Преговорите с Турция за членство в Европейския съѝз (ЕС) трябва да продължат, коментира словашкият външен министър Мирослав Лайчак, цитиран от РИА Новости. „Не мисля, че трябва да прекратим преговорите“, каза той, визирайки, че страната е важен партньор на ЕС.
Неговият коментар идва в навечерието на няколко срещи в Брюксел на високо ниво, на които ще бъдат дискутирани важните проблеми за общността – миграцията и преговорите за разширяването на Съюза.
По-късно днес външните министри на ЕС ще дискутират темата за миграцията, конфликта в Сирия, както и ситуацията в Южен Судан и Демократична република Конго, става ясно от дневния ред на заседанието, публикуван на сайта на Съвета.
Ден по-късно - на 13 декември, ще се проведе среща на Съвета по общи въпроси, на който ще бъде разгледана темата за разширяването на ЕС.
Всички срещи са подготовка за заседанието на лидерите на общността, което ще се проведе на 15 декември. По отношение на миграцията ще бъде обсъден и напредъкът на ЕС по отношение на споразумения за реадмисия с африкански страни. Европейските лидери ще дискутират и предложението за обща политика в областта на отбраната, както и икономическите перспективи пред ЕС, безработицата и социалното развитие.
До края на 2016 г. Словакия е ротационен председател на ЕС. Мнението на външния министър за преговорите с Турция да продължат са в противоречие с искането на Европейския парламент, а и на редица страни от общността, за замразяване на разговорите.
Турция е кандидат за член на ЕС от 2005 г. насам. Досега обаче страната е постигнала много малък напредък при преговорите.


Как правителството ще стимулира туризма у нас?
Учени разработиха нов метод за откриване на извънземен живот
124 хил. млади българи бездействат: България е над средното ниво за ЕС
Поколението Z възприема изкуствения интелект като приятел, сочи проучване
НАТО: Алиансът е готов да защити съюзниците си при атака от Иран
Българската електроиндустрия губи позиции заради конкуренцията от Китай
Как Китай изгради чип екосистема, способна да оцелее без Запада
Могат ли първичните избори в Аляска да определят мнозинството в Сената?
Емисиите на облигации в Европа се завръщат с рекорден темп след ваканцията
Хол от Revolution за инвестициите във военния сектор
Mazda не се отказва от ванкеловия двигател - ето го доказателството
Какво ще стане, ако натиснете бутона Start/Stop при 100 км/ч?
Тревога: Милиони автомобили рискуват да се самозапалят, докато са паркирани
Половината нови коли с безключов достъп се крадат за секунди
Китайска гума значително намалява разхода на гориво
4 зодии ще са магнит за късмет в следващите 18 месеца
Рецепти с октопод, перфектни за остатъка от лятото
Хейдън Пенетиър била с патерици преди смъртта си
преди 9 години словакия май е представлявана от доста активни либерасти, дай им турци, дай им "свободна търговия"или е просто въпрос на евтин лобизъм? отговор Сигнализирай за неуместен коментар