Българското правителство се ангажира да направи всичко възможно за намирането на разумни решения по отношение на промените, свързани с новите екологични норми за големите горивни инсталации в ЕС. Това обеща премиерът Бойко Борисов по време на кръгла маса, организирана от синдикатите в Стара Загора, предава БТА.
Новите лимити за серен диоксид, живак и азотни оксиди заплашват съществуването на топлоцентралите в Маришкия басейн заради ниското качество на въглищата от местен добив.
Правилата бяха приети от ЕК в края на април. Те трябва да бъдат одобрени от Колежа на комисарите и да бъдат вписани в Официалния вестник на ЕС, за да влязат в сила.
Срещу по-стриктните норми се обявиха България и още седем държави от общността, сред които и Полша. Техният глас обаче не достигна, за да бъде блокирано решението.
Премиерът Бойко Борисов увери днес по време на дискусията, че София ще търси консенсус за обща позиция с останалите 7 държави, които са засегнати от референтния документ.
Топлоекетрическите централи са от изключително значение за енергийната сигурност на страната и конкурентоспособността на икономиката, посочи от своя страна енергийният министър Теменужка Петкова по време на дискусията.
"Българската енергийна система не може да оцелее без големите горивни инсталации - те произвеждат около 40% от електроенергията у нас“, припомни тя, цитирана от пресцентъра на ресорното ѝ ведомство.
Петкова посочи, че България ще се опита да внесе въпроса в Европейския парламент, който да преразгледа решението на Европейската комисия. По-реалистичният подход за спасяването на централите обаче е искане на дерогация за възможно най-дълъг период.
Новите екологични изисквания бяха обсъдени по време на дискусия в Народното събрание в края на юни. Тогава министърът на околната среда Нено Димов поясни, че изключението, за което ще се бори страната, може да важи до жизнения цикъл на ТЕЦ-овете, макар че може да се налага периодично да бъде разглеждано.
Самите искания за разрешения за отклонение от нормите трябва да бъдат подадени от операторите на централите, а не от държавата.
Централите трябва да започнат работа веднага по тези мерки, предупреди от своя страна министърът на околната среда Нено Димов, допълват от Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Централите трябва да гарантират, че екологичните условия в региона на дейността им няма да бъдат влошени.
На срещата, организирана от синдикалните организации КТ „Подкрепа“ и КНСБ, беше поканен и президентът на ПЕС Сергей Станишев. Той също предложи да се търсят възможности за дерогации за централите и призова да бъде изготвен анализ за необходимите разходи за удължаването на живота им.
Преди дни енергийният министър посочи, че ще предложи на производителите да изготвят анализи за отражението на новия регламент върху дейността им.
„Няма как да оставим този важен сектор да загине. Той има икономически и социални измерения, засяга и националната сигурност“, коментира още Станишев. Според него България може да получи европейско финансиране за „преобразуването на енергетиката“.


Как правителството ще стимулира туризма у нас?
Учени разработиха нов метод за откриване на извънземен живот
124 хил. млади българи бездействат: България е над средното ниво за ЕС
Поколението Z възприема изкуствения интелект като приятел, сочи проучване
НАТО: Алиансът е готов да защити съюзниците си при атака от Иран
Българската електроиндустрия губи позиции заради конкуренцията от Китай
Как Китай изгради чип екосистема, способна да оцелее без Запада
Могат ли първичните избори в Аляска да определят мнозинството в Сената?
Емисиите на облигации в Европа се завръщат с рекорден темп след ваканцията
Хол от Revolution за инвестициите във военния сектор
Mazda не се отказва от ванкеловия двигател - ето го доказателството
Какво ще стане, ако натиснете бутона Start/Stop при 100 км/ч?
Тревога: Милиони автомобили рискуват да се самозапалят, докато са паркирани
Половината нови коли с безключов достъп се крадат за секунди
Китайска гума значително намалява разхода на гориво
Изкуственият интелект променя биологичните оръжия: Светът не е готов за новата заплаха
38 случая и четири жертви на западнонилската треска в Северна Македония
Намериха обгорено тяло във френско лозе, смята се, че е на TikTok инфлуенсърка
Зеленски постави ключови задачи пред новия военен министър на Украйна
Пленени руски танкове Т-72 отиват в музеи: Украйна ги дарява на пет държави от НАТО