Представителят на Либия в Организацията на обединените нации (ООН) се е противопоставил на предложението на Европейския съюз (ЕС) за военна операция срещу трафикантите на хора в териториалните води на Либия в Средиземно море, съобщава онлайн изданието euractiv.com.
Припомняме, че миналия месец предложението за операцията беше официално одобрено от лидерите на ЕС. Още преди официалното одобрение обаче Брюксел поиска одобрението от Съвета за сигурност на ООН.
Военната операция в териториалните води на Либия е част от по-широкия план на ЕС за справянето с вълната от нелегални имигранти. Друга мярка – въвеждането на квоти за бежанци за разселване в държавите от блока, не среща одобрението на повечето държави.
Представителят на Либия в ООН Ибрахим Дабаши коментира пред АФП, че докато европейските власти обсъждат плановете си за намеса с либийските милиции, които контролират крайбрежната територия, няма да има зелена светлина за резолюция на ООН.
“Позицията на Либия е ясна: докато ЕС и други страни не се обръщат към официалното правителство като единствен представител на либийския народ, те няма да получат съгласие от наша страна”, посочва той.
Членките на Съвета за сигурност на ООН от ЕС Великобритания, Франция, Литва и Испания работят заедно с Италия по проект на резолюция, с която да се одобри военноморски сили на блока да употребяват сила в либийски териториални води, за да отнемат кораби на трафиканти на хора. За това обаче е необходимо и съгласието на либийското правителство.
Международно признатото правителство на северноафриканската страна беше обаче изгонено от Триполи и в момента е базирано в източния град Тобрук. Междувременно посредничеството на ООН за постигане на национално единство в страната не постига успех.
През миналата седмица официален представител на кабинета в Тобрук посети Брюксел, за да обсъди плановете на ЕС. Въпреки проведените срещи обаче, споразумение не е било постигнато.
Дабаши посочва, че военноморските сили на ЕС биха могли да действат и без резолюция на ООН в Средиземноморието, но според него това ще има последствия.
След падането на Муамар Кадафи през 2011 г. Либия се превърна в притегателен център за трафиканти на хора, отбелязва изданието. Отчаяните мигранти буквално се натъпкват в разнебитени плавателни съдове в опит да достигнат до Европа.
Досега през годината във водите на Средиземно море са загинали близо 2 хил. души, според данните на Международната организация по миграция. За последните 18 месеца броят на загиналите надвишава 5 хил. души.


САЩ искат забрана на китайските коли
„Комодор” среща „Черно море” в ½-финален плейоф във ватерпола при мъжете
Коцев ще прави Дара „почетен гражданин“ на празника на Варна
Пробив: Откриха една от най-старите галактики във Вселената
Аксаково изтърва трите точки в Добрич
Блокадата на Ормузкия проток удря доставките на ключови суровини за чипове
Д. Безлов: Човешкият контрол върху AI скоро няма да изчезне
Акциите на азиатските компании за роботи са новата AI мода
А дали няма балон при корпоративните маржове в САЩ?
Колко временни ценови шока правят нов инфлационен тренд в САЩ?
Как Tiptronic промени представата за управление на автоматика
Америка иска забрана на китайските коли, докато нейните се движат с китайски части
Четири коли, които изпревариха времето си
Как да се справите с чукането на клапаните
Suzuki Vitara навъртя 700 000 км за 9 години без повреди
Иван Шишков: Потопът на „Хемус“ е резултат от изключително лошо техническо решение
На електронни табла на градския транспорт в София се изписва името на песента, с която Дара спечели "Евровизия“
Тръмп заяви, че за Иран "часовникът тиктака"
Столичната община организира музикално парти на открито за победата на Дара в "Евровизия"
Задълбочаване на енергийното сътрудничество между България и Азербайджан обсъдиха Йотова с Алиев