В областта на газовата геополитика и на политиката по изграждане на регионален енергиен съюз Румъния вече изпревари България. През последните шест месеца в северната съседка на България заедно с европейски енергийни експерти, пристигнали в Букурещ, се обсъжда енергийната стратегия за регионалния енергиен съюз, който ще бъде изграден в Югоизточна Европа. Румъния ще бъде най-големият конкурент на България за един такъв проект. Това казапредседателят на БЕМФ Иван Хиновски в предаването Investbook по Bloomberg TV Bulgaria.
По думите му идеята за газов хъб „Балкан“ е добра. Ако бъде реализиран един такъв проект, България би имала изгода във всички аспекти – като пазар, заетост, сигурност на доставките, геополитика. Най-важното е да се изсветлят икономическите характеристики на проекта, защото те са в основата на неговото бъдеще, коментира енергийният експерт. Инвестицията за изграждане на газовия хъб се определя на около 3 млрд. евро, отбеляза той.
Хиновски коментира още потенциала пред реализирането на газов хъб "Балкан".
„Нашият регион по принцип е газово гладен. Поначало страните от Югоизточна Европа - България, Македония, Сърбия, Босна и Херцеговина, са с ниска степен на битова газификация. Очаква се в резултат на решенията на конференцията по опазване на климата в близките години тази степен да се развие до нивото на страните от Западна Европа, където използване на газ за битови цели достига над 50-60%. Това е голям потенциал".
По думите му другият потенциал се крие в износа към Италия и Австрия, защото това са страни, които имат високо потребление на газ. При една добра цена, която инвестиционната компания, разработваща проекта, би предложила, могат да бъдат изместени традиционните доставчици на газ за тези страни, обясни още експертът.
Още от разговора може да видите в Bloomberg TV Bulgaria


Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Неволята кара Германия да загърби безрисковата си финансова култура
Съпротивата срещу центровете за данни вече влияе върху прогнозите на Уолстрийт
Нов ензим може да изтрие десетилетия молекулярно увреждане от тъканите
Tesla, Leapmotor и Xiaomi изтеглят 4 млн. коли в Китай заради опасни дръжки
Седмицата в развитие: Минималната заплата, АЕЦ „Козлодуй“ и пазарите
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
КЗП не видя необосновано високи цени по родните плажове
Митничари откриха 646 вейпа и близо 13 литра течност за пушене
39 градуса на сянка е измерена днес в Русе
Черно море удари Дунав с два гола в продължението
преди 9 години "Бъдещето на газов хъб Балкан зависи от изсветляването на икономическите му характеристики, каза Иван Хиновски"-А така, да си дойдем на думата.Защо Борисов само повтаря за тоя хъб като някаква ГЕРБ-ерска мантра вместо да направи публични всички икономически параметри по него за да ни е по-ясно на всички какво точно се прави? отговор Сигнализирай за неуместен коментар