Личните лекари започват ефективен протест от понеделник, съобщи председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари д-р Любомир Киров в предаването "Събуди се" на Нова телевизия.
"Протестът ще се изразява в прекратяване на работа. Искам да поднеса извинение на нашите пациенти заради временно неудобство, но те трябва да знаят, че ние сме се погрижили навсякъде, където ще има протести, да има кабинети, които да поемат пациенти с остро възникнали заболявания, обясни д-р Киров.
Информация за това къде се намират тези кабинети ще има на вратите на кабинетите всички стачкуващи лекари.
Стачката започва още от понеделник в няколко области в страната, а след това се очаква да се включат още области. "Утре започваме с Кюстендил, Велико Търново, Разград, Ямбол. Всеки следващ ден ще обявяваме кои области ще се включат в протеста", каза още д-р Киров.
"Ние не стачкуваме за нашите пари, ние сме принудени да се превърнем в бездушни чиновници, които изпълняват безсмислени наредби, които са във вреда на пациента. Не искаме да бъдем такива хора, искаме да бъдем лекари, които се грижат за здравето на хората", коментира от своя страна д-р Гергана Николова, която работи като общопрактикуващ лекар.
Още в петък БЛС обяви, че ще обжалва в съда проекта за решение на НЗОК, с който ще се допълни сегашният национален рамков договор. Съсловната организация заявява, че снема доверието си от Министерството на здравеопазването и от НЗОК.
Два дни преди това общопрактикуващите лекари обявиха в писмо до премиера Борисов, че готвят протест. Повод за стачните си действия на медиците е пренебрегването на проблемите в първичната извънболнична медицинска помощ и формалното отношение на здравното министерство към тях.
Лекарите настояват да не влиза в сила проектът за решение на НЗОК за "служебен" Национален рамков договор, а да остане в сила действащият в момента договор. Обсъждането на всички теми, свързани с общопрактикуващите лекари, да стане на високо експертно ниво между ръководствата на здравното министерство и на сдружението, под контрола на премиера, поискаха още те в писмото до Борисов.
Още новини по темата четете на DNES.BG


Трагедията на безгласните: Документален филм показва кризата с уличните котки във Варна
Атанас Пеканов: Държавата ще търси механизми за овладяване на цените и инфлацията
Започна кастингът за новия Джеймс Бонд
Катастрофа затруднява движението по АМ „Хемус“ в посока Варна
S&P Global Ratings повиши перспективата пред рейтинга на България
Глобалният интерес към редки мравки засилва контрабандата от Кения
Компания за AI чипове набра $5,55 млрд. в най-голямото IPO за годината
Шефът на ЦРУ посещава Куба - нов знак за разочарованието на САЩ от преговорите
Си и Тръмп показаха единство за Иран и Ормуз, но не и решения
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Защо класическите Citroen-и нямат стандартен педал за спирачка
Ето я най-новата марка на BMW
Новият VW ID. Polo GTI - над 220 к.с. и 420 км пробег
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Как да лекуваме махмурлука след прекаляване с алкохола?
Владимир Путин ще посети Китай на 19 и 20 май
Демерджиев обеща: Борба с икономическата престъпност, ще извадим полицаите от храстите
Осветлиха сектата на гуруто Ивомир: пари, разбити семейства, тормоз
Рецептата Dnes: Пролетна баница