Поглеждайки структурата на заетостта в България днес, виждаме, че страната прилича на постиндустриална държава. Така коментира през Bloomberg TV Bulgaria доклада на Европейската комисия за регионална конкурентоспособност, който класира всички региони извън София на последните места, доц. д-р Косьо Стойчев от катедра "Регионално развитие" в СУ "Св. Климент Охридски".
Според него разликата с изостаналите региони на ЕС и нашите е много сериозна. “Сравнявайки темповете на развитие в различните региони на България с останалите части на ЕС, забелязваме регионално развитие не на две скорости, а поне на три или четири", убеден е Стойчев.
Той допълни, че "България се намира в изключително първична фаза на възстановяване на индустриалното си развитие като нация. Причината е, първо, неестествено протеклият индустриален преход през последните 25 години - от индустриално към постиндустриално общество".
"Това не е следствие на свръхпроизводство и свръхефективност на индустриалния сектор, които да наложи трудовите ресурси да мигрират, както това се е случило през 60-те и 70-те години на миналия век, към третичните сектори на научно-изследователската дейност и иновациите, където е високата добавена стойност, високите заплати, многото свободно време и всички придобивки на свободното общество", обясни доц. Косьо Стойчев.
Ученият е на мнение, че в нашата страна има конкретни локации, в които има потенциал за растеж, и даде пример с Южен централен регион и област Пловдив.
"Той е на първо прагово ниво и има потенциал да върне някакви инвестиции, растежът трябва да започне от там, препоръча Косьо Стойчев. – Бизнесът, естествено, е по-умен от администрацията, по-интуитивен, по-бърз и го осъзнава, затова директно инвестира в Пловдив.”
Той напомни, че за българската регионална наука неравенството между регионите в България отдавна е известно, но за пръв път Европейската комисия изработва доклад, в който “показва цялата картина”.
Целия разговор можете да видите във видеото


Военен хеликоптер се включи в спасителна акция на туристка под Мальовица
Седмичен хороскоп 24 август - 30 август 2026
253 доброволци са дарили кръв във Варна за седмица
Ветераните на Спартак спечелиха турнира в памет на Живко Господинов и Стефан Найденов
Откриха останки от дрон и на плажа край варненския квартал "Галата"
Apple трябва да се вслуша в урока от "очилата за перверзници" на Meta
Коя е всеотдайната сътрудничка на Тръмп, предизвикала остър спор във Вашингтон
Опитът на Бесент да укроти дълговите пазари съживи търговията с обезценка
Китай обмисля потенциална домакинство на срещата на върха на ООН за климата
Кои са ключовите фигури в Иран на фона на войната със САЩ и Израел
Шефът на Mercedes разкри как клиентите ще преминат на електромоболи
Колите на Volkswagen получават дигитален ключ чрез Samsung Wallet
Градска кола на старо за 10 000 евро – ето 4 добри варианта
Това е двигателят, който всички тунинг компании обожават
Електрическият камион на Tesla идва в Европа
700 декара горят край три села в Симеоновградско
Полицейско преследване завърши с 7 жертви в Североизточна Англия
Маргарет Куоли се появи боса на червения килим в Лондон
Туристка загина при слизане от Мальовица
10 от Лудогорец стигнаха само до 1:1 срещу Славия
преди 9 години Интересен е този термин "постиндустриална държава". Използван е като елемент от прогресивна икономическа еволюция. А ние сме като оцелели след края на света. Какво общество сме, тогава - след апокалипсиса? Може би по-скоро "постапокалиптично общество". Което ни прави чест и трупа гордост в сърцата ни, защото в "Откровението на Йоан" няма оцелели. Ние сме по-вечни и от Светото писание. Съществуваме там някъде, където то свършва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар