До края на юни работна група ще е готова с предложения за подобряване на възможностите на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради. Това съобщи по време на парламентарния контрол министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков, предаде БТА.
Той съобщи, че при финансирането на програмата за саниране от ключово значение е да се осигури нейната дългосрочна устойчивост. Целта е тя да обхване по-голяма част от жилищния фонд в страната и МРРБ разработва механизми за възвращаемост на вложения ресурс. Обмисля се също и разширяване на обхвата, като се включат и други типове сгради, извън определените сега.
Нанков каза, че е възможно да се предвиди диференциране на условията по програмата с оглед по-добра икономическа ефективност на мерките и изпълнение на други политики. Като пример Нанков посочи опазването на чистотата на въздуха, внедряване на ВЕИ, отчитане на социалния елемент - социалнослаби или енергийно зависими хора да бъдат с приоритет.
Министър Нанков съобщи още, че в работната група се обсъжда цените за обновяването да бъдат диференцирани според отделните видове дейности - за енергийна ефективност, за конструктивни мерки, за довършителни строително-монтажни работи, подобряване на условията в общите части.
Към средата на май регистрираните сдружения на собствениците са 6 322, подадените заявления за финансово подпомагане са 5 393, одобрените заявления са 4 829, от тях за 4 739 са сключени договори между общините и сдруженията на собствениците и за 2 022 сгради са сключени договори за целево финансиране в рамките на наличните средства по програмата, като за почти всички от тях са започнали дейности, каза министърът.
Санираните вече сгради са почти 400, а такива, в които се изпълняват строителни дейности, са 574. За всички сгради, в които са започнали строителни дейности или процедура за възлагане, има осигурено финансиране, каза министърът.
Нанков съобщи, че в МРРБ са постъпили 27 сигнала, като проблемите се отстраняват своевременно за сметка на изпълнителите, има и гаранции за добро изпълнение. Той каза, че ще бъдат въведени и допълнителни механизми за контрол.
МРРБ прави както документални, така и проверки на място на сгради с приоритет върху тези, за които има сигнали от хората. Проверки ще се правят и на случаен принцип в страната. С промени в Устройствения правилник на МРРБ ще има отдел в дирекция "Жилищна политика", който ще осъществява контрол по време и след строителните дейности.
На ДНСК вече е разпоредено да прави контрол на надзорните фирми, стана ясно още от думите на Нанков.


Министрите на туризма и регионалното развитие започнаха съвместна работа по реформата, свързана с курортната инфраструктура
4499 фиша и 410 акта написа КАТ за ден
Турция издаде международна заповед за арест на Нетаняху
Идея: Апартаментите в курортите да плащат същите данъци като хотелите
Илин Димитров: Промени в Закона за туризма ще задължат общините да насочват туристическия данък към събития, транспорт и инфраструктура
Манли: Трудно ми е да си представя проблем с инфлацията
Манли: Намесата на Бесент е капка в морето
Персонализираната ваксина на Moderna отваря нова глава в лечението на рака
US Open гони рекорд от 100 млн. долара, докато цените за феновете скачат
Адегбембо: На пазарите е нужно време да осмислят действията на Бесент
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
Разцепена на две Tesla Model X е изложена на търг
Мъж атакува шведско училище с меч, има ранени
За първи път: efbet е Официален партньор за България на CEV EuroVolley 2026
МВнР предприема мерки за защита на Ива Михаилова и за лечението ѝ
С три вида дрога зад волана: Задържаха 25-годишен в Чепеларе
Турция поиска червена бюлетина от Интерпол за арест на Нетаняху