Има интерес на компании от Изтока да се преместят в Бургаската индустриална зона, съобщи министърът на икономиката Божидар Лукарски, цитиран от пресцентъра на икономическото министерство. За да стане по-привлекателна зоната в нея ще бъде включена и авиобаза „Равнец“, става ясно още от съобщението.
Икономическият министър Божидар Лукарски е на среща с бизнеса от Бургас, в която участваха областният управител Вълчо Чолаков, кметът на града Димитър Николов и близо 40 представителя на местни компании и организации.
Областният управител обясни, че ще бъде направено необходимото за изграждане на инфраструктурата на зоната, за да създаде благоприятни условия не само за чуждестранни инвеститори, но и за българския бизнес, който също проявява интерес за инвестиции в зоната. Той обясни, че основната идея е да се ползва съществуващата писта, която е запазена като инфраструктура и да се изгради терминал за карго превози.
Сред основните въпроси, повдигнати на срещата беше регламентирането на брокерската дейност на пазара на недвижими имоти. Хората от бранша настояват за регулиране на тази дейност поради ниското качество на услугата и многото злоупотреби, от които засегнати са купувачите на недвижими имоти.
Министър Лукарски съобщи, че разработването на такъв закон е било в напреднала фаза по времето на предишния кабинет на премиера Бойко Борисов и се ангажира Министерство на икономиката да го доработи и до края на годината да го внесе в Народното събрание.
Бизнесът се оплака още от недостиг на квалифицирана работна ръка. Министърът уточни, че заедно с Министерство на образованието се подготвя законодателна рамка за въвеждане на дуално обучение, съобразено с нуждите на бизнеса.
Представителите на местния бизнес настояха за отложено плащане на ДДС при просрочени дългове. Според фирмите внасянето на ДДС трябва да се извършва при фактическо плащане, а не като данъчен кредит, тъй като много от фирмите бавят погасяването на задълженията си, а контрагентите им дължат данъка.
Освен това компаниите заявиха, че прагът за регистрация по ЗДДС трябва да се вдигне поне на 100 хил. лв., защото сегашният праг от 50 хил. лв. затруднява малкия и семейния бизнес. Министър Лукарски заяви, че се работи за подобряване на бизнес средата и улесняването на администрирането на данъците е част от предприетата реформа.


Недостигът на кадри остава най-големият проблем за бизнеса
Ето с колко увеличават пенсиите от 1 юли 2026 г.
Радев: В Германия няма прекомерни надценки, така трябва да е и в България
За утре е обявен жълт код за опасно време във Варна
Съдът във Варна остави в ареста обвинен за държане и разпространение на наркотици
Пентагонът тества украински дронове и системи за радиоелектронна борба
Книгата на Тео Бейкър Как да управляваш света, част 2
Книгата на Тео Бейкър Как да управляваш света, част 1
Barclays: Роботите може да компенсират до 60% от спада на населението в Китай
IPO-то на SpaceX добавя още една акция на Мъск. Това е проблем за Tesla
Xiaomi подобри впечатляващ рекорд на Audi
Скрита функция спасява от мухъл и бактерии в салона
Пикапът на Renault ще се казва Niagara
Рядък Ford Mustang се блъсна в стълб по време на търг
Европа отново заобича Tesla
Хиляди посрещнаха Дара, пеят Bangaranga в сърцето на столицата СНИМКИ
Малко, но кресливи: 86 души подписаха петиция срещу "Евровизия" у нас, била разврат
Швейцария публикува важни документи: Върнал ли се е нацистът д-р Менгеле в Европа?
Освободиха Пламен Павлов от поста зам.-директор на Агенция "Митници"
Няма място за обикновените руснаци в болниците, пълни са с войници