Правителството реши да прекрати финансирането на проекти и програми по Публичната инвестиционна програма „Растеж и устойчиво развитие“, за които няма сключен договор с изпълнител до 17 септември 2014 г. включително, информира пресслужбата на МС.
По-рано днес финансовият министър Румен Порожанов съобщи, че очакваната икономия от публичната инвестиционна програма е около 135 млн. лева – от проекти, които не са започнати, съобщи Dnes.bg.
Припомняме, че идеята за тази програма бе на кабинета „Орешрски“. В бюджета бяха предвидени близо 500 млн. лв., за които общини и министерства трябваше да кандидатстват с проекти. Програмата срещна много критики, тъй като имаше опасения, че с парите избирателно ще бъдат финансирани общини в зависимост от политическата принадлежност на кметовете.
В крайна сметка бяха одобрени и разпределени близо 289 млн. лв. в 173 общини за 368 проекта, както и малко над 210 млн. лв. за министерствата.
Определен беше и краен срок за усвояването и отчитането на тези средства – 10 юни 2014 г.
След като стана ясно, че приходите са надценени и ремонтът на бюджета е неизбежен, Румен Порожанов реши част от дефицита да бъде покрит с парите от публичната програма.
Сега кабинетът отчита, че не е спазен крайният срок за усвояването и отчитането на отпуснатите средства. Изпълнителите на проекти са продължили да провеждат процедури за възлагане на обществени поръчки и след тази дата.
В съобщението на МС се уточнява, че финансирането на проектите, по които в момента се работи, ще се извършва само до края на текущата година.


За утре е обявен жълт код за опасно време във Варна
Съдът във Варна остави в ареста обвинен за държане и разпространение на наркотици
Варна: Комисия подкрепи наредбата за допълнителните занимания в детските градини
Варненци похвалиха кмета на "Аспарухово"
КЗК предложи пакет от мерки срещу поскъпването на горивата
Figure тества роботи, които действат самостоятелно
Златото поскъпва: пазарът оценява перспективите за Иран и инфлацията
Мадяр посещава Полша, за да възстанови връзките на Унгария с ключов съюзник в ЕС
Как електромобилите променят световната икономика - филм на Bloomberg TV Bulgaria
Абсолютна „Bangaranga“: как Евровизия 2027 дойде в България
Xiaomi подобри впечатляващ рекорд на Audi
Скрита функция спасява от мухъл и бактерии в салона
Пикапът на Renault ще се казва Niagara
Рядък Ford Mustang се блъсна в стълб по време на търг
Европа отново заобича Tesla
Атаките на Украйна над Русия: Московчани са изправени пред нова реалност
С 60-метров червен килим София ще посрещне Дара ВИДЕО
Каква е опасността от перфектните домати по пазарите и супермаркетите
Максон Виние: С упоритост се готвя за SENSHI, това е огромна възможност за мен