осминафиналите
Белград илюстрира най-големия страх на ЕС - кандидат, който не иска да се промени
Температурите стигат до 30° днес
25 храни за добра хидратация в летните жеги
преди 10 години Китай е със сгрешена парична система и лошите последици ще се развиват.Ако не се допускаше тази грешка, КНР нямаше да има сегашни дългове.Мнозина очакват Централната банка да е спасител от съвременни злини. Те са със заблуда. Централната банка не може да предотврати актуални злини, защото причината не е в нейна компетентност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Щом самия Си Дзинпин, говори за рисковете пред китайският растеж! Дали нещата на глобално ниво не са много по-сериозни от тези 0,3-0,4%, които обявиха, че са "CUTнали" китайците, а много хора приеха, че рисковете са вече зад гърба им! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Щом самия Си Дзинпин, говори за рисковете пред китайският растеж! Дали нещата на глобално ниво не са много по-сериозни от тези 0,3-0,4%, които обявиха, че са "CUTнали" китайците, а много хора приеха, че рисковете са вече зад гърба им! отговор Сигнализирай за неуместен коментар