Акциите на Toshiba Corp. се обезцениха с над пет процента в началото на днешната сесия, след като медии съобщиха, че японският технологичен концерн се сблъсква с нови счетоводни обвинения.
Комисията за борсовия надзор подозира индустриалната група, че в периода между 2012 и 2014 г. печалбата на поделението за компютри е била надута, въпреки че целите въобще не са били постигнати, пише авторитетният вестник Asahi Shimbun. Изданието се позовава на неидентифицирани вътрешни източници, а Toshiba засега не коментира темата.
Според медията в този период японският конгломерат е "разкрасил" печалбата си с 40 млрд. йени (339,59 млн. долара). Вестникът твърди, че надзорният орган ще представи твърденията си за счетоводните измами пред прокурори, които преди това са отказали да разследват случая поради липса на доказателства.
Разкритията добавят нови затруднения към поредицата от счетоводни проблеми, в които се забърка Toshiba.
Конгломератът тъкмо се опитва да преживее сериозна афера, свързана с дългогодишни манипулации на балансите си. През миналата седмица се стигна и до понижение на рейтинга на компанията от рейтинговите агенции, след като концернът призна, че може да се наложи да направи отписване в милиарден размер заради ядреното си поделение в САЩ. Сумата е свързана с придобиването на част от бизнеса на Chicago Bridge & Iron през декември миналата година за 229 млн. долара.


Как изглежда географията на глобалното свръхбогатство?
Автоинструктори: Слабата подготовка причинява повече катастрофи
Проучване: Дори едно питие дневно може да повиши кръвното налягане
Българите свиват консумацията на хляб и тестени изделия, предпочитат плодове и зеленчуци
Марк Рюте залага на подчертани дипломатически ласкателства за запазване на американското участие в НАТО
Н. Богданов: AI позволява на фирмите да се фокусират върху бизнеса
AI влиза в ролята на туристически гид в Бургас
И демократите в САЩ залагат на популистки кандидати
Американската доминация на бойното поле е заплашена
Британското „поколение от спалнята“ е цъкаща бомба
Ето какво дели Никола Цолов от Formula 1
Германец остана без книжка заради пускането на климатик
С каква кола се придвижва Лео Меси на световното
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Гърция или Турция: Кои военновъздушни сили имат предимство?
Зеленски: Боевете за Константиновка продължават
Над сто арестувани при антинатовски протести в Турция
Дръзка кражба: Откраднаха бижута за близо 4 милиона евро от френски музей
Маникюрът с пайети - най-сладката тенденция този сезон