Британската нискобюджетна компания easyJet предупреди, че печалбата ѝ ще се понижи с над 25% тази година, след като проблеми, свързани със сигурността в някои страни са ограничили търсенето, а ниските цени на горивата означават засилена конкуренция на европейския пазар на къси разстояния, съобщава Ройтерс.
По-високата експозиция на easyJet към ударени от терористични удари дестинации в Египет, Турция и френските градове Париж и Ница означава, че авиокомпанията се представя по-зле тази година отколкото по-големия си конкурент в нискобюджетния сектор Ryanair.
За годината до 30 септември 2016 г. easyJet каза, че печалбата на компанията ще се понижи за пръв път от 2009 г. насам и ще бъде между 490 и 495 млн. паунда спрямо 686 млн. паунда за миналата година.
Проблемите със сигурността съвпадат с вота на Великобритания да излезе от Европейския съюз, който доведе до обезценяване на пуанда. Това е струвало на easyJet около 90 млн. паунда през същия период.
„Тази година сме непропорционално засегнати от извънредни събития, но отличната ни мрежа, контролът върху разходите и инициативите ни по приходите, както и силният ни баланс подчертава доверието ни в бизнеса“, каза главният изпълнителен директор на easyjet Каролин МакКол в съобщение от четвъртък.
Ryanair запази насоките си за печалба за годината до края на март 2017 г. Тя очаква печалбата да нарасне с 13% до между 1,38 и 1,43 млрд. евро.
Както easyJet, така и Ryanair са засегнати от понижаващите се тарифи, докато компаниите в цяла Европа се възползват от ниските цени на горивата, за да увеличат капацитета си, принуждавайки превозвачите да намалят цената за място, за да са конкурентни.
Приходите от място на easyJet са се понижили с 8,7% през четвъртото тримесечие, тенденция, която вероятно ще продължи и през първото тримесечие на новата фискална година. Ryanair заяви през септември, че тарифите може да спаднат с между 10% и 12% през шестте месеца между септември и март.


Обявиха номинациите за театралните награди "Аскеер" 2026
Мъж подкара лодка по улиците на Севлиево (ВИДЕО)
Проверяват качеството на питейната вода в бедстващите райони след наводнението
Полицията арестува шестима заради наркотици
Два района във Варна са без вода
Украйна се доказа като потенциален доставчик на сигурност за Европа
Идеята, че Claude има чувства, е чудесна за Anthropic
Как AI бумът превърна президентът на Реал Мадрид в един от най-богатите хора
Стартъп извлича вода от въздуха с технология за борба с водната криза
Ами ако Ормузкият проток не отвори отново?
Култово тунинг-ателие преобрази VW Transporter и Caravelle
Цветът на свещите подсказва за скрит проблем с двигателя
Детайл от Ferrari Purosangue излиза колкото ново BMW
Еднодневните електрички са проблем за Китай, който ще удари и Европа
Mazda на съд заради дефектни подгряващи седалки
Георги Колевичин от Министерството на туризма изкачи Еверест
5 прически, които са лесни за поддържане
Вучич спря влаковете в Сърбия заради протеста в Белград тази вечер
Облачно, с валежи от дъжд остава времето и утре