Кохезионната политика трябва да продължи, да е по-гъвкава и ориентирана към резултати за хората. Това каза кметът на София Йорданка Фандъкова в рамките на Седмия Кохезионен форум на Европейската комисия, който се провежда в Брюксел.
Столичният кмет участва във форума по покана на комисаря по регионална политика Корина Крецу, съобщават от Столичната община.
В изказването си на форума Фандъкова е подчертала, че кохезионната политика трябва да води до по-голяма резултатност от вложените средства.
„Дебатът за преодоляване на социалните и икономически различия трябва да бъде с фокус върху промяна на подхода на прилагане на тази политика, диференциран подход към различните градове и региони и решения, които да бъдат близки до хората и да отразяват техните реални нужди“, е посочила Фандъкова.
От 2007 до 2013 година София е реализирала проекти за подобряване на средата и качеството на живот на обща стойност 3 млрд. лева, като 2 млрд. лева от тях са европейски средства.
По думите й най-големият проект със значение както за транспорта, така и за околната среда, е метрото. От общо около 450 млн. евро, 200 млн. евро за строителството на метрото през миналия програмен период са предоставени чрез Кохезионния фонд, подчерта столичният кмет.
Със строителството на третата линия на метрото, която ще бъде завършена през есента на 2019 г., ще се намалят вредните емисии с 90 хил. т, а половината от пътуванията с градския транспорт ще се извършват с метро.
По думите на кмета модернизацията на градския транспорт е започнала именно с подкрепата на европейските програми и сега половината от градските автобуси в София са нови, нови са и 90% от тролеите.
Благодарение на европейската солидарност София има изцяло завършена система за третиране на битовите отпадъци, отговаряща на най-стриктните изисквания на ЕК за опазване на околната среда. Превърнахме отпадъците на София в ресурс за производство на енергия и компост. В момента разработваме проекта за третата фаза, с която горивото от завода ще се превръща в топлинна енергия за гражданите, каза Фандъкова.
В изказването си в Брюксел столичният кмет посочи защитените от Столична община над 500 млн. евро безвъзмездни европейски средства по оперативните програми до 2020 г.


Как правителството ще стимулира туризма у нас?
Учени разработиха нов метод за откриване на извънземен живот
124 хил. млади българи бездействат: България е над средното ниво за ЕС
Поколението Z възприема изкуствения интелект като приятел, сочи проучване
НАТО: Алиансът е готов да защити съюзниците си при атака от Иран
Българската електроиндустрия губи позиции заради конкуренцията от Китай
Как Китай изгради чип екосистема, способна да оцелее без Запада
Могат ли първичните избори в Аляска да определят мнозинството в Сената?
Емисиите на облигации в Европа се завръщат с рекорден темп след ваканцията
Хол от Revolution за инвестициите във военния сектор
Mazda не се отказва от ванкеловия двигател - ето го доказателството
Какво ще стане, ако натиснете бутона Start/Stop при 100 км/ч?
Тревога: Милиони автомобили рискуват да се самозапалят, докато са паркирани
Половината нови коли с безключов достъп се крадат за секунди
Китайска гума значително намалява разхода на гориво
Изкуственият интелект променя биологичните оръжия: Светът не е готов за новата заплаха
38 случая и четири жертви на западнонилската треска в Северна Македония
Намериха обгорено тяло във френско лозе, смята се, че е на TikTok инфлуенсърка
Зеленски постави ключови задачи пред новия военен министър на Украйна
Пленени руски танкове Т-72 отиват в музеи: Украйна ги дарява на пет държави от НАТО