Президентът на Франция Франсоа Оланд назначи за нов премиер на страната досегашния вътрешен министър Бернар Казньов на мястото на подалия оставка премиер Манюел Валс.
53-годишният социалист Казньов става премиер, след като Валс подаде оставката си заради кандидатурата си за президент. Социалистът възнамерява да концентира усилията си над надпреварата, предава Ройтерс.
Държавният глава натовари Казньов с формирането на нов кабинет, но не се очакват големи промени в досегашното правителство.
Казньов влезе в кабинета на Валс като министър по европейските въпроси през 2012 г., по-късно стана финансов министър, а през 2014 г. - министър на вътрешните работи. Той успя да се справи с реакцията на смъртоносните атентати, извършени от джихадисти в страната през миналата и тази година, отбелязва AFP.
Казньов "е силна личност, с опит в държавните дела", заявява източник от обкръжението на Оланд. Валс подаде оставка като премиер на Франция, за да се включи в борбата за номинацията на управляващите социалисти за президентските избори в страната, чийто първи тур е насрочен за април, а евентуалният балотаж - за май.
Оланд, чиято популярност от месеци е на рекордно ниско ниво, обяви, че няма да се кандидатира за нов мандат. За фаворит се спряга консервативният бивш премиер Франсоа Фийон.
Междувременно от Елисейския дворец съобщиха, че за вътрешен министър е назначен Брюно льо Ру, председател на групата на управляващата социалистическа партия в долната камара на парламента. Льо Ру ще отговаря за борбата с тероризма - ключова задача след кървавите атентати от 2015 и 2016 г.
* Актуализирано с назначението на Брюно льо Ру като вътрешен министър на Франция


Утре: В 1434 училища ще се проведе матура по профилиращ предмет
Наградиха победителите в конкурса „Справедливостта има лице“
НСИ:1/3 от учителите у нас са над 55 години
Над 100 деца взеха участие във втората демонстративна регата „Млад гребец“
Какво време ни очаква в петък?
IPO-то на SpaceX разчита на Мъск, AI и визията за Марс
СЗО поиска финансиране на кризата с ебола и хантавирус, САЩ реагираха
Airbnb тръгва към колите под наем
Кандидат на Тръмп в Кентъки печели в най-скъпата вътрешнопартийна битка досега
Вунш: ЕЦБ може да вдигне лихвите през юни, ако продължава войната в Иран, част 1
Най-странното Audi се върна на пътя
Прогноза: 23 милиона продажби на EV до края на 2026
Ferrari разработва виртуален съединител
Прегряването на спирачките е по-опасно от това на двигателя
Дилърите притискат Mercedes за бейби G-Class с ДВГ
Как да носим черна рокля в офиса, на парти или през деня?
Бившата снаха на Тръмп Ванеса е диагностицирана с рак на гърдата
Мъж загина, след като колата му се обърна на пътя
Златният телефон на Тръмп е тук, но... има един огромен гаф
Няма Бойко, няма победа: Берое детронира бистришките "Тигри"