Бизнесът в Северозападна България проявява повишен интерес към финансиране от европейските фондове и по-специално по ОП „Иновации и конкурентоспособност“. Това изтъкна пред депутатите по време на парламентарния контрол икономическият министър Божидар Лукарски.
Той припомни и че за региона има приоритетни условия за разглеждане на проектите, което е привлякло вниманието на бизнеса.
На въпрос на депутатите от ГЕРБ Силвия Хубенова и Георг Георгиев Лукарски уточни, че по първата отворена мярка по оперативната програма – за повишаването на производствения потенциал на нискотехнологични предприятия (в областта на текстилната индустрия, мебели, обработка на дървен материал и т.н), са били подадени общо 844 проекта, от които 152 са от Северозападна България.
Най-активен обаче остава бизнесът в София (подадени са 59 проекта), Пловдив (102 проекта) и Русе с над 30 проекта.
Общата стойност на подадените заявления е 724 млн. лева, от които 435 млн. лева са исканията за безвъзмездно финансиране по програмата. Това означава, че стойността им е четири пъти по-голяма от предвидените 117 млн. лева по първия прием за мярката.
Набирането на проекти по тази мярка приключи на 8 юли, припомни още Лукарски. На 8 септември е затворен приемът за подобряване на производствен капацитет за високотехнологични предприятия.
На 9 декември пък ще бъде приключен приемът за проекти в областта на интензивните знания (проекти на филмови и звукозаписни студиа, издателски компании и т.н.)


Кристиано Роналдо се приближи с още една стъпка до гол №1000
Преди 57 години е открит ТЕЦ "Варна"
Слънчево и горещо време в цялата страна днес
Огнеборците са реагирали на 167 сигнала през последното денонощие
Рей Далио: Купувайте злато и биткойн, задава се дългова криза в САЩ
Няма да е нужно много, за да се спука балонът на фондовия пазар в САЩ
Тръмп иска възобновяване на диалога с Ким Чен-ун. Какви са целите му?
Продажбите свалиха златните запаси на Русия до най-ниското ниво от 2020 г.
Биткойн приближава $80 000 след най-голямото седмично рали от три години
Камери, телевизори и компютър: първото Renault Megane
Защо автомобилните брони вече не предпазват
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
И Вивиан с отказ от фамилията на Брад Пит
Министър Вълчев: Нека униформите са по-евтини, родителите се превърнаха в касичка
Тежка програма и малшанс: сезонът на Локомотив (София) до момента
Рецептата Dnes: Реване по гръцка рецепта
Какви са версиите за намерения от ДАНС заглушител, пазил ли се е някой от атака с дрон?