Холандският финансов министър Йерун Дейселблум иска бонусите на всички мениджъри в Холандия да бъдат ограничени до 20 процента от основната заплата, предаде Ройтерс.
В ЕС влезе в сила разпоредба бонусите във финансовия сектор да бъдат до 100 процента от основната заплата, за да се ограничи поемането на рискове след финансовата криза 2008 година. Холандското правителство обаче отиде още по-далеч, поставяйки таван от 20 процента в банковия сектор.
В статия за в."Волкскрант" днес Дейселблум настоява правилото да бъде прието навсякъде, отбелязвайки, че общо заплащането на ръководителите на компании е нараснало над два пъти през последните 20 години.
Той посочва, че директорите на Heineken, Unilever PLC и операторът на верига супермаркети Ahold сега печелят над 100 пъти повече от служителите си.
Дейселбум подчертава, че ограниченията във финансовия сектор и при държавно финансираните компании са имали положителен ефект и сега е моментът да продължат да се прилагат в частния сектор.
Той не предлага промяна в закона. Според него идеята трябва да бъде приета от компаниите като част от доброто корпоративно управление и похвали институционални инвеститори като пенсионния фонд PGGM, че вече са започнали да решават този въпрос.
БТА


Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Неволята кара Германия да загърби безрисковата си финансова култура
Съпротивата срещу центровете за данни вече влияе върху прогнозите на Уолстрийт
Нов ензим може да изтрие десетилетия молекулярно увреждане от тъканите
Tesla, Leapmotor и Xiaomi изтеглят 4 млн. коли в Китай заради опасни дръжки
Седмицата в развитие: Минималната заплата, АЕЦ „Козлодуй“ и пазарите
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
КЗП не видя необосновано високи цени по родните плажове
Митничари откриха 646 вейпа и близо 13 литра течност за пушене
39 градуса на сянка е измерена днес в Русе
Черно море удари Дунав с два гола в продължението